Вулиця Гулака-Артемовського (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулиця Гулака-Артемовського
Львів
Початок вулиці
Початок вулиці
Район Личаківський
Назва на честь Гулака-Артемовського
Колишні назви
польського періоду (польською) Miłkowskiego
Загальні відомості
Протяжність 105 м
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Медичні заклади лікувально-діагностичний центр «Вітакор»
Забудова історизм, сецесія
Зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
CMNS: Вулиця Гулака-Артемовського (Львів) на Вікісховищі

Ву́лиця Гулака́-Артемо́вського — вулиця у Личаківському районі Львова.

Розташування та історія[ред. | ред. код]

Простягається від вулиці Левицького до вулиці Кльоновича.

У 1895—1946 — вулиця Мілковського (пол. Miłkowskiego), на честь польського письменника та політика Зиґмунта Мілковського (1824—1915). У будинку №11 за польських часів було пошиття білизни Діаманда.

Забудова — еклектичні кам'яниці кінця XIX сторіччя, віденський класицизм.

Будинок № 7[ред. | ред. код]

Житловий триповерховий цегляний тинькований будинок у стилі чітко вираженого історизму з елементами необароко. Будинок побудований у той же час, що і довколишня забудова вулиць Левицького та Кльоновича (кінець XIX століття) за спільним проектом архітекторів Якуба Соломона Кроха (пол. Jakub Sołomon Kroch) та Мавриція Сільберштайна (пол. Maurycy Silberstein). Проект був затверджений маґістратом у 1893 році. Вказаний будинок на зламі XIX—ХХ ст. був власністю архітекторів Я. Кроха та М. Сільберштайна. Тепер використовується як житловий будинок.

Симетричні композиції головних фасадів підкреслені бічними розкрепованими частинами, які акцентовані зрізаним заокругленим наріжним кутом. Перший поверх декорований рустом лінійного типу, характерним для історизму (впадаючо-виступаючого типу), обрамлення вікон виконано з профільованої лиштви та акцентоване зверту віконного прорізу декоративним замковим каменем. Вхідний портал зі сторони вулиці Кльоновича зміщений вправо, над ним розташований балкон з кованим огородженням. Завершення цоколя декороване карнизом- протяжкою. Виконаний з темнокоричневої деревини з двома освітлювальними віконцями зверху, дверне полотно має складний профіль, декорований протяжками різних типів, а також ковкою, різьбою. Завершений периметральною лиштвою та замковим каменем.

Перший поверх підкреслений декоративним лінійним рустом. Розкреповані частини будинку на другому поверсі декорує легкий лінійний руст, на третьому — підкреслюють вертикалі пілястр псевдоіонічного ордеру. Між першим і другим поверхами та по низу вікон другого і третього поверхів проходять профільовані тяги. Вікна першого поверху декоровані замковими каменями.

Другий поверх вирізняється своєю декоративною пишнотою та служить помітним акцентом для композиційного центру композиції фасаду. Віконні прорізи мають чітко виражене обрамлення вузькими пілястрами та пластичними сандриками з гербальним елементом посередині. Також декороване ліпниною обрамленою з двох боків трохи масивнішими пілястрами. Обрамлення вікна доповнює трапецієподібний замковий камінь.

Другий та третій поверхи об'єднує ледь помітний лінійний руст. Над третім поверхом нависає масивний карниз, підтриманий декорованими консолями (кронштейнами), поміж якими чергуються слухові вікна, прикрашені ліпниною та сандриками дугоподібної форми. На третьому поверсі вікна прикрашені лінійними сандриками. Будинок завершений профільованим карнизом з модульйонами, рядом сухариків та іонічного поясу.

Композицію доповнює симетрична балюстрада навколо багато декорованого дахового вікна з сандриком, геральдним елементом, пілястрами та ліпниною внизу.

Завершення даху оформлене з допомогою кованої огороджуючої конструкції з симетричними флюгерами по обидва боки.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]