Розширення НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хронологія розширення НАТО.

Розширення НАТО — це процес вступу нових членів до НАТО. НАТО є військовим союзом держав в Європі та Північній Америці, що являє собою систему колективної оборони. Процес вступу до альянсу регулюється Статтею 10 Північноатлантичного договору і наступних угод. Країни, охочі приєднатися повинні відповідати певним вимогам і завершити багатоступінчастий процес, що включає політичний діалог і військову інтеграцію. Процес приєднання перебуває під контролем Північноатлантичної ради, керівного органу НАТО.

Майбутнє розширення[ред.ред. код]

Чорногорія, Македонія, Боснія та Герцеговина останнім часом є єдиними країнами Плану дій щодо членства в НАТО. 2008 року, Греція заблокувала запрошення свого північного сусіда, в очікуванні вирішення суперечки щодо назви Македонії. [1] Македонія була учасником Вільнюської групи, та є засновником Адріатичної Хартії разом з Хорватією та Албанією для координації вступу в НАТО.

НАТО навряд чи запрошуватиме такі країни, як Австрія, Фінляндія, Ірландія, Швеція та Швейцарія, де політика нейтралітету охороняється чинним законодавством та популярне неприєднання.

Тим не менш, 18 березня 2014 прем'єр-міністр Фінляндії Юрки Катайнен заявив, що Фінляндія розглядає можливість вступу до НАТО і більше не хоче залишатись нейтральною країною в російсько-українському конфлікті. Прем'єр додав, що Фінляндія весь час розглядає можливість вступити в НАТО, як повноправний член, і рішення про вступ до північноатлантичного союзу не залежить від бажання країни зберегти хороші відносини з Росією[2].

Див. також[ред.ред. код]

  1. Lungescu, Oana (2 April 2008). «Nato Macedonia veto stokes tension». BBC News. Процитовано 12 May 2008. 
  2. http://espreso.tv/new/2014/03/18/finlyandiya_mozhe_vstupyty_do_nato