Гней Корнелій Лентул Клодіан (консул)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гней Корнелій Лентул Клодіан
лат. Cnaeus Cornelius Lentulus Clodianus
Народився113 до н. е., 114 до н. е. або 115 до н. е.[1]
Стародавній Рим
Помер1 століття до н. е.
невідомо
КраїнаСтародавній Рим
Діяльністьдавньоримський політик, давньоримський військовий
Знання мовлатина
Суспільний станпатрицій[d][1]
Посадацензор Стародавнього Риму, triumvir monetalisd, давньоримський сенатор[d][2] і консул[2]
РідClaudii Marcellid і Cornelii Lentuli
БатькоГней Корнелій Лентул[1][1] або Марк Клавдій Марцелл
Матиневідомо
РодичіГней Корнелій Лентул[1][1] і Гней Корнелій Лентул Клодіан[1][1]
Брати, сестриЛентул Батіат, Публій Корнелій Долабелла, Марк Клавдій Марцелл, Публій Корнелій Лентул Марцеллін і Марк Клавдій Марцелл Езернін
У шлюбі зневідомо
ДітиГней Корнелій Лентул Клодіан[1][1]

Гней Корнелій Лентул Клодіан (113-115 — 64 роки до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, консул 72 року до н. е., цензор 70 року до н. е., визначний красномовець свого часу.

Життєпис

Походив з роду Клавдіїв. Втім про батьків його мало відомостей. Ймовірно замолоду був усиновлений Гнеєм Корнелієм Лентулом.

У 89 році до н. е. почав військову службу під час Союзницької війни в армії Гнея Помпея Страбона. У 88 році до н. е. був монетарієм. У громадянській війні між популярами та оптиматами Клодіан був на боці останніх. Тому вимушений був у 86 році до н. е. тікати до Луція Корнелія Сулли до східної армії. Тут він став патроном міст Оропа й Темна.

У 82 році до н. е. повернувся до Рима разом із Суллою. У 75 році до н. е. став претором, а у 72 році до н. е. його обрано консулом разом з Луцієм Геллієм Попліколою. Провів закон, яким було підтверджено громадянство мешканців Іспанії, яке до того було надано Гнеєм Помпеєм. Також завдяки Клодіану було прийнято закон, згідно з яким заборонялося судити провінціалів за їхньої відсутності. Клодіану було доручено боротися із армією Спартака, але останній розбив римлянина в Апенінах й у Піцені.

У 70 році до н. е. його обрано цензором також разом з Луцієм Геллієм Попліколою. Здійснив ценз, нарахувавши 910 тисяч громадян. Водночас провів сувору чистку сенату, відрахувавши звідти 64 сенаторів.

У 67 році до н. е. призначений легатом до Гнея Помпея під час боротьби з піратами. Відповідав за узбережжя Італії та Адріатичне море. У 66 році до н. е. підтримав законопроект Манілія стосовно надання імперія Гнею Помпею для війни з Мітрідатом VI, царем Понту.

Родина

Джерела

  • Karl-Ludwig Elvers, [I 48] C. Lentulus Clodianus, Cn., Der Neue Pauly. Bd. 3 (1997), Sp. 174. (нім.)
  • Thomas Robert Shannon Broughton, The Magistrats of the Roman Republic 3, 67. (англ.)
  1. а б в г д е ж и к л Digital Prosopography of the Roman Republic
  2. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3