Минулий час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Минулий час — дієслівна категорія, що означає дію або стан, які колись відбувалися або вже відбулися до моменту висловлювання: сказав, пояснила, злякало, ходили.

Дієслова минулого часу змінюються за числами (хотів, хотіли), а в однині і за родами (хотів, хотіла, хотіло). Вони можуть мати доконаний (зробив, приїхав) і недоконаний (робив, їхав) вид.

Дієслова минулого часу утворюються від основи інфінітива (відкидання від неозначеної форми закінчення -ти) додаванням суфіксів: для чоловічого роду -в- (писав, малював, гуляв) й нульовим закінченням, для жіночого і середнього родів та множини — -л-, і закінчень: для жіночого роду (писала, малювала, їла), для середнього (писало, малювало, могло), для множини (писали, малювали, могли) .

Минулий час дієслів чоловічого роду також утворюється без суфікса, якщо основа неозначеної форми закінчується на приголосний: біг-ти — біг, нес-ти — ніс, допомог-ти — допоміг.

В українській мові є ще аналітична форма давноминулого часу, яка складається з форм минулого часу цього дієслова та відповідних форм минулого часу допоміжного дієслова бути: ходив був, ходила була, ходили були.

Посилання[ред.ред. код]Мовознавство Це незавершена стаття з мовознавства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.