Фрейр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрейр
Freyr art.jpg
Стать чоловіча
Батько Нйорд[1]
Брати/сестри Фрейя[1]
Діти Фйольнір
Частина від скандинавська міфологія

CMNS: Фрейр у Вікісховищі

Фрейр (також Фрей, давньосканд. Freyr; також Інґві, що початково значило «пан», «володар») — в германо-скандинавській міфології бог плодючості та літа. Походить з роду ванів, син вана Ньйорда та велетунки Скаді. Батько Фрейра Ньйорд, в свою чергу, — названий син Одіна, залишений ванами в Асґарді заручником після підписання миру між асами та ванами. У Фрейра є сестра-близнюк — Фрейя.

Фрейру є підвладним сонячне світло, він посилає людям багаті врожаї. Фрейр мало поступається в красі самому Бальдрові й такий самий добрий, як і його батько Ньйорд. Він не любить воєн та сварок, є поборником миру на землі як поміж окремими людьми, так й поміж цілими народами. Священною твариною Фрейра є кабан. В легендах зазначається, що Фрейр отримав від Дваліна корабель Скідбладнір, а від Сіндрі — вепря Ґуллінбурсті.

Руна Інґуз - руна Бога Фрейра. Див. (Руни Одіна).

З іменем Фрейра пов'язано назву дня тижня п'ятниці в мовах германської групи (англ. Friday, нім. Freitag тощо). Від імені Фрейра Інґві походить багато германських імен: Інґвар, Інґмар, Інґеборґа, Інґрід тощо.

Інґве — родоначальник династії Інґлінґів[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]