Гестія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гестія (Εστία)
Hestia.png
'Гестія Джустініані, Вінченцо Джустініані
Богиня вогню, покровителька домашнього вогнища
Міфологія: Давньогрецька
В інших культурах: Веста
Місцевість: Стародавня Греція
Заняття: Берегиня сімейного добробуту
Батько: Кронос
Мати: Рея
Брати/сестри: Зевс, Посейдон, Аїд, Деметра, Гера
Зображення у Вікісховищі?

Гестія (грец. Εστία) — дочка титанів Кроноса й Реї, сестра Зевса, Посейдона, Аїда, Деметри та Гери, богиня вогню, покровителька домашнього вогнища, ніколи не залишала Олімпу. Серед олімпійських божеств вона була найменш відомою. Художники не зображували її в людській подобі. Проте присутність цієї богині відчувалася в живому полум'ї в центрі кожного будинку і храму. Символом Гестії було коло, і тому вогнища, так само як і присвячені Гестії храми, мали форму кола. Її присутність була настільки ж відчутно, як вогонь, що дає світло, тепло і жар для приготування їжі. Її зображення було в афінському Прітанеї[1]. Її статуя край дороги в Фессалії[2]. Заснувала місто Кносс[3].

Гестія — перша дитина Реї і Кроноса. Вона була старшою сестрою олімпійських богів першого покоління і, відповідно, незаміжньою тітонькою богів другого покоління. По праву народження вона була однією з дванадцяти головних олімпійців, але не могла перебувати на Олімпі і тому не протестувала, коли її там замінив Діоніс (бог вина і виноробства). З тих пір вона не брала участі в любовних інтригах і війнах, якими рясніє грецька міфологія. І все-таки, хоча Гестія і найменш відома з головних олімпійських богів і богинь, її високо шанували, і вона отримувала найкращі жертвопринесення, принесені богам смертними. Її дитинство навряд чи було щасливим. Кронос був деспотичним батьком, а Рея була пасивною і безсилою матір'ю і нічого не зробила, щоб зупинити кошмарне поводження з дітьми. З усіх дітей, Гестія була найсамостійнішою, здатна самотужки впоратися з чим завгодно.

Ми можемо знайти відомості про Гестію в трьох гімнах Гомера. Вона описана як «та поважна діва, Гестія», одна з трьох, кого Афродіта не здатна підпорядкувати, переконати або звабити. Підступна Афродіта змусила Посейдона (бога моря) і Аполлона (бога сонця), закохатися в Гестію. Посейдон і Аполлон домагалися її руки, але вона воліла залишитися незайманою і жити у свого брата Зевса. Два гімни Гомера, присвячені Гестії, — це звернення до неї з проханням увійти в будинок або храм.

Вона не мала родини, хоч сама стояла на сторожі сімейного добробуту, щастя. Гестію шанували в кожному домі і в кожній святині, в усіх молитвах називали її ім'я. Під її захистом були діти, сироти й молода сім'я. Досить було прибульцеві, гостеві чи втікачеві, коли він не мав певності, що його гостинно зустрінуть, доторкнутися до краю вогнища, і з цієї миті вважалося, що він перебуває під захистом богів.

У кожному місті палало священне вогнище Гестії. Коли хтось виїздив із дому, то просив Гестію допомогти йому щасливо повернутися до рідного порога; коли повертався, вітав її подячною молитвою. Люди, які засновували нові колонії, брали з собою полум'я з вогнища Гестії як символ єдності з рідним містом. У Римі Гестію ототожнювалася з Вестою.

До нашого часу зберігся вислів «родинне (домашнє) вогнище».

Їй приносилася жертва перед початком будь-якого священнодійства, не залежно від того чи мало воно приватний або громадський характер, завдяки чому утворилася і приказка «починати з Гестії», що служила синонімом успішного і правильного підходу до справи.

Жрицями Вести ставали дівчата з десяти років. Вони користувалися величезною пошаною: перед ними розступався натовп; якщо засуджений до смерті зустрів весталку, то його не мали право карати і т. д. Протягом тридцяти років весталки мали берегти свою цноту, не могли виходити заміж і народжувати дітей, якщо це правило порушувалося, то винуватицю закопували в землю живцем.

Їй присвячені XXIV і XXIX гімни Гомера і LXXXIV орфічний гімн.

На честь неї названий астероїд.

Див. також[ред.ред. код]

  • 46 Гестія — астероїд, названий на честь богині.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Павсаній. Опис Елалди I 18, 3
  2. Вакхілід. Епінікії XIVb 4
  3. Лактанцій. Божественні настанови I 11, 46

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]