Іредентизм: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 12: Рядок 12:
* [[Росіяни в Україні]].
* [[Росіяни в Україні]].
* [[Поляки в Литві]]
* [[Поляки в Литві]]
* [[Українці]] в [[Мармарощина|Мармарощині]], в [[Українці Росії|Росії]] ([[Стародубщина]], [[Східна Слобожанщина]], [[Кубань]]), [[Пряшівщина|Пряшівщині]], [[Берестейщина|Берестейщині]].
* [[Українці]] в [[Мармарощина|Мармарощині]], в [[Українці Росії|Росії]] ([[Стародубщина]], [[Східна Слобожанщина]], [[Кубань]], [[Далекий Схід Росії|Далекий Схід]]), [[Пряшівщина|Пряшівщині]], [[Берестейщина|Берестейщині]].


=== Діаспора чи іредента? ===
=== Діаспора чи іредента? ===
Рядок 20: Рядок 20:


* [[Поляки в Литві]] (іредента) — [[Поляки]] в [[Казахстан]]і (діаспора)
* [[Поляки в Литві]] (іредента) — [[Поляки]] в [[Казахстан]]і (діаспора)
* [[Українці на Кубані ]] (іредента) — [[Українці]] в [[США]] (діаспора)
* [[Українці на Кубані ]] (іредента) — [[Українці]] в [[Сполучені Штати Америки|США]] (діаспора)
* [[Українці]] в [[Мармарощина|Мармарощині]] (іредента) — [[Українці Канади]] (діаспора)
* [[Українці]] в [[Мармарощина|Мармарощині]] (іредента) — [[Українці Канади]] (діаспора)



Версія за 09:13, 10 травня 2020

Іредентистські претензії Італії після Першої світової війни

Іредентизм (італ. irredentismo, від irredento — незвільнений, такий, що перебуває під чужим владарюванням) — термін міжнародних відносин, що позначає політику держави, партії чи політичного руху за об'єднання народу, нації, етносу в рамках єдиної держави[1]. Проявляється в етнічній мобілізації, за якої підіймається питання про возз'єднання території, на якій мешкає іредента, з титульною державою, у якій їхній етнос складає більшість.

Це особливості політики ідентичності культурної та політичної географії. Оскільки більшість кордонів було колись переміщено, дуже багато країн могли б виявити іредентизм стосовно своїх сусідів. Територію, щодо якої можуть виставити вимогу на возз'єднання з іншою країною на підставі однакового етнічного складу населення або колишньої колонії, називають возз'єднуваною територією. Не всі потенційно возз'єднувані території залучено у фактичний іредентизм.

Вперше термін став вживатися стосовно руху за приєднання до Італії територій з італо-романським населенням (Трієста, Трентіно-Альто-Адідже), що перебували у складі Австро-Угорщини та інших країн.

Класичні приклади іредент

Діаспора чи іредента?

На відміну від діаспори, члени якої розсіяно проживають на території віддалених від їхньої історичної батьківщини держав, члени іреденти, як правило, компактно розселені в державах, що межують з їхньою історичною батьківщиною, особливо висока їхня концентрація в прикордонних, суміжних територіях (наприклад, раніше так проживали фольксдойче в Чехословаччині (область Судети) та Польщі (Сілезія, Польський коридор)).

Приклад відмінностей між діаспорою та іредентою:

Див. також

Примітки

  1. Іредентизм [Архівовано 8 лютого 2013 у Wayback Machine.] у політичному словнику (рос.)

Посилання

Література