Вулкани України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дата народження 17 століття
Дата смерті 18 століття
Рід діяльності архітектор
Статус авторського права як автора термін дії авторських прав закінчивсяd
CMNS: Вулкани України у Вікісховищі

Єдиний на території України активний вулкан знаходиться в селі Старуня, Богородчанського району, Івано-Франківської області.

Вулкан Чудо-Старуня

[ред. | ред. код]

Поблизу однойменного села Старуня на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка, назва якої — Чудо-Старуня. Близько одного метра за сім років проявляється нерівномірний підйом. Поява тріщин, провалів, ріст порогів й активна динаміка газовиділення так проявляється сейсмочутливість. На землетруси реагує Чудо-Старуня. Ці землетруси відбуваються в радіусі 3—6 тисяч кілометрів у Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у Середній Азії. Унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів це підземний «барометр», що постійно діє. На території Старунського вулкана є озокерит, гарячі грязі і води високої мінералізації — володіють цінними лікувальними властивостями[1].

Виникнення

[ред. | ред. код]

Виник вулкан у 1977 році, якому передував землетрус у зоні Вранча. На конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 метрів з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувались рідина, грязі та газ. Вулкан дивує своїми природними несподіванками. Чудо-Старуня — має дивовижні особливості і поєднує в собі різні стратиграфічні, мінерально-петрографічні, гідрологічні та неотектонічні властивості. Вулкан можна перетворити на кілька озер, які б слугували соляними оздоровчими і лікувальними ванними[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 29 листопада 2016. Процитовано 30 січня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 листопада 2016. Процитовано 30 січня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)