Білобог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білобог
Belobog symbol red.svg
Стать чоловіча
Міфологія слов'янська
Божество в слов'янська міфологія і Вендська міфологія
Брати/сестри Чорнобог
Діти Перун

Білобо́г — бог добра в слов'янській міфології, творець землі, Бог світла, Сонця, Дажбог праукраїнців, батько Перуна. Уособлював добрі («білі») сили. Виступав у постійній боротьбі з Чорнобогом. В Україні зустрічаються прізвища Білий, Білозір, Білобран (можливо жрець Білобога).

Назва Білобог засвідчена в топоніміці України (с. Білобожниця на Тернопільщині), Білогорща (Львівщина), Лужиці (гора Білбог), Польщі (с. Бялобоже), Росії (урочище Бєлиє Боги). Протилежністю Білобога був Чорнобог (Чорнт, Чорт), культ якого у західних слов'ян засвідчений німецьким хроністом 12 століття Гельмольдом.

З Білобогом пов'язані Білі кирниці на хребті Варатики, що між Рутурами і Марківкою, Білий потік у Марківці та інші урочища на Коломийщині.

У Печеніжині на тому місці, де пізніше побудували замок шляхтичів Потоцьких, стояло колись дохристиянське святилище. Про це свідчить легенда про церкву, яка нібито там стояла і пішла під землю. Очевидно, там був храм Білобога або П'ятниці, з якою теж пов'язується білий колір (у водах білили полотна).

Непрямим доказом існування антагоністичної пари Білобог — Чорнобог є також існування у м. Канів (нині Черкаської обл.) наступних топонімів: гір Божиця і Чортиця, розділених течією річечки Дунаєць.

У народних колядках, особливо на Коломийщині, до нього звертаються у рефренах «Гой дай, Боже».

Джерела[ред. | ред. код]