Донська Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Донська Республіка
Область Війська Донського Flag of Russian Empire for private use (1914–1917) 3.svg
1918 – 1920
Прапор Герб
Прапор ВВД Герб
Гімн
Всколыхнулся, взволновался православный тихий Дон
Розташування Всевеликого Війська Донського
Столиця Новочеркаськ
47°25′ пн. ш. 40°06′ сх. д. / 47.417° пн. ш. 40.100° сх. д. / 47.417; 40.100
Мови Українська, Російська
Релігії Православ'я
Форма правління Республіка
Отаман
 - 1918–1919 Петро Миколайович Краснов
 - 1919–1921 Африкан Петро Богаєвський
Законодавчий орган Військовий круг
Історичний період Перша світова війна
 - Засновано 18 травня 1918
 - Приєднання до РРФСР 1920
Валюта Донський рубль
Попередник
Наступник
Flag of Russian Empire for private use (1914–1917) 3.svg Область Війська Донського
Донська область (Росія) Flag of Russian SFSR (1918-1937).svg
Донецька губернія (Україна) Flag of Ukrainian SSR (1929-1937).svg

Донська Республіка (Всевелике Військо Донське, ВВД, рос. Всевеликое Войско Донское, Донская Республика) — незалежна держава, що утворилася після розпаду Російської імперії. Незалежність була проголошена на Крузі Порятунку Дону 18 травня 1918 року на теренах Області Війська Донського після ліквідацї Донської Радянської Республіки з визволенням Новочеркаська козацькими загонами 10 травня 1918.

Вже 11 травня (28 квітня) 1918 до Києва прибув представник донського отамана П.Краснова генерал А.Черячукін, який виконував обов'язки посла Всевеликого війська Донського в Українській Державі — уряд Дону виявив зацікавленість у тісних політичних та економічних зв'язках з Україною.[1]

11 серпня Головний штаб донських козаків оголосив, що після тримісячних військових операцій Донщина була повністю звільнена від більшовицької влади[2].

15 серпня 1918 голова Української мирної делегації С.Шелухін передав російській делегації ноту з повідомленням, що Україна визнала республіку Всевеликого війська Донського суверенною державою і уклала з нею договір щодо кордонів і вимагала від Росії також негайного визначення прикордонних меж в районі Вигоньського озера та Новохоперська.

24 серпня російська мирна делегація заявила протест проти визнання Україною Донської республіки.

26 серпня Рада міністрів Української Держави заслухала заяву міністра закордонних справ про необхідність розробити разом з представниками Донського уряду текст додаткової угоди з торгово-фінансових питань до вже ратифікованої передвступної угоди з цим урядом від 7 серпня 1918 р.

2 вересня Рада міністрів схвалила кандидатуру М.Сливинського представником Української Держави при уряді Всевеликого Війська Донського.

10 вересня гострі суперечки виникли навколо питання про приналежність Криму і Донської області на україно-радянських перемовинах.

14 вересня українська рада міністрів уповноважила міністра торгівлі і промисловості разом з міністром шляхів сполучень підписати додатковий договір з урядом Всевеликого Війська Донського відносно спільного регулювання питань, що стосувались Донецького басейну, не чекаючи підписання загального договору.

15 вересня того ж року Республіку за постановою Великого Донського Круга було перейменовано на Всевелике Військо Донське, цю назву отаман Петро Краснов запропонував, зважаючи на титул, прийнятий у царських посланнях на незалежний Дон в 17 столітті: «Отаманам і Козакам й Усьому Великому Війську Донському».

21 (8) листопада 1918 гетьману Скоропадському надійшла пропозиція від повноважного посланника Всевеликого Війська Донського генерала Черемухіна утворити комісію для задоволення потреб всіх діючих проти більшовиків армій з військових запасів, що є в Україні.

ВВД розмежовувалося на 10 округів, що тепер розташовані в Ростовській і Волгорадській областях Росії та на південному сході Луганської й Донецької областей.

Держава припинила існування під натиском Червоної Армії на початку 1920 року.

Уряд[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]