Рататоск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рататоск
(ісл. Ratatoskur,
норв. Ratatosk,
нім. Ratatöskr)
AM 738 4to Ratatoskr.png
Зображення Рататоска на середньовічному ісландському манускрипті
Міфологія: Германці та ісландці
Значення імені: «білка», «щур, що гризе»
Місцевість: Германський світ
Заняття: передача усних повідомлень
Згадки: Старша Едда
Пов'язані персонажі Нідгьоґґ,
Зображення у Вікісховищі?

Ратато́ск (ісл. Ratatoskur, норв. Ratatosk, нім. Ratatöskr)  — міфічна тварина, що за давньогерманськими віруваннями живе на Іґґдрасіллі (світовому дереві життя).

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово Рататоск має два елементи — rati («мандрівник; той, що рухається») та tosk (в перекладі «ікло; зуб»); rattus — також назва пацюків (зокрема, пацюка мандрівного, Rattus norvegicus). Можливе трактування всієї назви як «щур, що гризе», оскільки цей персонаж пов'язують з циклом знищення та відбудови на Іґґдрасилі.

Рататоск як персонаж[ред. | ред. код]

Функція Рататоска полягала у передачі слів дракона Нідгьоґґа, що живе під світовим деревом, орлові, який сидить на верхівці цього дерева. Оскільки Іґґдрасілль велетенський, то сварячись орел і дракон не чують один одного. Таким чином, Рататоск здійнює місію «поштаря». В дещо пізніших згадках говориться про те, що, бігаючи деревом, білка певною мірою забуває інформацію, тому подає її в перекрученому вигляді, тим самим посилюючи розбрат між орлом та драконом. Детально дана істота описана в давньоісландському збірнику саг «Старша Едда»:

Рататоск білка
жваво снує
по ясеню Іґґдрасілль;
всі промови орла
поспішає віднести вона
до Нідгьоґґа донизу.[1]

Старша Едда, Мова Ґрімніра

Загалом Рататоск вважається персонажем Межі зони Верху в системі еддичної просторової моделі світу, запропонованої Д. О. Королем.[2] Більшість джерел зображує Рататоска червоним, що, на думку російського культуролога В. С. Дарененкової, є символом межі, тому що уособлює земне життя та активність.[3]

Галерея[ред. | ред. код]

Рататоск на стовбурі Іґґдрасілля
Рататоск на гілці Іґґдрасілля

Рататоск в популярній культурі[ред. | ред. код]

Рататоск є одним з головних гри-героїв казки «Tales of Symphonia: Dawn of the new world». Це дух старого гігантського дерева Харлан, зруйнованого війною Мани.

Білка Рататоск з'являється в романі «Американські боги» (англ. American Gods, 2001) англійського письменника Ніла Ґеймена.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Старшая Эдда. Пер. А. С. Корсуна. — Л.: Лит. памятники, 1963.
  • Матеріали лекцій Г.Казакевича зі спецкурсу «Етноси давньої Європи».

Примітки[ред. | ред. код]