Гіперіон (міфологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гіперіо́н (грец. Ὑπερίων) — титан, чоловік Тейї. Ім'я означає «сяючий» або «той, хто ходить зверху».

Титан[ред. | ред. код]

Гіперіон був одиним із титанів, сином Урана і Геї. Від Тейї мав сина Геліоса та дочок Селену й Еос. Діти Гіперіона загалом називалися гіперіонідами. Титан Гіперіон в основному згадується в переліках разом з іншими титанами і його роль в титаномахії достеменно невідома.

Згідно з евгемеризмом, в образі Гіперіона відбито спогади про царя Гіперіона. Його молодші брати, аби відібрати владу, закололи Гіперіона і втопили його сина Геліоса в річці Ерідан. Після смерті свого батька, царя Урана, брати Атлант і Кронос розділили державу між собою. Оскільки Гіперіон за життя першим відкрив астрономію, вважалося, що він керує рухом небесних світил.

Література[ред. | ред. код]

  • Словник античної мітології / Упоряд. Козовик І. Я., Пономарів О. Д. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2006. — 312с.
  • Грейвс, Р. Мифы Древней Греции / Р. Грейвс; Пер. с англ. К. П. Лукьяненко ; Под ред. и с послесл. А. А. Тахо-Годи. — М. : Прогресс, 1992. — 620 с.
  • Лосев Α. Φ. Мифология греков и римлян/Сост. А. А. Тахо-Годи; общ. ред. А. А. Тахо-Годи и И. И. Маханькова. — М.: Мысль, 1996.