Вулкани України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Єдиний на території України активний вулкан знаходиться в селі Старуня, Богородчанського району, Івано-Франківської області.

Вулкан Чудо-Старуня[ред. | ред. код]

Поблизу одноіменного села Старуня на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка, назва якої — Чудо-Старуня. Близько одного метра за сім років проявляється нерівномірний підйом. Поява тріщин, провалів, ріст порогів й активна динаміка газовиділення так проявляється сейсмочутливість. На землетруси реагує Чудо-Старуня. Ці землетруси відбуваються в радіусі 3-6 тисяч кілометрів у Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у середній Азії. Унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів це підземний «барометр», що постійно діє. На території Старунського вулкана є озокерит, гарячі грязі і води високої мінералізації — володіють цінними лікувальними властивостями[1].

Виникнення[ред. | ред. код]

Виник вулкан у 1977 році, якому передував землетрус у зоні Вранча. На конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 метрів з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувались рідина, грязі та газ. Вулкан дивує своїми природними несподіванками. Чудо-Старуня — має дивовижні особливості і поєднує в собі різні стратиграфічні, мінерально-петрографічні, гідрологічні та неотектонічні властивості. Вулкан можна перетворити на кілька озер, які б слугували соляними оздоровчими і лікувальними ванними[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 29 листопада 2016. Процитовано 30 січня 2017. 
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 листопада 2016. Процитовано 30 січня 2017.