Мнемосіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мнемосіна (Μνημμοσύνη)
Mnemosyne (color) Rossetti.jpg
Мнемосіна роботи Росетті
Богиня пам'яті
Міфологія: Давньогрецька
Місцевість: Стародавня Греція
Батько: Уран
Мати: Гея
Брати/сестри: Кронос, Океан
Діти: Музи
Пов'язані персонажі Зевс
Зображення у Вікісховищі?

Мнемосі́на, Мнемозіна (грец. Μνημμοσύνη) — у давньогрецькій міфологіїтитаніда, дочка Урана і Геї; спочатку уособлення, а згодом богиня пам'яті, мати дев'яти муз, яких народила від Зевса. Зевс спокусив її в образі пастуха [1]. Дев'ять ночей до неї на ложі сходив Зевс, вона народила Муз в Пієрії [2]. Її називають «цариця висот Елевфера» (Гесіод).

Біля печери Трофонія в Беотії протікали два струмки: струмок Лети, з якого пили ті, хто йшов просити поради оракула, і струмок Мнемосіни, звідки пили ті, хто вже дістав відповідь. Мнемосіну зображували здебільшого в оточенні муз, хоч існують і окремі статуї богині.

Богиня Мнемосіна, персоніфікована Пам'ять, сестра Кроноса і Океана - мати всіх муз. Вона володіє Всевіданням: згідно з Гесіодом (Теогонія, 32 38), вона знає «все, що було, все, що є, і все, що буде». Коли поетом опановують музи, він п'є з джерела знання Мнемосіна, це значить, перш за все, що він торкається до пізнання «витоків», «початків».

У тлумаченні вона відкрила спосіб міркувати і визначила для всього сущого порядок назв [3]. Їй присвячено LXXVII орфічний гімн.

В переносному розумінні Мнемосіна — пам'ять.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Овідій. Метаморфозы VI 114
  2. Гесіод. Теогония 53-62; Нонн Панополітанський. Деяния Диониса XXXI 169
  3. Діодор Сицилійський. Историческая библиотека V 67, 3

Література[ред.ред. код]