Гаррієт Табмен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гаррієт Табман

Табмен Гаррієт (близько 182010 березня 1913) — борець проти рабства негрів в США, героїня негритянського народу.

Біографія[ред.ред. код]

Гаррієт народилася в сім'ї раба в 1820 році і виросла на фермі в графстві Дорчестер, Меріленд. У 13-тирічному віці вона отримала фатальний удар у голову, який непокоїв її усе життя і навіть провокував видіння. Вона була в магазині, коли білий наглядач зажадав її допомоги в побитті раба-втікача. Коли вона відмовилася і стала на шляху наглядача, той метнув в її голову двофунтову гирю. Від удару Гаррієт ледь не загинула. Одужання тривало довгі місяці.

У 24 роки вона вийшла за Джона Табмена, вільного темношкірого. Але коли вона завела розмову про втечу з рабства на північ, він навіть чути про це не хотів. Він сказав, що якщо вона спробує втекти, він її тут же здасть. Коли вона вирішила шукати щастя і прямувати на північ у 1849 році, то зробила це самостійно, не сказавши чоловікові жодного слова.

Коли Гаррієт було лише 30, її вже називали Мойсеєм за здатність рятувати рабів. Вона брала активну участь в діяльності "Підземної залізниці" — секретної системи вільних темношкірих. У 1850-х рр. Гаррієт зробила 19 поїздок на рабовласницький Південь, особисто звільнила більше 300 рабів.

Її перший біограф Саррі Бредфорд наводила такі слова Табмен: "Для мене був лише такий вибір, на який я мала право: свобода або смерть. Вибір був тільки такий: або свобода, або смерть. І якби у мене свободи не було, то у мене було б інше, тобто ніхто не зловив би мене живою. Я боротимуся за свою свободу, допоки стане сил. Я боротимуся за свободу, чого б мені це не вартувало."

Протягом Громадянської війни 1861—1865 Гаррієт була розвідницею і медсестрою в армії Півночі, влітку 1863 брала участь в операції зі звільнення 750 рабів. Після закінчення війни продовжувала боротьбу проти пригноблення негрів, за рівноправ'я жінок.

Джерела[ред.ред. код]