Ньєрун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ньєрун
Частина від скандинавська міфологія

Ньєр́ун — богиня сліз у скандинавській міфології. Ньєрун згадується у кьонінгах «Промови Альвіса», а також у Старшій та Молодшій Еддах (в списку імен).

Наукові теорії[ред. | ред. код]

Теорії, що стосуються її імені та функції в пантеоні, вказують на етимологічний зв'язок зі скандинавським богом Ньйордом та римською богинею Неріо і сестрою-жінкою Ньйорда. Згідгно евгемеричного трактування божеств Сноррі Стурлусона в «Сазі про інглінгів» з циклу «Кола земного» до прибуття Асів, бог Нйорд перебував серед Ванів і був одружений зі своєю сестрою[1].

«Коли Ньйорд був у Ванів, він був одружений зі своєю сестрою, бо такий був там звичай. Їх дітьми були Фрейр і Фрейя. А в Асів був заборонений шлюб з близькими родичами»[1].

Ньорун — «таємнича … фігура», про яку нічого не відомо; Енді Орчард передбачає, що вона може бути фіктивною[2].

Етимологія[ред. | ред. код]

Жіночий аналог Ньйорда підходить для пояснення невідповідності статі між Нертою Тацита і давньоскандинавським богом Ньйордом: "можливо, що стара Земля-Мати (Нерта) і постає неназваною сестрою Ньйорда[3]. Альберт Морі Стуртевант порівнює Ньєрун з давноскандинавською богинею Гевьон. Стуртевант підкреслює, що тільки ці два імені богинь з усього скандинавського корпусу закінчуються суфіксом -un. Дослідник також передбачає можливий зв'язок між Ньєрун, Нертою і Ньйордом через основу * ner[4].

У своєму дослідженні богині Фрейї Брітт-Мері Несстрьом також зазначає, що, як і назва Njärð, ім'я Ньєрун є жіночою формою імені Ньйорда. Несстрьом робить висновок, що: «Нерта стала в Скандинавії жіночим персонажем з ім'ям * Njärð, представленої топонімом, або Ньєрун, які з'являтимуться в кьонінгах. Це ім'я поступово було забуто з піднесенням Фрейї»[5].

Посилання[ред. | ред. код]

  • Фіннер Йонссон (1913). Міфологія норвежців і ісландців за джерелами. Ісландська бухгалтерська компанія.
  • Фіннер Йонссон (1931). Lexicon poeticum. Друкована компанія SL Møller.
  • Хопкінс, Джозеф (2012). «Богині Невідомі Я: Нджрун і Сестра-Дружина Нджерра». Інформаційний бюлетень RMN; тому 5. стор. 39-44.
  • Орчард, Енді (1997). Словник норвезького міфу і легенди. Касселл. ISBN 0-304-34520-2
  • Штуртевант, Альберт Морей (1952). «Що стосується давньоскандинавського імені Гефьон», опублікований в скандинавських дослідженнях; том 24 (номер 4, листопад). ISSN 0036-5637

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б авторов, Коллектив (7 вересня 2017). Древнейшие государства Восточной Европы. 2011 год. Устная традиция в письменном тексте (рос.). Litres. ISBN 9785040780730.
  2. Orchard (1997: 119)
  3. Тацит, Публий Корнелий (2003). Анналы. Малые произведения. История (пер. с лат. А.С. Бобовича). Москва: Германия. с. 40.
  4. Sturtevant 1952: 167
  5. Näsström 1995: 50, 53, 60