Хеймдалль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геймдалль (давньоскан. Heimdallr)
Heimdall an der Himmelsbrücke.jpg
Геймдалль стоїть на мостові Біврьост та дує в Ґ'ялларгорн.
Міфологія: Германо-скандинавська
Значення імені: Той, хто освітлює світ
Ім'я іншими мовами:
Батько: Одін
Мати: дев'ять матерів
Атрибути: ріг Ґ'ялларгорн
Зображення у Вікісховищі?

Геймдалль (давньоскан. Heimdallr) — в германо-скандинавській міфології бог з роду асів, охоронець богів та світового дерева Іґґдрасілль, син Одіна та дев'яти різних матерів. Як охоронець богів він охороняє міст-веселку Біврьост на кордоні Асґарду та Мідґарду від велетнів-йотунів. На його поясі висить золотий ріг — Ґ'ялларгорн, йому належить кінь з золотою гривою Ґулльтопр. «Ясновельможний з асів», «що передбачає майбутнє подібно ванам». Його прізвиська - «Златорог» і «златозубий». Його будинок - Гімінбьорґ ( «небесні гори»), згідно з «Молодша Едда» розташовується поблизу моста Біфрьост, що з'єднує небо із землею.

Він бачить як вдень, так й вночі на відстань ста миль і чує, як падає листя, як росте трава в полі та вовна на вівцях. Він є надійним охоронцем, оскільки зовсім не потребує сну. Під час Раґнарьоку Геймдалль та Локі вб'ють одне одного в битві.

Одне з його імен — Hallinskíði (Зігнута лозина), також він згадується як Баран в кеннінґах, можливо з відсиланням на вигнуті баранячі роги. Прізвисько Gullintanni (Золотозубий) Геймдалль отримав за жовтий колір зубів старих баранів. Третє прізвисько Геймдалля — Vindhlér (Притулок вітру).

Геймдаллеві належить 2-ий еттір (атт) Великого Футарку. Див. (Руни Одіна).

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Геймдаллеві присвячено вірш Івана Буніна «Геймдаль»[1].
  • Heimdal — реалізація мережевого протоколу автентифікації Kerberos.

Примітки[ред. | ред. код]