Пітер Хіґс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Пітер Хіггс)
Перейти до: навігація, пошук
Пітер Гіґґз
англ. Peter Ware Higgs
Nobel Prize 24 2013.jpg
Народився 29 травня 1929(1929-05-29) (86 років)
Ньюкасл, Англія
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Alma mater Кінгс-коледж
Галузь наукових інтересів теоретична фізика
Заклад Единбурзький університет
Імперський коледж Лондона
Кінгс-коледж
Університетський коледж Лондона
Відомий завдяки: механізм Гіґґза
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з фізики (2013)

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Nobel prize medal.svg

Пітер Гіґґз (англ. Peter Ware Higgs; нар. 29 травня 1929, Ньюкасл-апон-Тайн, Великобританія) — британський (шотландський) фізик-теоретик, член Королівського товариства Единбурга, член Лондонського королівського товариства, професор-емерит (emeritus) Единбурзького університету.

Біографія[ред.ред. код]

Навчався у Лондонському королівському коледжі.

Найбільш відомий пропозицією механізму спонтанного порушення електрослабкої симетрії (перша половина 1960-х років), що пояснює походження маси елементарних частинок, зокрема мас векторних W і Z-бозонів. Механізм, названий іменем Гіґґза, передбачає існування нової частинки, бозона, що також має його ім'я. Спільнота фізиків вважає механізм Гіґґза одним із основних компонентів Стандартної Моделі.

П.Гіґґз придумав механізм Гіггса під час гірської прогулянки в районі Едінбурга і, повернувшись до лабораторії, заявив, що у нього виникла «грандіозна ідея».

Робота Гіґґза базувалася на праці теоретика японського походження з Чиказького університету, лауреата Нобелівської премії Йоїчіро Намбу. Професор Намбу запропонував теорію відому як «Спонтанне порушення симетрії», засновану на тому, що відбувається в конденсованих середовищах в умовах надпровідності. Але теорія передбачила безмасові частинки (теорема Голдстоуна), очевидно неправильне передбачення.

Гіґґз написав коротку статтю, в якій використав "лазівку" в теоремі Голдстоуна, і опублікував її в Physics Letters (європейський фізичний журнал, видаваний у ЦЕРНі) 1964 року [1].

Друга стаття описувала теоретичну модель (механізм Гіґґза), але її відхилили (редактори Physics Letters визнали, що це "не має очевидного відношення до фізики" [2]). Гіґґз дописав один абзац і надіслав статтю до Physical Review Letters, іншого провідного журналу з фізики, який опублікував статтю того ж року [3].

Інші фізики, Роберт Бру та Франсуа Анґлер [4] і Джеральд Ґуральник, Карл Гаґен і Том Кіббл [5] дійшли того ж висновку незалежно один від одного приблизно водночас. Три статті, написані про відкриття бозона Гіґґзом, Ґуральником, Гаґеном, Кібблом, Бру та Анґлером, журнал Physical Review Letters визнав етапними [6].

Лауреат Нобелівської премії Філіп Андерсон стверджує, що винайшов "бозон Гіггса" ще 1962 року.

За досягнення в галузі теоретичної фізики Пітер Гіґґз був нагороджений багатьма преміями та медалями. Зокрема, він лауреат медалі Дірака, присуджуваної Інститутом фізики (Лондон), та премії 1997 року в галузі фізики частинок та фізики високих енергій, присуджуваної Європейським фізичним товариством.

У жовтні 2013 доробок Пітера Гіґґза та Франсуа Анґлера був відзначений Нобелівською премією з фізики [7].

Нагороди та звання[ред.ред. код]

  • Медаль і премія Дірака від Інституту фізики (Великобританія) (1997)
  • Премія фізики частинок та фізики високих енергій Європейського фізичного товариства (1997)
  • Премія Вольфа з фізики (2004)
  • Премія Дзюна Джона Сакураї в області теоретичної фізики елементарних частинок (2010)
  • Нобелівська премія з фізики (2013)

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]