Ґунґнір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лі Лорі, Одін (1939). Бібліотека Конґресу (Будівля Джона Адамса), Вашинґтон

Ґунґнір — в скандинавській міфології спис Одіна, який було виготовлено гномом Дваліном. Локі отримав його від гномів як часткове відшкодування за викрадення волосся Сіф. У битві Ґунґнір ніколи не хибить та завжди повертається в руку власника.

Він представлений рунічним символом Gar.

Виготовлення Гунгнір. Спис було виготовлено двома карликами-свартальвами, синами Ивальди (в деяких джерелах згадується гном Двалін), щоб показати богам майстерність підземного народу. Одного разу Локі відрізав у Сіф її золоте волосся. Тор зловив Локі і хотів переламати йому всі кістки, але той запевнив розгніваного бога, що добуде нові золоті волосся для Сіф у чорних Альви. Сини Ивальди зробили таке волосся, а заодно виготовили корабель Скідбладнір і спис Гунгнир. Потім Локі посперечався з гномом Брокк і його братом Сіндрі, що Сіндрі не викує скарбів, подібних до тих, що були виготовлені синами Ивальди. Сіндрі виграв суперечку, виготовивши вепра на ім'я Ґуллінбурсті, що означає «Золота Щетина» (інша його ім'я - Страшний ікло), кільце Драупнір і молот мйольнір. Корабель Скідбладнір і вепр Золота Щетина дісталися Фрейру, золоте волосся - Сіф, Мйольнір - Тору, кільце Драупнір і спис Гунгнир - Одіну.

Властивості Гунгнір. Воно мало чарівну властивість вражати будь-яку мету, пробиваючи самі товсті щити і панцири і розбиваючи на шматки найзагартованіші мечі: "Тоді Локі віддав Одіну спис Гунгнир, Тору - волосся для Сіф, а Фрейру - корабель Скідбладнір. І він пояснив, в чому суть тих скарбів: спис тхне, не знаючи перепони, волосся, варто докласти їх до голови Сіф негайно приростуть, а кораблю Скідбладнір , куди б не лежав його шлях завжди дме попутний вітер ... ".Знаменитий меч Сіґмунд, який рубає навіть камінь, зламався об спис Одіна, який прийнявши вигляд людини в синьому плащі (Одін часто брав такі обличчя), прийшов на поле битви допомогти конунга Люнгві, що воював проти Сигмунда і Ейлімі:

"А коли тривав бій той деякий час, з'явився на полі те людина в нахлобученной капелюсі і синьому плащі; був він кривий на одне око, і в руці у нього - спис. Ця людина виступив назустріч Сігмунд-конунга і замахнувся на нього списом. А коли Сигмунд-конунг вдарив з усієї сили, зіткнувся меч зі списом тим і зламався навпіл на дві частини." Також Одін дав своє спис Дагу для вбивства Хельги, сина Сигмунда. Даг пронизав Хельги списом в гаю Фьетурлюнд. У Раґнарьок Одін вийде зі списом Гунгнир битися з Фенріром, і буде їм прочитаний: "Попереду їде Одін в золотому шоломі і красивою броні і з списом, що зветься Гунгнир. Він виходить на бій з Фенріром-вовком .... Вовк проковтує Одіна, і тому приходить смерть."

Джерела[ред.ред. код]