Еліс Пол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Еліс Пол
Alice Paul
Alice Paul (1915) by Harris & Ewing.jpg
Народилася 11 січня 1885 року
Маунт-Лорел (Нью-Джерсі), США
Померла 1977 року
Мурстаун (Нью-Джерсі), США
Країна Flag of the United States.svg США
Діяльність юристка, феміністка, суфражистка
Галузь суфражистка[d]
Alma mater Свортмор-коледжd, Пенсильванський університет, Центр права Джорджтаунського університетуd і Американський університет
Членство Daughters of the American Revolutiond, Silent Sentinelsd і Women's Social and Political Union
Нагороди

Еліс Пол (Alice Paul), 11 січня 1885 року,Маунт-Лорел (Нью-Джерсі), штат Нью-Джерсі- 9 липня 1977 року, Мурстаун (Нью-Джерсі)) - американська суфражистка і активістка. Провела успішну кампанію за жіночі виборчі права, яка сприяла прийняттю дев'ятнадцятої поправки до Конституції в 1920 році.

Біографія[ред. | ред. код]

Еліс Пол народилась 11 січня 1885 року в американському селищі Маунт-Лорел (Нью-Джерсі). Вона навчалася в коледжі Суортмор. Потім отримала ступінь магістра і захистила докторський ступінь в Пенсильванському університеті. У 1922 році Еліс отримала ступінь бакалавра в галузі права в Вашингтонському юридичному коледжі Американського університету. У 1927 році стала магістром права. У 1928 році захистила докторський ступінь в галузі цивільного законодавства в Американському університеті. Еліс у 1929 році оселилася в будинку, який розташований поруч з Капітолійським пагорбом, Вашингтон. Будинок наразі відомий, як «Будинок-музей Сьюелл - Белмонт». У 1974 році Еліс Пол перенесла інсульт, який зробив її недієздатною. Вона померла у віці 93 років 9 липня 1977 року в Мурстаун (Нью-Джерсі)

Освіта[ред. | ред. код]

Еліс Пол здобула освіту в квакерському Суортмор-коледжі, а потім ступінь магістра і доктора в Пенсильванському університеті. У 1922 році вона закінчила Вашингтонський юридичний коледж, отримавши ступінь бакалавра права. У 1927 році Еліс отримала ступінь магістра, а в 1928 році - ступінь доктора цивільного права в Американському університеті в Вашингтоні. У зв'язку з об'єднанням Вашингтонського коледжу з Американським університетом у 1949 році, Пол прагнула матидоументи про ступені обох навчальних закладів.

Боротьба за жіночі права[ред. | ред. код]

Після закінчення Пенсильванського університету Еліс приєдналася до «Національної американської асоціації за жіночу рівноправність» і була призначена головою комітету у Вашингтоні. Асоціація лобіювала конституційну поправку для забезпечення права голосу для жінок. Цієї поправки спочатку домагалися суфражистки Сьюзен Ентоні і Елізабет Стентон, які намагалися провести голосування в кожному штаті США. Коли їхні зусилля з лобіювання виявилися безрезультатними, Пол і її колеги сформували в 1916 році «Національну жіночу партію», де ввели тактику, яка включала демонстрації, паради, масові мітинги, пікети і голодування. У 1916 році, під час президентських виборів, Еліс Пол та її колеги продовжували виступи проти Вудро Вільсона та інших демократів, які відмовились підтримати поправку. У 1917 року «Національна жіноча партія» провела перший пікет біля Білого дому. Учасники тримали банери з вимогами права голосу. У липні 1917 року пікетники,у тому числі і Еліс Пол були заарештовані за звинуваченням в «ускладненому русі». У знак протесту Еліс Пол влаштувала голодування у в'язниці, згодом її перевели до психіатричного відділення лікарні. Водночас проходили демонстрації, відбувалося супутнє висвітлення у пресі, зокрема, у публікаціях щотижневої газети «Суфражистки». Це вплинуло на адміністрацію Вільсона, який у січні 1918 року оголосив, що жіноче виборче право - це необхідний захід. У 1920 році внаслідок успішної кампанії за надання жінкам активного виборчого права була прийнята дев'ятнадцята поправка до Конституції. У 1923 році Пол стала авторкою пропонованої Поправки про рівні права до Конституції США. Ця поправка потрапила в Сенат на голосування тільки в 1972 році і на голосуванні провалилася, але майже половина штатів прийняла її в свої Конституції.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Пол своє життя присвятила боротьбі за права жінок. Коледж Суортмор, в якому вона навчалася, назвав її іменем Жіночий центр і гуртожиток. Університет Монклер в Нью-Джерсі так само назвав у її честь один зі своїх будинків. У драмі "Ангели із залізними зубами" (Iron Jawed Angels, 2004) роль Еліс Пол зіграла акторка Хіларі Суонк (Hilary Swank). Дві країни випустили в пам'ять про неї поштові марки: Велика Британія в 1981 році і Сполучені Штати (United States) в 1995 р., в серії «Великі американці".

Див також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]