Квінт Цецилій Метелл Македонський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квінт Цецилій Метелл Македонський (188–115 роки до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з роду нобілів Цецилієв. Син Квінта Цецилія Метелла, консула 206 року до н. е. У 168 році до н. е. був легатом в армії Луція Емілія Павла під час Третьої Македонської війни. Був одним з посланців до сенату із звісткою про перемогу під Підною. У 148 році до н. е. Квінт Цецилій стає претором і як провінцію отримує Македонію. В цей час вибухнуло повстання Андриска в Македонії, але Метелл незабаром розбив ворогів й захопив самого Андриска. Під приводом образи посольства Метелл розпочав війну проти Ахейського союзу. На початку 146 року до н. е. розбив стратега Критолая при Фермопілах, армію аркадіян при Херонеї, захопив Фіви та Мегари. В подальшому продовжив війну консул Луцій Муммій Ахаїк. По поверненню до Риму справив тріумф над Македонією й Андриском, отримавши агномен Македонський.

У Римі відновив храми Юпітера Статора, Юнони Регіни. Двічі програв консульські вибори, а отримав цю посаду у 143 році до н. е. (разом з Аппієм Клавдієм Пульхром). Отримав у проконсульство Ближню Іспанію, де воював з кельтіберами, захопив м. Контребію. У 139 році до н. е. обирається до колегії авгурів. У 136 році до н. е. знову відправився до Іспанії як легат консула Луція Фурія Філа.

У 133 році до н. е. разом з Гнеєм Сервілієм Цепіоном придушив повстання рабів у Мінтурнах та Сінуесі. У 131 році до н. е. обирається цензором (разом з Квінтом Помпеєм). Намагався призупинити зростання безшлюбності у римському суспільстві. Вподальшому виступив проти реформ Тіберія Гракха, а згодом взяв участь у придушенні руху Гая Гракха.

Родина[ред.ред. код]

  • Квінт Цецилії Метелл Балеарік, консул 123 року до н. е.
  • Луцій Цецилій Метелл Діадемат, консул 117 року до н. е.
  • Марк Цецилій Метелл, консул 115 року до н. е.
  • Цецилія Метелла, дружина Гая Сервілія Ватії, претора 114 року до н. е.
  • Гай Цецилій Метелл Капрарій, консул 113 року до н. е.
  • Цецилія Метелла, дружина Публія Корнелія Сципіона Назіки, консула 111 року до н. е.
  • Цецилія Метелла.

Джерела[ред.ред. код]

  • Тіт Лівій. XLIV, 45, 3; XLV, 1, 1—2, 5; ep. L; LII, LIII, LIX.
  • Manuel Dejante Pinto de Magalhães Arnao Metello and João Carlos Metello de Nápoles, «Metellos de Portugal, Brasil e Roma», Torres Novas, 1998.