Кошовий Олег Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олег Васильович Кошовий
Народився 8 червня 1926(1926-06-08)
Прилуки
Помер 9 лютого 1943(1943-02-09) (16 років)
Ровеньки
страта
Громадянство СРСР СРСР
Відомий член «Молодої гвардії»
Нагороди

Герой Радянського Союзу

Оле́г Васи́льович Кошови́й (нар. 8 червня 1926 — пом. 9 лютого 1943) — один із керівників підпільної організації «Молода гвардія» у місті Краснодон Луганської області під час Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у м. Прилуки, Чернігівської області.

Мати — Кошова (Коростильова) Олена Миколаївна, народилася в селищі Згурівка (нині райцентр Київської області). Переїхала до Прилук, працювала вихователем у дитячому садку, згодом — його завідувачкою. Маючи 17 років, вийшла заміж за корінного прилучанина, вихідця з давнього козацького роду, бухгалтера Кошового Василя Федосійовича. У 1932 році родина переїхала до Полтави, потім — до Ржищева.

Олег один рік (1939–1940) навчався у школі м. Канева, де нині йому встановлено пам'ятник-погруддя. У січні 1940 року Кошові переїхали до Краснодона.

У Краснодоні Олег навчався в школі № 1, де познайомився з Валерією Борц, Георгієм Арутюнянцем, Іваном Земнуховим, майбутніми учасниками «Молодої Гвардії». Є відомості, що у серпні 1942 року він очолив одну з молодіжних антинацистських груп у Краснодоні.

Наприкінці вересня того ж року була створена підпільна комсомольська організація «Молода гвардія». Олег Кошовий став наймолодшим членом штабу «Молодої Гвардії». Він брав участь у бойових операціях, поширенні агітаційних листівок, збиранні зброї, підпалі скирт хліба, призначеного для відправлення до Німеччини. Також Кошовий здійснював зв'язок із групами в околицях Краснодона, передаючи їм завдання від штабу «Молодої Гвардії».

На початку 1943 був заарештований гестапівцями біля міста Ровеньки.

Розстріляний 9 лютого 1943 року. Нагороджений Золотою медаллю Героя Радянського Союзу посмертно.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

У багатьох містах колишнього СРСР на його честь названо вулиці. Ім'я Кошового було присвоєно також шахтам, радгоспам, школам.

Літературний герой[ред.ред. код]

Літературний герой, створений Олександром Фадєєвим у романі «Молода гвардія», потім перенесений до однойменного фільму Сергія Герасимова, а згодом — і до офіційної радянської історіографії, дещо відрізнявся від свого прототипа. Роман Фадєєв написав у стислі строки на особисте замовлення Сталіна (до 30-річчя Жовтневої Революції). У час написання письменник жив у матері Олега Олени Миколаївни, і дуже мало спілкувався з родичами інших підпільників. Під впливом Кошової Фадєєв «призначив» Олега комісаром організації, хоч насправді ним була інша людина — Віктор Третьякевич, якого очорнили, приписавши зраду товаришів гестапівцям. У романі він виведений під ім'ям зрадника Євгена Стаховича. Згодом ім'я справжнього зрадника було встановлене, і Віктор Третьякевич був реабілітований.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]