Лодур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лодур
Odin, Lodur, Hoenir skabe Ask og Embla by Frølich.jpg
«Одін, Лодур та Хьонір створюють Аска і Емблу» — автор L. Frølich
Частина від скандинавська міфологія

Лодур (давньоскан. Lóðurr) — батько дванадцяти богів у германо-скандинавській міфології. Згадується у поетичній поемі Едди Völuspá, він наділив першого чоловіка, зробленого з ясеня (Аска), кров'ю та квітучими кольорами (рум'янцем). Учені по-різному ідентифікували його з Локі, Вілі, Ве та Фрейром, однак ні одна з теорій не була підтверджена.

"Якось раз вийшли три аса до моря, благі, могутні крокували по світу, знайшли на мілині двох неживих, Аска і Емблу, що не надбали ще долі, — душі не мали, розуму не мали, ні руху крові, ні кольору живого: душу дав Одін, розум дав Хенір, кров же дав Лодур і колір живого … "

Лодур фізіологічно відповідальний за «тепло і колір живого» — тому він, скоріш за все, бог вогню і вогняної стихії, пов'язаної з фізичним життям. Як раніше вже було сказано, він відповідає за стихію життя, він так само некерований, як Локі.

Ім'я та етимологія[ред. | ред. код]

Значення ім'я не відомо, однак його пов'язують зі значенням Фруктовий, Земельний; Людяний; Той, Хто Вабить; Той, Хто Залучає.

У цьому контексті також згадуються готичні слова liudan — «рости» і laudi — «форма», а також німецьке слово lodern — «полум'я».

Деякі учені заохочують до прочитання імені як Лоур (ім'я Лодура також може бути представлено як англізований аналог та зустрічається як Лодур, Лодюр, Лотур, Лотург, Лодхур, Лотраур).

Данський і норвезький lørdag, шведський lördag, а також фінський lauantai, можливо, походять з Lóður Dag, що означає «субота».

Völuspá[ред. | ред. код]

У Старшій Едді Лодур зустрічається у «Пророцтвах Вьольви», де разом з Одіном та Хьоніром створюють перших людей:

17. Unz þrír kvámu
ór því liði
öflgir ok ástgir
æsir at húsi,
fundu à landi
lítt megandi
Askr ok Emblu
örlöglausa.
18. Önd þau né āttu,
óð þau né höfðu,
lá né læti
né litu goða.
… и gaf Óðinn,
óð gaf Hœnir,
lá gaf Lóðurr
ok litu góða.
Оригінальний текст[1]
17 Аж троє прийшли із того стану,
моцних і лагідних асів родини,
знайшли на землі лежáчих безсило
Аска та Емблу, позбавлених долі.
18 Не мали ні подиху,
ані душі вони, ні теплоï крові, безкровні обличчя;
подих дав Одін, душу дав Хенір,
Лодур тепло дав і колір обличчям.
(Переклав В. Кривоніс)[2]
17 Троє прийшло їх
із того війська
сильні та лагідні
до асів домівки, знайшли на землі -
лежали безсильно –
Аска та Емблу, позбавлених долі.
18 Ні подиху було, ні духу не мали,
ні теплої крові, ні вигляду доброго;
подих дав Одін,
душу дав Генір,
тепло дав Лодур
і вигляд добрий.
(Переклав І. Біленко-Шумахер)[3]

Теорії науковців[ред. | ред. код]

Найбільш відома теорія, запропонована науковцем Урсулою Дронке[en], полягає в тому, що Лодур є «третім ім'ям Локі / Лоптра». Головний аргумент полягає в тому, що боги Одін, Хьонир і Локі зустрічаються як тріо в Хаустлонге, в прозовому пролозі до Регіншмалю, а також в Локе Татур — фарерській балладі, яка є рідкісним прикладом появи норвезьких богів в фольклорі. Багато вчених, в тому числі Ян де Вріз[en] і Жорж Дюмезіль, також ідентифікували Лодрура як бога, яким є Локі.

Нещодавно Хаукур Торгейрссон з Ісландського університету припустив, що Локі і Лодур були різними іменами одного і того ж божества, заснованими на тому, що Локі згадується як Лодур.

Також була запропонована ідентифікація з Фрейром. Ця теорія наголошує на можливі значення, пов'язані з виникненням імені Лодур, але в іншому випадку має мало прямих доказів.

Посилання[ред. | ред. код]

Цитування[ред. | ред. код]

  1. Gylfaginning 6-10. notendur.hi.is. Архів оригіналу за 22 вересня 2012. Процитовано 1 березня 2018. 
  2. Журнал "Самиздат".Хаген Альварсон. Равенсфьорд. samlib.ru. Архів оригіналу за 1 березня 2018. Процитовано 1 березня 2018. 
  3. Пророкування вьольви / Пісні про богів / edda.in.ua. edda.in.ua (укр.). Архів оригіналу за 1 березня 2018. Процитовано 1 березня 2018.