Фрейя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрейя
Freyja
Freyja and cats and angels by Blommer.jpg
Фрейя їде в колісниці, запряженій її котами. Нільс Бломмер (1852)
Скандинавська богиня родючості
Стать жіноча
Міфологія скандинавська
В інших культурах Іштар
Місцевість Скандинавія
Згадки Молодша Едда
Батько Нйорд
Брати/сестри Фрейр
Діти Gersemi[d] і Гносс
Атрибути: Колісниця, запряжена рисями; Чарівне намисто Брісінґамен
Частина від скандинавська міфологія

Commons-logo.svg Фрейя у Вікісховищі?

Фрейя (давньосканд. Freyja, Пані, інше ім'я це Vanadís — Донька ванів) — сестра Фрейра та донька Нйорда, богиня родючості, а також кохання, сексу і привабливості у скандинавській міфології. Її ім'я означає «пані», «жінка-правитель". В міфології інших індоєвропейських народів є схожа на неї богиня Лада (слов'янська міфологія). У письмових джерелах немає вказівок на те, що до неї зверталися, коли хотіли забезпечити урожай чи появу дітей.

Фрейя належить до клану старіших богів, ванів. За мирною угодою, що завершила війну між молодшими асами та старшими ванами, обидва клани обмінялися заручниками, й Фрейя, Фрейр та Нйорд прибули до Асґарду, де жили надалі серед асів. Фрейя вважається найпривабливішою та найбажанішою богинею, також вона володіє чарівним намистом Брісінґамен, що підсилює її привабливість. Брісінґамен Фрейя обміняла в чотирьох майстрів-дварфів (Двалін, Альфрік, Берлінґ та Ґрер) на ніч кохання. Одного зі своїх коханців, Оттара, вона обернула на кабана.

Сноррі Стурлусон у «Молодшій Едді» стверджує, що Фрейя мала чоловіка на ім'я Одур чи Од, про якого практично нічого, окрім його імені, не відомо. Він часто подовгу подорожував, тоді Фрейя плакала сльозами зі щирого золота. В ранній період германської міфології Фрейя та Фріґґ чітко не розрізнялись, однак у пізніший період відмінності були очевидними.

Фрейя є чаклункою і вона долучила асів до мистецтва сейд — шаманізму, а також навчила Одіна закляттям ванів. Вона також володіє чарівною накидкою з пір'я сокола, одягнувши яку вона може обернутись на будь-якого птаха. Цю накидку вона позичила в Локі, коли він літав визволяти Ідунн.

Окрім любові, Фрейя «відповідає» за родючість, врожай і жнива. Жнива бувають різними й у Фрейї іноді бувають напади, через які їй дозволено збирати криваві жнива.

Фрейї належить 1-ий еттір (атт) Великого Футарку. Див. (Руни Одіна).


Етимологія та імена[ред. | ред. код]

Ім'я Фрейя прозоро означає «леді» і в кінцевому підсумку походить від прото-німецького *fraw(j)ōn. Фрейя пов'язана, наприклад, з старою саксонською фруа "леді, господині" і старої німецької фрува (порівняйте сучасну німецьку фрау "дама").[1] Теонім Фрейя, таким чином, вважається епітетом походження, замінюючи особисте ім'я, яке зараз неатестовано.[2] В результаті, або первісна назва стала повністю табу або інший процес відбувся, в якому богиня є дублікатом або іпостась іншої відомої богині (див. "Ставлення до Frigg та інших богинь і фігур" нижче).

На додаток до Freyja, стародавньо-норвезькі джерела називають богиню через такі назви:

Назва (старонорвезька) Значення Сертифікати Примітки
Gefn "дарувальник"[3] Видіння Гюльві, Тула про імена Назва Gefn, мабуть, означає "вона дає (процвітання або щастя) і, як правило, вважається пов'язаною з іменем богині Gefjon, але етимологія імені Gefjon була предметом суперечки. як пов'язаний з коренем Gef- у назві Gef-n. Зв'язок між цими двома іменами призвів до етимологічних результатів Гефджуна, що означає "дає". Імена Gefjun і Gefn відносяться до груп Alagabiae або Ollogabiae, Matron.

Вчений Річард Норт теоретизує, що давньоанглійський геофон і давньоорвезька Gefjun і ім'я Фрейї Gefn можуть зійти з загального походження; габія німецька богиня пов'язана з морем, чиє ім'я означає "давати".

Hörn 'лляний'(?)[3] Видіння Гюльві, Тула про імена З'являється в шведських назвах Härnösand, Härnevi і Järnevi, що випливають з реконструйованого давньо-норвезького назви * Hörnar-vé (що означає "Hörn's vé"). Крім того, назва Hörn також з'являється як ім'я тролля в Нафнаулурі.
Mardöll Потенційно «морський освітлювач» за допомогою mar («море») об'єднаний з другим елементом, який може бути пов'язаний з Dellingr, що вказує на світло[4]. Назва може в іншому випадку означати "той, хто робить море розбухають"[5]. Видіння Гюльві, Тула про імена Може бути пов'язане з богом ім'я Heimdallr.
Skjálf 'шейкер'[3] Тула про імена Також ім'я дочки фінського короля в сазі Інглінга. Завдяки зображенням намиста у фінській казці Skjálf (сама Freyja володіє Brísingamen) може існувати зв'язок між цими двома іменами.
Sýr "сіяти"[3] Видіння Гюльві,Мова поезії ,Тула про імена Свиня була важливим символом Ваніра і жертовної практики (blót), пов'язаної з групою, особливо у співпраці з Фрейєю та її братом Фрейром.
Thröng "натовп"[3] Мова поезії
Thrungva "натовп"[3] Тула про імена
Valfreyja "Леді забитого" або "Фрейя забитого"[3] Мова поезії
Vanadís 'the dís of the vanir'[3] Мова поезії Назва "van-child" ("дитина Vanir") для "кабана" може бути пов'язана.

Вплив на культуру[ред. | ред. код]

Кінематограф[ред. | ред. код]

У серіалі первородного Фрея - тисячолітня відьма.

Відеоігри[ред. | ред. код]

 • У грі Age of Mythology Фрейя є одним з додаткових богів.
 • У грі Lineage 2 Фрейя є одним з босів.
 • Фрейя також є одним з NPC вигаданої гри Alfheim Online з новели і аніме Sword Art Online.
 • У грі World of Warcraft Фрейя - один з босів рейду Ульдуаре, бій з нею відбувається на території саду, заповненого деревами і квітами.
 • У грі Smite Фрейя (Freya) - одна з іграбельних персонажів.
 • В іграх серії Valkyrie Profile Freya - одна з іграбельних персонажів.
 • Фрея (Frea) - потенційна супутниця головного героя в Dragonborn, доповненні до гри Skyrim.
 • У грі Відьмак 3 Фрейя - богиня островів Скелліг
 • У грі God of War Фрейя - колишня дружина Одіна.

Аніме, манга і ранобе[ред. | ред. код]

 • Аніме, манга і ранобе аніме «Чобіти» Фрейя (Freya) - сестра головної героїні Тії (Chii), чиє справжнє ім'я - Ельда.
 • У ранобе «Король чарівних стріл і Ванадис» є діви війни, їх звуть також Ванадис, - 7 дівчат, наділених індивідуальними надприродними військовими здібностями

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Orel, Nadiya; Puchta, Holger (2003). Plant Molecular Biology 51 (4). с. 523–531. ISSN 0167-4412. doi:10.1023/a:1022324205661 http://dx.doi.org/10.1023/a:1022324205661 Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2019-04-12. 
 2. Short, H (1998-04-01). Obituary. Lynne Grundy 1957-1997. Literary and Linguistic Computing 13 (1). с. 55–55. ISSN 0268-1145. doi:10.1093/llc/13.1.55. Процитовано 2019-04-12. 
 3. а б в г д е ж и ORCHARD, J. B. (1997-10-01). SHORT NOTICES. The Journal of Theological Studies 48 (2). с. 775–775. ISSN 0022-5185. doi:10.1093/jts/48.2.775-a. Процитовано 2019-04-12. 
 4. See Orchard (1998:84) for the rendering 'sea-brightener' and Turville-Petre (1964:178) for elements.
 5. Simek, Rudolf (2005). Register. Mittelerde. Verlag C.H.BECK oHG. с. 193–202. ISBN 9783406693335. 
 6. Schön, Ebbe. (2004). Asa-Tors hammare, Gudar och jättar i tro och tradition. Fält & Hässler, Värnamo. p. 228.