Селетська культура
Селетська культура — археологічна культура початку пізнього палеоліту.
У верхньому палеоліті не тільки збільшується густота населення, але й розширюється людська ойкумена, охоплюючи нові області на півночі і північному сході Європи і підіймаючись в гірські райони. Виділяється ряд культур, які або змінюють одна іншу, або співіснують на різних територіях протягом від 40 до 10 тис. років тому. Основними з них є оріньякська, граветська, солютрейська і мадленська культури.
Селетська культура склалася на початку інтерстадіалу Вюрм I—II, або трохи раніше. Її рання стадія тривала в умовах м'якого клімату, а розвинена — сухішого.
Початок Селетської археологічної культури датується часом близько 40 000 років до н.е.
Кінець датується приблизно 28 000 роками до н.е.
Культура отримала назву від печери Селета (Szeleta) в горах Бюк на заході Угорщини.
Поширена на території Угорщини, Чехії, Словаччини, південно-західної Польщі й в українському Криму (стоянка Буран-Кая). Вплив її простежується також у ряді місць на території Румунії і Болгарії.
Характеризується кременевими листоподібними наконечниками списів з двосторонньою обробкою, мустьєрськими шкребками, пережитками левалуазської техніки розколювання каменя. Характерні листоподібні наконечники списів і дротиків, двосторонньо оброблені, виконані плоскою ретушшю. Зберігаються окремі види мустьєрських знарядь, зокрема листоподібні шкрябалки.
Полювання і збирання.
Селетська культура розвинулася в основному з місцевої мустьєрської культури, частково співіснувала з оріньякською культурою, змінилася граветськими культурами. З приходом в Європу з Передньої Азії сучасної людини на місці мустьєрської культури утворилися і співіснували з селетською культури новоприбулих (оріньякська культура) і культури, базовані на пізній мустьєрській практиці.
- Зализняк Л. Л., Беленко Н. Н., Стоянка селетского круга на речке Высь в центральной Украине [Архівовано 8 березня 2016 у Wayback Machine.] (исследования 2007 и 2008 гг.) — Stratum Plus Journal, 2011 р. - №1. (рос.)
- Григорьев Г. П., Начало верхнего палеолита и происхождение Homo sapiens, Л., 1968. (рос.)
- Селетская культура // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)
- «Селетская культура [Архівовано 8 березня 2016 у Wayback Machine.]» // Большая советская энциклопедия, БСЭ. 2012 (рос.)
- Селетская культура [Архівовано 25 лютого 2017 у Wayback Machine.] — Мегаэнциклопедия Кирилла и Мефодия (рос.)
- Селетская культура [Архівовано 9 березня 2016 у Wayback Machine.], сайт "VseslovA" (рос.)
- Селетская культура [Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.], сайт "Академик" (рос.)
- Селетская культура [Архівовано 8 березня 2016 у Wayback Machine.], сайт "Словари и Энциклопедии" (рос.)
- Селетская культура[недоступне посилання з липня 2019], сайт "Sciencegraph" (рос.)
- Археологічні культури Центральної Європи
- Культури пізньої давньокам'яної доби Європи
- Археологічні культури Австрії
- Археологічні культури Болгарії
- Археологічні культури Польщі
- Археологічні культури Румунії
- Археологічні культури Словаччини
- Археологічні культури Угорщини
- Культури пізньої давньокам'яної доби України
- Археологічні культури Чехії
- Археологічні культури Криму