Рада (телеканал)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
РАДА
ДП «ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ ТЕЛЕКАНАЛ “РАДА”»[1]
Країна Україна Україна
Зона мовлення Україна Україна
Час мовлення Цілодобово (з 1 вересня 2018 року)
Мова мовлення українська
Центр керування Київ, вул. Садова, 3-A
Формат
зображення
576i 4:3 (SDTV)
Тематика каналу Інформаційна
Дата початку
мовлення
24 листопада 1998
Засновник Апарат Верховної Ради України
Власник(и) Дирекція телерадіопрограм Верховної Ради України
Керівник(и) Володимир Лех (директор)
Сайт tv.rada.gov.ua

Державне підприємство «Парламентський телеканал «Рада» — український ефірний, цифровий та супутниковий телеканал.

Основна мета діяльності — висвітлення роботи Верховної Ради України. До січня 2014 року функціонував в структурі Дирекції телерадіопрограм Управління справами Апарату Верховної Ради України.

Канал не має аналогів на пострадянському просторі[джерело?].

Історія[ред. | ред. код]

Перша передача парламентського телебачення вийшла в ефір на Першому національному каналі 23 березня 1999 року. Це була інформаційна програма «Щоденник сесії Верховної Ради України». А вже 27-го березня телеглядачі побачили першу тижневу інформаційно-аналітичну програму «Парламентський вісник».

Біля витоків українського парламентського телебачення стояли відомі українські телевізійники Микола Орловський та Світлана Макаренко. Вони очолили команду журналістів (Наталія Андрощук, Світлана Глушенок, Людмила Горіцька, Андрій Михайлик), режисерів (Любов Чабаненко, Вікторія Шишкова) i телеоператорів (Олексій Безпалий, Олександр Бузилевич, Володимир Пелешко, Богдан Цендровський, Олександр Юдкович).

З 1 вересня 2018 року телеканал цілодобово мовить у цифровому форматі.

Контент[ред. | ред. код]

Канал передовсім транслює пленарні засідання Верховної Ради України та хроніку діяльності депутатів.

В ефір також виходять дискусійні програми «ProПарламент», «ПолітикаUA», «Позиція», культурологічні і пізнавальні програми регіональних телекомпаній. У різний час виходили і виходять спеціальні проекти — «Економічні діалоги», «7 чудес України», «Об'єктив», «Світ дипломатії», «Час місцевого самоврядування», «Світовий рівень», «Європейська держава», «Одкровення» та інші.

Програма «Новини» — один із найуспішніших телепроектів, адже більше половини інформації ексклюзивна

Наприкінці 2014 року на телеканалі відновилися розширені матеріали про засідання парламентських комітетів, чимала кількість з яких транслюється в повному обсязі та у прямому ефірі. Щодня до ефіру телеканалу залучаються більше 10 народних обранців з різних фракцій, депутатських груп та позафракційні.

У пленарні дні в ефір виходить програма «Парламентський день» — прямі включення з кулуарів Верховної Ради України,

Програма «Парламентський день» визначена Постановою Верховної Ради України щодо висвітлення роботи народних депутатів.

Одним із головних «козирів» телеканалу є трансляція в прямому ефірі всіх брифінгів народних депутатів. Події з життя парламенту та країни висвітлюються у програмах «Новини» (5 випусків щодня). Програма виходить з вересня 2008.

Є програми «З перших уст», «Без коментарів».

Відображаються на телеканалі і заходи за участю Президента України, Прем'єр-міністра та членів Кабміну, засідання за участю перших осіб держави транслюються в повному обсязі.

Започатковано виробництво підсумкової програми «Акценти тижня».

З 2014 року до 2019 в ефір виходили програми «Історія, яку не змінити», «Уроки» та «Велич особистості».

У 2013 році в прямому ефірі телеканалу виходила програма «Експертна рада», яка була спільним проектом телеканалу та Інформаційного агентства «RegioNews» і проходила в щотижневому форматі міжрегіональної конференції за участі експертів із регіонів України[2].

З січня 2015 року, з метою піднесення авторитету України у світі, на телеканалі «Рада» стартувала щотижнева програма «Світовий рівень», гостями якої є відомі політики світу, європарламентарі, а також посли іноземних держав в Україні.

Започатковані програми про реформи в Україні («Європейська держава»), про Парламенти країн світу, про те, як живуть, і чим захоплюються народні депутати України («Одкровення»). Парламентський тісно співпрацює з регіональними телекомпаніями, продукція яких, зокрема про місцеве самоврядування, знаходить відображення в ефірі телеканалу «Рада».  

У липні-серпні 2015 року на телеканалі стартував проект присвячений питанням децентралізації влади «Час місцевого самоврядування» за участю керівників обласних державних адміністрацій. Згодом стартувала програма «Децентралізація. Влада. Громади». Транслюється програма про життя європейців «У фокусі — Європа». 

Логотипи[ред. | ред. код]

Перший логотип телеканалу з 23 березня 1999 по 23 листопада 2008 року.

Телеканал змінив 4 логотипи. Нинішній - 5-ий за рахунком.

 • З 23 березня 1999 по 23 листопада 2008 року логотипом були півкільця блакитного кольору, в центрі яких слово «Рада» жовтого кольору. Перебував в лівому верхньому куті.
 • З 24 листопада 2008 по 18 березня 2012 року логотипом були "галочки" в кольорах прапора України, що утворюють квадрат, праворуч від нього слово «Рада» білого кольору зі шрифтом, що відображав візуальне подвоєння слова. Перебував там же.
 • З 19 березня 2012 по 31 березня 2013 року логотипом було просто слово «Рада» білого кольору зі зміненим шрифтом, внизу слоган «Головний політичний». Перебував там же.
 • З 1 по 28 квітня 2013 року використовувався той же логотип, але внизу слоган «Головний політичний» був замінений на «Parliament of Ukraine», а слово "РАДА" написане латиною ("RADA"). Перебував в правому верхньому куті.
 • З 29 квітня 2013 по даний використовується логотип варіанту 2008 року. Знаходиться у лівому верхньому куті. 22 жовтня 2018 року логотип зменшився приблизно удвічі.

Формат і параметри мовлення[ред. | ред. код]

З 1 січня 2017 телеканал розпочав мовлення у «цифровому» форматі DVB-T на 43 каналі (650 МГц). Ефір доступний у цифровому форматі для глядачів м. Києва та Київської області. Надалі у планах телеканалу - розпочати мовлення у «цифрі» на всю територію України.[3]

Телеканал продовжує мовити у кабельних мережах та на супутнику.

З 30 січня 2017 року мовлення телеканалу «РАДА» відбуватиметься за новими параметрами: супутник ASTRA-4A, частота сигналу прийому 12072 МГц, поляризація вертикальна, робочий транспондер 4.219 *[3]. Завдяки супутниковій трансляції програми каналу мають змогу бачити глядачі не тільки в Україні, а й в усіх європейських країнах.

1 вересня 2018 року телеканал почав мовлення у цілодобовому мультиплексі MX-5 цифрової ефірної мережі.[4]

Керівництво[ред. | ред. код]

З моменту заснування каналу до лютого 2012 року директором каналу був Микола Орловський. У лютому 2012 року його звільнено. За інформацією видання «Телекритика», причиною звільнення стало невдоволення керівництва парламенту роботою Орловського, особливо співпрацею з компанією «Медіафільм», пов'язаною з депутатом Андрієм Сенченком. Новим директором каналу став Василь Климчук.[5]

З обранням Головою Верховної Ради України Володимира Рибака в березні 2013 року змінилося керівництво телеканалу. Його очолилив Ігор Толстих.

Після того, як у лютому 2014 року Головою Верховної Ради України став Олександр Турчинов, виконувачем обов'язків директора каналу «Рада» призначено Василя Климчука, який вже очолював канал у 2012 році.[6]

11 березня 2014 року 11 співробітників каналу звернулися з листом до Голови Верховної Ради, в якому висловили недовіру цьому керівнику. Співробітники звинуватили Климчука у веденні «темної бухгалтерії» та некоректному ставленні до себе з використанням нецензурної лексики, що, за їх словами, мало місце під час попереднього керування каналом.[7]

Після оприлюднення цього листа, за словами співробітниць каналу Ази Запольської та Світлани Мазур, почалися масові звільнення та утиски співробітників.[8] 19 березня 2014 року відбувся збір колективу, на якому був присутній голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко.

За словами Василя Климчука, колектив телеканалу висловив йому довіру. Климчук підтверджує це листом, підписаним лише однією особою — головою профспілковою організацією державного підприємства «Парламентський телеканал “Рада”» Валентиною Масенко.[9] Епопея зі звільненням Климчука завершилася у жовтні 2014 року, після того як колектив висловив йому недовіру. В цей час виконуючим обов'язки керівника телеканалу став головний редактор Володимир Лех, а 17 листопада 2014 року розпорядженням керівника апарату ВРУ його призначили директором ДП «Парламентський телеканал “Рада”»[10].

Див. також[ред. | ред. код]

 1. Парламентський ТК РАДА ДП. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. Процитовано 2019-07-21. 
 2. На каналі «Рада» стартував медіа-проект «Експертна Рада» RegioNews. — 2013. — 24 січня.
 3. а б Парламентський телеканал «Рада» розпочав мовлення у «цифровому» форматі DVB-T на 43 каналі (650 МГц). Офіційний портал Верховної Ради України. 18 січня 2017. 
 4. Повідомлення - Телеканал «Рада» розпочинає мовлення у цифровому, цілодобовому форматі - Офіційний портал Верховної Ради України. iportal.rada.gov.ua. Процитовано 2018-09-02. 
 5. Миколу Орловського на каналі «Рада» замінять Василем Климчуком? Архівовано 2014-02-27 у Wayback Machine. // ТелеКритика. — 2012. — 1 лютого.
 6. Директором телеканала «Рада» знову призначили Василя Климчука // ТелеКритика. — 2014. — 7 березня.
 7. Співробітники каналу «Рада» просять відсторонити від керівництва Василя Климчука // ТелеКритика. — 2014. — 11 березня.
 8. На каналі «Рада» — кадрова зачистка? Архівовано 2014-03-16 у Wayback Machine. // ТелеКритика. — 2014. — 15 березня.
 9. Василь Климчук вважає себе люстрованим, але колектив каналу «Рада» за нього не голосував // ТелеКритика. — 2014. — 19 березня.
 10. Володимир Лех став директором телеканалу «Рада» Архівовано 2016-03-04 у Wayback Machine. // ТелеКритика. — 2015. — 26 лютого.

Посилання[ред. | ред. код]