Атропа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Атропа
Ἄτροπος
Мойра
В інших культурах Морта
Місцевість Стародавня Греція
Заняття Завершувала життя людини, перерізаючи нитку того, хто повинен був померти.
Батько Зевс
Мати Феміда
Брати/сестри Клото, Лахесіс
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Атро́па, також Атро́пос (грец. Ἄτροπος «безповоротна») — у давньогрецькій міфології одна з трьох богинь долі — мойр. Саме вона завершувала життя людини, перерізаючи нитку того, хто повинен був померти.

В уявленні стародавніх греків вона поставала в образі старої жінки з ножицями в руках, у чорному вбранні, з клубками ниток.

Старша з богинь долі, також відома як "непохитна" та "неминуча"[1].

Вона працювала разом зі своїми сестрами: Клото, яка пряла нитку, та Лахесіс, яка вимірювала довжину людського життя. [2][3]

Походження

[ред. | ред. код]

Її походження, як і її сестер, невідоме, хоча деякі називали їх дочками ночі. Відомо, що в певний період вони перестали перейматися лише смертю, а стали ще й тими, хто вирішував людську долю. Хоча Зевс був головним грецьким богом та їхнім батьком, він все ж міг загинути від перерізання ниток, та й підпорядковувався рішенням богинь. [4]

Згідно з Теогонією Гесіода, Атропос і її сестри були дочками Ереба та Нікс і сестрами Танатоса та Гіпноса. Хоча згодом, в тій же роботі, їх представлено як дітей Зевса і Феміди[5].

У роботі Платона їх називають дочками Урана. У римській міфології їх також називають дочками Урана і Геї.

Символізм

[ред. | ред. код]

Атропос символізує минуле, а також те, що відбулось, є незворотним. Вона зображає неминуче, фатальне, але й незнищенне та догматичне в житті людей. [3][2]

Попкультура

[ред. | ред. код]

У масовій культурі образ Атропос та богинь долі починає набувати популярності.

  • Так вони з'явились у п'ятому сезоні Легенд завтрашнього дня, де Клото в образі Чарлі (Мейсі Річардсон-Селлерс) викрала верстат долі, щоб дати людям можливість самостійно обирати своє подальше життя. Клото розділила станок на частини й розкидала по кількох мультивсесвітах. Це було зроблено для того, щоб Атропос та Лахесіс не знайшли його. Та, на жаль, всесвіти об'єднались в один й верстат знайти тепер було не так проблематично.
  • Також у сімнадцятому сезоні серіалу Надприродне мойра Атропос не дозволяла Кастіелю забрати зайві 50.000 душ для порятунку світу.
  • У відеогрі God of War 2 Атропа та її сестри є одними з боссів. Їй належить цитата: "Ми контролюємо твою долю, нерозумний смертний! За бажання ми можемо позбавити тебе життя ... або залишити його".

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Dervenis, Kostas. Oracle bones divination : the Greek I Ching. ISBN 978-1-62055-101-1. OCLC 827263145.
  2. а б Εκδοτική Ομάδα / Editorial Team, Εκδοτική (11 червня 2019). Εισαγωγή στην έκδοση. Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία. Т. 1, № 1. doi:10.12681/ees.20779. ISSN 2585-3813. Процитовано 4 травня 2020.
  3. а б Papageorgiou, Aikaterini. Η ελληνική μυθολογία στην ελληνική παιδική λογοτεχνία. Процитовано 4 травня 2020.
  4. Ramsey, Kirk D. (25 червня 2010). The Way (англ.). Xlibris Corporation. ISBN 978-1-4500-7889-4. Архів оригіналу за 29 червня 2020. Процитовано 4 травня 2020.
  5. Властов, Г. (Георгій), 1827-1899. (1897). Теогонія Гезіода и Прометей. Tipografīi︠a︡ Glazunova. OCLC 32576820.