Площа Підкови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Площа Підкови
Львів
Площа Підкови
Площа Підкови
Місцевість Історичний центр Львова
Район Галицький
Назва на честь Івана Підкови
Історичні відомості: колишні назви
Святого Духа, Рітерпляц, Мичуріна, Духа
польського періоду (польською) św. Ducha
радянського періоду (українською) Мичуріна, Духа, Підкови
Координати 49°50′28″ пн. ш. 24°01′44″ сх. д. / 49.8412139° пн. ш. 24.0291333° сх. д. / 49.8412139; 24.0291333
Транспорт
Покриття бруківка
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Пам'ятники Івану Підкові
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
commons:Площа Підкови у Вікісховищі

Пло́ща Іва́на Підко́ви — площа в Галицькому районі Львова, в історичному центрі міста. Розташована між проспектом Свободи та вулицею Театральною. Належить до найменших площ Львова.

Влаштована на місці колишнього шпиталю Святого Духа, що діяв тут від XIV ст. до 1780 року. Через це носила назву «площі Святого Духа». У середньовіччі на цій території окрім шпиталю з костелом і цвинтарем розташовувались дім вікарія шпиталю та інші житлові кам'яниці, воскобійня. У другій половині XVIII ст. стан споруди поступово погіршувався і 7 березня 1780 року шпиталь завалився. Австрійська влада віддала наказ остаточно розібрати руїни. Протягом 18271829 років коштом К. Гартмана на площі збудовано класицистичну споруду гауптвахти за проектом Матео Брезані і дім «Віденської кав'ярні» (за будівництво гауптвахти місто подарувало ділянку під кав'ярню). Із заходу територія обмежувалась двома рядами міських мурів, між якими теж з'явились житлові будинки.

Перед Першою світовою війною місто планувало викупити у гміни частину площі, знести будинки Віденської кав'ярні та звести велику адміністративну споруду із залою засідань міської ради, залою для прийомів та помешканням для президента міста. Паралельно планувалось розширити вулицю Кілінського (тепер вул. Беринди).[1] Плани не реалізовано. Сучасну назву площа отримала 1946 року на честь молдавського господаря, козака Івана Підкови, страченого 16 червня 1578 року у Львові.

1978 року при прокладанні каналізаційного колектора знайдено залишки фундаментів шпиталю, зроблено археологічні розкопки. Виявлено також залишки дерев'яного будинку княжого періоду, що згорів у пожежі 1381 року. Найдавніші знахідки датувались VIIIVI ст. до н. е. Фундаменти шпиталю протрасовано на поверхні тротуару цегляною кладкою.

1982 року по центру площі встановлено пам'ятник Івану Підкові (скульптор Петро Кулик, архітектор Володимир Блюсюк).[джерело?]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kronika // Gazeta Lwowska. — 18 stycznia 1914. — № 13. — S. 2.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Jaworski F. Plac Św. Ducha (mocno zawikłana historya o kawiarni Wiedeńskiej i odwachu z przynależytościami) // O szarym Lwowie. — Lwów, [b. r.]. — S. 102—114.
  • Могитич Р. І. Розкопки на площі Підкови у Львові // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». — Вип. 8. — 1997. — С. 67—71.
  • Могитич Р. І. Сліди найдавнішої пожежі Львова (за матеріалами останніх розкопок на площі Підкови) // Галицька брама. — 1997. — № 5 (29). — С. 11.