Chrome OS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Google Chrome OS)
Перейти до: навігація, пошук
Chrome OS
Google Chrome icon and wordmark (2011)
Розробник Google Inc.
Родина ОС Unix-подібна
Стан проекту Робочий код випущений як Chromium OS
Останній стабільний випуск 49.0.2623.112/ 11 квітня 2016; 376 днів тому
Менеджер пакунків Portage[1][2]
Платформи, що підтримуються x86, ARM
Тип ядра Монолітне (Linux)
Інтерфейс графічний (на веб-базі)
Ліцензія Google Chrome OS Terms of Service[3]
Веб-сайт www.chromium.org/chromium-os

Commons-logo.svg Chrome OS у Вікісховищі

ОС Хром (Chrome OS) — операційна система компанії Google, призначена для нетбуків та пристроїв на процесорах ARM або x86.[4] Перші нетбуки Chromebook, що поставляються в комплекті з Google Chrome OS, були представлені на ринку Google у травні 2011.[5] Google Chrome OS побудована на ядрі Linux і відкритих компонентах з використанням веб-браузера Google Chrome, який працює в новій, спеціально розробленій віконній системі[6]. Випуски операційної системи Chrome OS синхронізовані з циклами випуску браузера Chrome.

Сирцевий код системи відкрито 19 листопада 2009 як проект Chromium OS.

Історія[ред.ред. код]

7 липня 2009 було офіційно оголошено про намір Google створити нову операційну систему.[4]

19 листопада 2009 року компанія Google провела презентацію майбутньої операційної системи Chrome OS, повністю орієнтованої на нетбуки з SSD-накопичувачем і модулем Wi-Fi 802.11n.[7][8] Розробник не став випускати публічну бета-версію.

24 березня 2017 року вийшла 57 версія операційної системи.[ред.ред. код]

Включена прихована аутентифікація.

У файловому менеджері забезпечено відображення мультимедійних файлів з встановлених додатків для платформи Android;

У файловому менеджері розширено спектр метаданих, підтримуваних режимом швидкого перегляду параметрів файлів (властивості показуються при натисканні пробілу, вибравши файл). У тому числі забезпечено показ жанру, треку, тривалості, альбому і роки записи для музичних файлів, налаштування камери, параметри експозиції, світлочутливості і розташування для фотографій;

У всіх підтримуваних пристроях реалізована функція розблокування екрану по PIN-коду;

У додатку для управління вбудованою камерою доданий інтерфейс для перемикання між передньою і задньою камерами.

У Citrix Receiver додана підтримка копіювання і вставки зображень через буфер обміну На пристроях, що підтримують планшетний режим, кнопка харчування тепер відключає екран.

Позиціонування Chrome OS на ринку[ред.ред. код]

Головною особливістю буде домінування веб-застосунків над звичайними функціями ОС. Ключова роль при цьому відводиться браузеру. Стратегія створення нового продукту має на увазі архітектуру, невимогливу до апаратних ресурсів персонального комп'ютера, що використовується для виходу в мережу Інтернет. Тенденція перенесення центру ваги з ПК користувача на Інтернет-ресурси простежується і на багатьох інших продуктах Google і відповідає ідеології «хмарних обчислень».

Google повідомляє, що основними особливостями нової ОС з точки зору кінцевих користувачів будуть:

 • швидкість: завантаження, виходу в Інтернет, отримання електронної пошти тощо;
 • тісна інтеграція з інтернет-сервісами;
 • надійність роботи;
 • забезпечення безпеки в автоматичному режимі;
 • простота.

Дизайн нової ОС буде витриманий в мінімалістському стилі, в дусі браузера Google Chrome.

Вбудованої в систему реклами не буде, оскільки Google має намір отримувати прибуток від реклами у веб-застосунках. Компанія не випускатиме окремої версії Chrome OS для використання її як другої операційної ПК-системи.

За словами Сергія Бріна, одного із засновників Google, в майбутньому не виключений варіант об'єднання двох операційних систем компанії — Android і Chrome OS — в єдиний продукт.[9] Експерти вважають, що злиття «еволюційної» Android з «революційною» Chrome OS цілком відповідає запитам споживачів, які хотіли б, крім веб-застосунків, запускати на одному і тому ж комп'ютері і програми для Android. Ніяких відомостей хоч би про приблизні терміни конвергенції операційних платформ поки не надходило.

Апаратне забезпечення та розробка[ред.ред. код]

Google Chrome OS позиціонується як операційна система для різних пристроїв — від маленьких нетбуків до повнорозмірних настільних систем і підтримує x86 і ARM-архітектури процесорів.[4] Система зможе працювати тільки на нетбуках, забезпечених твердотільним накопичувачем, модулем Wi-Fi і повнорозмірною клавіатурою.

В даний час команда Google Chrome OS працює з багатьма технологічними компаніями з метою спроектувати і розробити пристрої, що забезпечували б високу якість роботи користувачів. Серед них такі компанії, як Acer, Adobe, ASUS, Freescale Semiconductor, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments, Toshiba, NVIDIA.[10] Також у розробці бере участь компанія Intel, співпраця з якою почалася «за деякий час» до офіційного анонсу.[11] Dell також розглядає можливість тестування Chrome OS.[12]

Прикладне програмне забезпечення[ред.ред. код]

В офіційному блозі Google Russia повідомляється таке[13]:

«

Для розробників застосунків платформою буде веб. Всі існуючі веб-застосунки працюватимуть на ОС Google Chrome автоматично, а нові можна буде писати з використанням будь-якої веб-технології. І, звичайно, ці програми будуть працювати не тільки на Google Chrome ОС, але і в будь-яких браузерах стандартних ОС: Windows, Mac і Linux, надаючи розробникам найбільшу базу користувачів усіх платформ.

 »

Під час демонстрації 19 листопада 2009 завантаження Chrome OS на нетбуку ASUS Eee РС зайняла 7 секунд, час входу в систему — 3 секунди. Це пов'язано з відсутністю необхідності обслуговування операційною системою інших, окрім браузера Chrome, застосунків і сервісів, що потребують додаткових драйверів і ресурсів.

Інтерфейс Chrome OS ідентичний браузеру Chrome, доповненому розташованою зліва вкладкою з переліком застосунків і спливаючими панелями, для швидкого відображення таких міні-застосунків, як блокнот, музичний і відеопрогравач, клієнт обміну миттєвими повідомленнями тощо. Браузер Chrome не можна замінити на альтернативний, наприклад Mozilla Firefox. Водночас будь-який вендор цілком здатний модифікувати відкритий код Chrome OS і випустити власну версію системи.

Всі стандартні програми відкриваються в окремих вкладках і є веб-застосунками виробництва самої Google (наприклад, Gmail, Docs, Calendar, Books тощо), але завжди можна запустити будь-яку іншу веб-програму, наприклад, флеш-гру або Excel Web App. Веб-сайти прирівнюються до веб-застосунків, а значить, Chrome OS підтримує такі, наприклад, конкуруючі проекти, як Microsoft Office Live.

Призначені для користувача дані зберігаються дистанційно на серверах. Проте система має в своєму розпорядженні файлового менеджера для доступу до локальних даних, наприклад, на SSD- або USB-накопичувачі, флеш-карти, які потім можна відкрити у веб-застосунку. Разом з тим прямого доступу до системних даних немає, підтримки традиційних жорстких дисків не передбачається.

Chrome OS оновлюється автоматично; таким чином, користувач завжди працює з найостаннішою версією системи.

Під час завантаження ОС кожен її компонент, криптографічний підписаний, перевіряється на цілісність, що виключає проникнення шкідливого коду. У разі хакерського руйнування системи вона автоматично відновлюється з образу.

Ну а сама Chrome OS закрита від доступу і не довіряє жодному застосунку, змушуючи їх виконуватися в «пісочниці» браузера. Всі призначені для користувача дані шифруються, і при втраті комп'ютера прочитати їх буде неможливо. Завдяки автоматичній синхронізації локальної інформації і даних в «хмарі» користувач завжди має в своєму розпорядженні доступ до найостанніших їх версій, працюючи навіть на іншому комп'ютері. Завдяки HTML5 веб-застосунки можуть кешуватися для подальшого офлайнового запуску і роботи з ними.

Критика[ред.ред. код]

 • Google Chrome OS піддався критиці експертів за нездійсненні обіцянки щодо безпеки.[14]
 • Засновник Microsoft Білл Гейтс в інтерв'ю виданню CNET News висловив думку, що операційна система Google Chrome OS є черговою варіацією Linux, не несучи в собі нічого принципово нового.[15] Інші представники Microsoft висловлюють думку, що справжня мета анонсування Google Chrome OS — відволікання уваги конкурентів і захист основного продукту Google — пошукової системи в Інтернеті.[16]
 • У Google описують майбутні нетбуки з Chrome OS як «пристрої-компаньйони, що доповнють основний комп'ютер». Але споживачі привчені тими ж iPhone мати універсальний, і, головним чином, компактний пристрій, забезпечений десятком тисяч застосунків на будь-який смак.
 • «Хмара» Google не завжди доступна, тим більше що у світі не так вже багато місць, де є повне покриття Wi-Fi

Виноски[ред.ред. код]

 1. Adding a New Package (The Chromium Projects). Chromium.org. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2009-11-23. 
 2. Package Management (The Chromium Projects). Sites.google.com. Архів оригіналу за 2009-11-24. Процитовано 2009-11-23. 
 3. Google (2010). Google Chrome OS Terms of Service. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2011-5-19. 
 4. а б в Sundar Pichai, Linus Upson. (2009-07-07). Introducing the Google Chrome OS (англійською). Офіційний блог Google. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-11. 
 5. Компания Google анонсировала устройства Chromebook на базе Chrome OS
 6. Arrington, Michael (2009-07-08). Google Chrome: Redefining The Operating System. TechCrunch. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-08. 
 7. Live blog today: Google Chrome OS press conference
 8. Компания Google представила операционную систему Chrome OS
 9. Brin: Two Google Operating Systems May Become One
 10. Sundar Pichai (2009-07-08). Google Chrome OS — FAQ (англійською). Блог Google Chrome. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-10. 
 11. Dan Nystedt. (2009-07-10). Intel Is Working With Google on Chrome OS (англійською). PC World. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-12. 
 12. Agam Shah. (2009-07-10). Dell may test Google’s Chrome OS (англійською). InfoWorld. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-15. 
 13. Sunder Pichai, Linus Upson. (2009-07-08). Представляем операционную систему Google Chrome (російською). Блог Google Россия. Архів оригіналу за 2011-08-22. Процитовано 2009-07-11. 
 14. John Leyden. (2009-07-09). Google Oompa-Loompas dream of virus-free OS (англійською). The Register. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-12. 
 15. Bill Gates on Google's Chrome OS CNET News
 16. Сергей Попсулин. (2009-07-15). Гейтс и Баллмер оценили Chrome OS. CNews. Архів оригіналу за 2012-04-03. Процитовано 2009-07-15. 

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]