Ганс Георг Демельт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганс Георг Демельт
Hans Georg Dehmelt
Народився 9 вересня 1922(1922-09-09) (95 років)
Герліц, тепер Німеччина Німеччина
Помер 7 березня 2017(2017-03-07)[1][2] (94 роки)
Сієтл, Кінґ, Вашингтон, США
Місце проживання Flag of the United States.svg США
Громадянство
(підданство)
Німеччина і США
Національність німець
Alma mater Геттінгенський університет
Університет Дюк
Заклад Вашингтонський університет і Дюкський університет
Науковий ступінь докторський ступінь[d][3]
Член Національна академія наук США[4], Американська академія мистецтв і наук і Американське фізичне товариство
Відомий завдяки: Винахід іонної пастки
Точні вимірювання g-фактора електрона.
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з фізики (1989)
Nobel prize medal.svg

Ганс Георг Демельт (нім. Hans Georg Dehmelt; *9 вересня 1922, Герліц, Німеччина) — німецько-американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1989 року — половина премії спільно з Вольфгангом Паулем «за розробку методу утримання одиночних іонів». Другу половину премії отримав Норман Рамзей «за винахід методу роздільних коливальних полів і його використання у водневому мазері і іншому атомному годиннику».

Біографія[ред.ред. код]

Ганс Георг Демельт виріс в Берліні. Після іспиту на допуск до навчання в університеті (Abitur) в 1940 р. пішов служити в армію в частині ППО. Брав участь в Сталінградській битві, після якої повернувся до Німеччини і в рамках військової програми вивчав фізику в університеті Бреслау. У 1944 р. був посланий на західний фронт, де під час Арденнської битви потрапив в полон до американців. Після звільнення в 1946 р. продовжив навчання в Гетінгенському університеті у тому числі і у таких учених, як Ріхард Беккер, Ганс Копферман, Вернер Гейзенберг, Макс фон Лауе, Вольфганг Паулі і Макс Планк. При похоронах Планка був одним з тих, хто ніс його труну. Отримав диплом в 1948 р. по темі томсонівського мас-спектрометра. У 1950 р. захистив дисертацію, після чого був запрошений до США на місце пост-дока. У 1952 р. перейшов у Вашингтонський університет в Сієтлі, де в 1955 р. став асистентом професора, в 1958 р. заступником професора і в 1961 р. професором. У 2002 р. вийшов на пенсію.

Демельт був одружений на Ірмгард Лассов. У них народився син Герд. Після смерті дружини другий раз одружувався на Діані Дундор. У 1961 р. прийняв американське громадянство.

Досягнення[ред.ред. код]

У 1956 р. Демельт вперше описав переваги іонних пасток для спектроскопії високої роздільної сили. У подальші роки він заклав основи для будівництва таких пасток. У 1959 р. йому вдалося протримати в магнетронній пастці (згодом названою пасткою Пеннінга) 1 електрон протягом 10 секунд. У 1973 р. йому вдалося провести тривале зберігання одного електрона і побудову одноелектронного генератора, спільно з Девідом Вінеландом і Філом Екстромом. У наступні роки він настільки вдосконалив цей метод, що в 1987 р. йому вдалося дуже точно поміряти гіромагнітне співвідношення електрона і позитрона.

У 1985 отримав премію Румфорда Американської академії мистецтв і наук разом із Мартіном Дойчом, Верноном Х'юзом та Норманом Рамзеєм.

У 1989 р. Демельт, спільно з Вольфгангом Паулем отримав половину Нобелівської премії з фізики.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]