Вікіпедія:Проект:Населені пункти України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скорочення
ВП:П:НПУ
Wikipedia-logo-v2.svg
Вікіпроекти
 
Категорія КатегоріяКаталог

Проект присвячено координації зусиль вікіпедистів по роботі над статтями з населених пунктів України. Головною метою проекту є створення статей про всі населені пункти України та приведення їх до енциклопедійних стандартів.

Зміст

Завдання[ред. код]

Ukraina.png
 • Заливка карт районів, бажано до Creative Commons. До цієї співпраці можна приєднатись тут.
 • Збір всіх матеріалів, що стосуються проекту на цій сторінці; обмін досвідом
 • Переробка списку районів та включення в них усіх населених пунктів (зараз відсутні села, що не мають поштових відділень) (див. обговорення)
 • Відцифровка багатотомного видання «Історія міст і сіл Української РСР» (вийшло до 1973 року — суспільне надбання), має бути у кожній обласній бібліотеці. Ambox important.svg У березні 2012 створено спеціальний підпроект «ІМСУ». Долучайтеся!
 • Перенесення даних про українські міста з Географічного словника Королівства Польського до статей укрвікі.
 • створення тематичних вікіпроектів і порталів за регіонами України: наразі таких 2 і 6 відповідно.

Ambox important.svg З метою покращення статей про села в усіх регіонах України пропонується провести Місяць українського села. Термін — 20 серпня — 17 вересня 2012 року. Долучайтеся! --Pavlo1 13:33, 16 лютого 2012 (UTC)

Ambox important.svg 1 жовтня 2013 року розпочинається Другий місячник українського села. Минулого року в ході Першого місяця українського села було покращено 197 статей та завантажено 255 оригінальних зображень для їх ілюстрування. Це лише приблизно 0,7 % від необхідного. Запрошую усіх до співпраці. --Pavlo1 (обговорення) 18:16, 25 вересня 2013 (UTC)

Учасники проекту[ред. код]

Див. також Категорія:Користувачі-учасники проекту «Населені пункти України»

--Козарик Віктор (обговорення) 19:40, 21 січня 2015 (UTC) Дописав про с. Іванівка Миколаївького району, Миколаївської області

Співпраця[ред. код]

Співпраця тижня[ред. код]

Для координації роботи у проекті можна використовувати співпрацю тижня.

Ambox important.svg 1 квітня — 17 квітня 2011 відбудеться Тематичний тиждень Полтавщини. Приєднуйтесь.

Кроки співпраці[ред. код]

Перенесено в обговорення.

Портали[ред. код]

ДніпропетровщинаКиївЛьвівМелітопольТернопільщинаЧеркащинаХарків та Харківщина

Вікіпроекти[ред. код]

Обласні: КримВолинська областіВінниччинаДніпропетровщинаДонеччинаЖитомирщинаЗакарпаттяЗапорізька областьКиївщинаКіровоградщинаЛьвівщинаЛуганщинаМиколаївщинаОдещинаПолтавщинаРівненщинаСумщинаТернопільщинаХарківщинаПроект:ХерсонщинаХмельницька областьЧеркащинаЧернівеччинаЧернігівщина

Регіональні: КубанщинаПоділляСлобідська Україна

Місцеві: Криворіжжя

Міські: ЖмеринкаКиївМелітопольМукачевеЛьвівПолтаваСевастопольХарків

Відвідуваність статей[ред. код]

За даними статистики, протягом 2010 року найвідвідуванішими статтями Української вікіпедії про українські міста стали статті про Львів і Київ, відвідані більш як 100 000 тисяч разів. До першої десятки увійшли також статті про Тернопіль, Івано-Франківськ, Чернівці, Кам'янець-Подільський, Харків, Одесу, Черкаси і Вінницю.

Корисні посилання[ред. код]

Українська геральдика[ред. код]

Карти, супутникові зображення, Географічні координати[ред. код]

 • Географічні координати всіх міст та деяких інших населених пунктів Землі - є точні координати всіх міст, смт та багатьох сіл України, крім того містить супутникові знімки. Координати досить точні, шукати краще за алфавітом, а не по областях. За алфавітом список більший. Незручність - населені пункти написані латиницею, доволі часто використовується нелогічна транслітерація і можуть бути помилки в назвах. Мабуть назви брались зі старих польських або радянських карт. Але кількість нас.пунктів вражає.
 • maps.vlasenko.net — топографічні карти та супутникові знімки України, пошук за координатами - містить радянські, австро-угорські (польською мовою) топографічні карти та супутникові знімки NASA. Всі зображення мають вільну ліцензію. Знімки NASA, як роботи уряду США, австрійські карти - через те, що термін захисту авторських прав закінчився {{PD-old}}, а радянські карти, як опубліковані в СРСР до 1973 року (хоча з цього приводу існує дискусія на commons:)
 • Карти сіл і селищ можна подавати за сільськими радами, використовуючи потім для всіх її населенних пунктів.
 • На commons завантажено розташування всіх районів України на картах областей.
Там не всі. Наприклад, Гайсинського району я не знайшов.--Ahonc?!/©~№? 14:55, 8 лютого 2007 (UTC)
А в Полтавській області Шишацький район начебто є, але самого зображення я не бачу --kostpolt 09:41, 20 лютого 2009 (UTC)

Фотографії та малюнки[ред. код]

 • commons:Category:Cities and villages in Ukraine
 • http://ua.vlasenko.net/ - сайт містить велику кількість фотографій населених пунктів, зроблених автором. Автор дав згоду на публікацію матеріалів у Вікіпедії за умови посилання на сайт. Завантажувати краще у commons: у категорію commons:Category:Cities and villages in Ukraine, ліцензія {{Attribution}}
 • http://flickr.com багато фото, можна завантажувати тільки ті, що під ліцензією Creative Commons Creative Commons 2.0. Фото малокатегоризовані, але можна робити пошук за ключовими словами.
 • http://klymenko.data-tec.net/ Автор дав згоду на публікацію матеріалів у Вікіпедії за умови посилання на сайт. Завантажувати краще у commons: у категорію commons:Category:Cities and villages in Ukraine, ліцензія {{Attribution}}
 • Автобусні зупинки — Спільнота в Живому журналі присвячена автобусним зупинкам у населених пунктах. Згідно правил спільноти, будь-яке зображення може бути використане для ілюстрації сторінок Української Вікіпедії за умови посилання на спільноту та вказування автора фотографії. Завантажувати краще в категорію commons:Category:Bus_stops_in_Ukraine.?, на жаль, не можна, оскільки ліцензія спільноти cc-by-nc-nd-3.0 несумісна з Вікіпедією

Геодані: кооординати тощо[ред. код]

 • http://drymba.net — визначення координат за мапами Генштабу. Пошук об'єктів за координатами

Бази даних[ред. код]

Переписи населення[ред. код]

В. О. Романовський. Переписні книги 1666 року. — Всеукраїнська академія наук, Археографічна Комісія. — Київ, 1933. — 423 с.

Малороссійскія переписныя книги 1666 года / Съ послѣсловіемъ Ал. Лазаревскаго. — Кієвъ, 1900. — 109 с.

У першій книзі є дані щодо Києва, Ніжина, Батурина та навколишніх поселень. У другій книзі викладено дані щодо частини Прилуцького, Лубенського, Миргородського та Полтавського полків. Тут є навіть поіменний перелік чоловіків кожного поселення, кількість орної худоби та інша цінна інформація. Є можливість для суттєвого уточнення першої згадки про населений пункт та оцінки його населення.

У 10 полках Гетьманщини за гетьмана Данила Апостола було проведено ретельне дослідження про належність населених пунктів (або їх частин) особам-власникам, посадовим особам, міським ратушам, монастирям тощо. Зазвичай згадано, а інколи й процитовано документи, що підтверджували право власності (грамоти, універсали). Окрім згадки про поселення, зазвичай вказано кількість дворів у ньому (у дворі могло бути декілька хат). Ці дані можна використати для уточнення першої згадки про населений пункт, а також для оцінки його населення.

Гадяцький полк

Київський полк: Н. П. Василенко. Генеральное слѣдствіе о маетностяхъ Кіевскаго полка 1729–1731 гг. // Чтенія въ Историческомъ обществѣ Нестора-лѣтописца, 1893, книга VII, отд. 3, с. 6-68.

Лубенський полк

Миргородський полк

Ніжинський полк

Переяславський полк

Полтавський полк

Прилуцький полк

Стародубський полк

Чернігівський полк: Материалы для истории экономического, юридического и общественного быта старой Малороссии / Под ред. Н. П. Василенко. — Чернигов: Изданіе редакціи "Земскаго сборника Черниговской губерніи". Типографія губ. земства, 1908. — XXX, 709 c. Вып. 3. Генеральное следствие о маетностях Черниговского полка 1729–1730 г. Додатково: Указатель имен личных и географических, встречающихся в генеральном следствии о маетностях Черниговского полка: Материалы для истории экономического, юридического и общественного быта старой Малороссии / Под ред. Н. П. Василенко. — Чернигов: Изданіе редакціи "Земскаго сборника Черниговской губерніи". Типографія губ. земства, 1908. — 34 c. Дополнение к Вып. 3. Генеральное следствие о маетностях Черниговского полка 1729–1730 г. — с. 675-709.

Генеральний опис Лівобережної України 1765-1769 рр.: покажчик населених пунктів / уклад.: Л. А. Попова, К. Г. Ревнивцева; ред. І. Л. Бутич. — Київ: Центральний держ. історичний архів УРСР, 1959. — 185 с.

Покажчик містить величезну кількість населених пунктів Лівобережжя (Гетьманщини). Його можна використати для уточнення першої згадки про населений пункт.

 • Список населених місць Російської імперії (1861-1885).

Повні дані є на російському ресурсі. Запропоноване посилання може бути не єдиним джерелом, а для деяких губерній є можливість знайти і скачати PDF-файл.

У списках є дані про всі поселення, навіть про маленькі хуторці. Для зручності бажано знайти в інтернеті окремо список назв поселень для конкретної губернії, а за номером — шукати відповідну сторінку.

Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T 14 : Województwo Stanisławowskie

Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 15 : Województwo Tarnopolskie

Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 8 : Województwo poleskie

Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 13 : Województwo Lwowskie

Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 wrzesnia 1921 r. i innych źródeł urzedowych. T. 9 : Województwo Wołyńskie

 • Перепис населення СРСР 1989 року. Заходимо на сайт Банк даних перепису населення. Далі у “дереві” “файлів” йдемо таким шляхом: Перепис населення / Демографічні характеристики населення, народжуваність / Статево-віковий склад населення / 19A050201_021. Склад наявного та постійного населення за статтю (1,2,3,4) (1989(12.01)). Знаходимо потрібну область, а в ній дивимось на конкретні населені пункти. В цих даних присутні усі населені пункти. Для кожного вказана кількість наявного і постійного населення та розподіл за статтю.
 • Перепис населення України 2001 року. Дані про кількість населення кожного населеного пункту можна знайти на сайті Верховної Ради в облікових картках населених пунктів. На сайті ж перепису є лише відсотковий розподіл за рідною мовою до загальної чисельності населення кожного населеного пункту, яка приймається за 100%. Невідомо, що мається на увазі під “загальною чисельністю”, чи це наявне, чи постійне населення. Заходимо на сайт Банк даних перепису населення. Далі у “дереві” “файлів” йдемо таким шляхом: Перепис населення / Національний склад населення, мовні ознаки, громадянство / Національність та мовні ознаки. Знаходимо потрібну область, а в ній дивимось на конкретні населені пункти.
 • Додатково — російський ресурс, додаток до журналу "Демоскоп Weekly". Унизу потрібно знайти "Переписи населения Российской Империи, СССР, 15 новых независимых государств". Сайт містить часткову інформацію про переписи 1897-1889 років, у тому числі населення регіонів та деяких населених пунктів.

Області[ред. код]

АР Крим[ред. код]

Вінницька[ред. код]

Волинська[ред. код]

Дніпропетровська[ред. код]

Донецька[ред. код]

Житомирська[ред. код]

 • Андрушівський район

«Історія міст і сіл УРСР — Житомирська область»:
DJVU
PDF

 • Баранівський район

«Історія міст і сіл УРСР — Житомирська область»:
JPG

 • Малинський район

«Історико-географічний словник Малинщини»:
HTML
PDF

Закарпатська[ред. код]

Село Приборжавське Закарпатської області Історія села, видатні люди, та багато іншої цікавої інформації.

Запорізька[ред. код]

Івано-Франківська[ред. код]

Київська[ред. код]

Кіровоградська[ред. код]

Кіровоградський регіональний портал

Луганська[ред. код]

Львівська[ред. код]

Миколаївська[ред. код]

Одеська[ред. код]

Полтавська[ред. код]

Села Гребінківського району

Рівненська[ред. код]

Сумська[ред. код]

Тернопільська область[ред. код]

Харківська[ред. код]

Херсонська[ред. код]

Хмельницька[ред. код]

Черкаська[ред. код]

Чернівецька[ред. код]

Чернігівська[ред. код]

Київ[ред. код]

Севастополь[ред. код]

Міста[ред. код]

Райони[ред. код]

Смт[ред. код]

Села[ред. код]

Exquisite-kwrite.png У межах проекту відсутні статті про:[ред. код]

Exquisite-kwrite.png Міськради[ред. код]

Exquisite-kwrite.png ІМСУ[ред. код]

Exquisite-kwrite.png Адміністративний устрій районів[ред. код]

Написання статей про адміністративно-територіальний устрій районів, про сільські, селищні, міські та районні ради.

Exquisite-kwrite.png Міські агломерації України[ред. код]

Залізничні станції[ред. код]

Список залізничних станцій і роз'їздів України

Річки[ред. код]

Скорочення
ВП:ПВП

Вибране і добре[ред. код]

Вибрані статті
Gold piece.png

Богодухівський районМаріупольСколеГлухів

Добрі статті
Science

БогодухівДунаївці (місто)Головківка (Чигиринський район)ЛьвівКропивницькийКременчукЛисянський районМикулинціОпішняСуботів (Черкаська область)ЧеркасиЧигиринський районШевченкове

Вибрані списки
Feat lists.svg

Міста України (за населенням)Райони України