Крижень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Крижень
Крижні в Плімуті, Массачусетс, США
Крижні в Плімуті, Массачусетс, США
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Підродина: Справжні качки (Anatinae)
Рід: Качка (Anas)
Вид: Крижень
Біноміальна назва
Anas platyrhynchos
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Anas platyrhynchos
ITIS logo.jpg ITIS: 175063
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8839
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Anas platyrhynchos
Fossilworks: 83434 83434

Крижень (Anas platyrhynchos) — вид птахів родини качкових (Anatidae), ряду гусеподібних (Anseriformes). Відоміший як дика качка, від якої шляхом штучної селекції вивели більшість сучасних порід свійських качок.

Опис птаха[ред.ред. код]

Дзьоб оливковий з бурим кінцем, ноги оранжево-червоні з темнішими перетинками. Дзеркальце синє з пурпурним блиском, облямоване чорним і білим кольором. У самця в шлюбному наряді голова і шия блискучого темно-зеленого кольору, на шиї білий ошийник. Спина бура, що переходить до хвоста у чорний колір. Бічне криюче пір'я хвоста заломлене догори. Плечі сірі з бурими хвилястими лініями, воло і частина грудей буро-каштанового кольору. Решта нижньої частини сірувато-біла з темно-сірими плямами.

Після літнього линяння самець стає схожий на самицю, лише темніше. Самиця зверху темно-бурого кольору з буро-жовтуватими краями пір'я, знизу — рудувата з чорно-бурими плямами.

Довжина самця 63 см, самиця значно менша. Розмах крил 75-200 см, вага від 0,75 до 1,5 кг.

Ареал проживання[ред.ред. код]

Крижень водиться у всій Європі, Північній Африці, більшій частині Азії і Північної Америки. У Південній Європі, північній Африці і південних штатах США він буває переважно взимку, летячи до Азорських островів, Мадейри, Канарських островів, Нубії, північної Індії і навіть північної частини Південної Америки.

Крижень був успішно переселений до Нової Зеландії і Південно-східної Австралії.

У Європі він зустрічається всюди. Крижень — перелітний птах. Окремі особини цього виду зимують у незамерзаючих місцях. Відомі зимівлі качок в містах. Останнім часом навіть у деяких сибірських містах, наприклад, у Новосибірську, крижні стали залишатися на зиму, хоча раніше відлітали в райони Прикаспійської низовини, Причорномор'я, Месопотамії і Індостану.

Незважаючи на активне полювання, у Європі налічують до 8 мільйонів, у Північній Америці — 17-18 мільйонів, а в Новій Зеландії понад 5 мільйонів цих птахів.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Крижень живе переважно на прісних водах, особливо стоячих і зарослих очеретами, травою, хоча під час прольоту і взимку тримається і в морі біля берегів. Це обережний птах, який швидко літає, у разі потреби добре пірнає, вдень ховається, а вночі випливає на відкриті місця і робить перельоти на місця, де годується. Наприкінці літа крижень часто літає на хлібні поля.

Крижень харчується рослинною їжею, комахами, молюсками, дрібною рибою, пуголовками, ракоподібними.

Під час розмноження крижні розбиваються на пари, але самець тримається біля самиці лише до того часу, коли вона сяде на яйця. Гніздо влаштовується в очереті, на купині, у дуплах, іноді навіть у воронячих і сорочих гніздах. Кладка зазвичай складається з 6-8, але іноді навіть 16 зеленувато-жовтуватих яєць. Насиджування триває 26-28 днів. Молодняк піднімається на крило у віці 2-х місяців.

Крижень із каченятами

Посилання[ред.ред. код]