Нульова гіпотеза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нульова́ гіпо́теза — це загальне припущення при статистичному висновуванні про те, що не існує ніякого зв'язку між двома вимірюваними явищами, або не існує ніякого зв'язку між групами[1].

Поняття нульової гіпотези часто використовується в статистичних методиках, зокрема такими науками, як біологія, медицина, соціологія. Нульова гіпотеза — це бездоказове припущення, здійснене до проведення дослідження. Поняття нульової гіпотези передбачає існування альтернативної гіпотези[en], що її заперечує. Нульова гіпотеза зазвичай в роботах позначається H0, а альтернативна — H1[2]. На практиці нульовою гіпотезою слугує відсутність статистично значущої кореляції між якимись характеристиками чи показниками, а альтернативною є гіпотеза про існування кореляції[3].

Для людей практично завжди характерний суб'єктивізм — існування певного упередженого ставлення до будь-яких явищ, навіть цілком абстрактних. Тому більшість досліджень проводиться з певною метою і очікується підтвердження інтуїтивних чи моральних здогадок вчених (альтернативної гіпотези) про наявність статистично значущої кореляції поміж факторами. Нульова ж гіпотеза слугує протилежною точкою зору, яку дослідник намагається спростувати — довести, що одна характеристика таки має вплив на іншу. Проте емпірика часто доводить і вірність саме нульової гіпотези. У такому випадку дослідження показує інший результат, аніж очікувався.

Приклади[ред. | ред. код]

  • Чи хлопці вищі ніж дівчата у віці восьми років? Нульова гіпотеза це «їхня усереднена висота однакова.»
  • Чи використовують підлітки застосунок для знаходження ресторанів частіше ніж дорослі? Нульова гіпотеза це «вони використовують застосунки в тій самій кількості в середньому.»
  • Чи з'їдання яблука щодня зменшує кількість відвідувань лікаря? Нульова гіпотеза це «яблука не зменшують кількість відвідувань лікарів."
  • Чи маленькі держави щільніше заселені ніж великі? Нульова гіпотеза це «маленькі держави мають ту саму щільність населення як і великі держави.»
  • Чи залежить щільність населення від величини держави? Нульова гіпотеза тут це «держави різних розмірів мають однакову щільність в середньому.»

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Everitt, Brian (1998). The Cambridge Dictionary of Statistics. Cambridge, UK New York: Cambridge University Press. ISBN 0521593468.  (англ.)
  2. Хом'як М.М. Перевірка геологічних гіпотез. Геостатистика (курс лекцій) ((укр.)). Сайт Геологічного факультету Львівського університету. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 23 травня 2011. 
  3. Нулевая гипотеза ((рос.)). в розділі Енциклопедія на сайті Elementy.ru. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 23 травня 2011.