Нульова гіпотеза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нульова́ гіпо́теза — це загальне припущення при статистичному висновуванні про те, (1) що ефекту, який вивчається, не існує або ж, (2) що не існує ніякого зв'язку між двома вимірюваними явищами[1]. Якщо нульова гіпотеза істинна, то різниця, що спостерігається між сукупностями, може бути спричинена похибкою вибірки (репрезентативності).

Поняття нульової гіпотези часто використовується в статистичних методиках, зокрема такими науками, як біологія, медицина, соціологія. Нульова гіпотеза — це бездоказове припущення, здійснене до проведення дослідження. Поняття нульової гіпотези передбачає існування альтернативної гіпотези[en], що її заперечує. Нульова гіпотеза зазвичай в роботах позначається H0, а альтернативна — H1[2]. Наприклад, при вивченні впливу куріння на рак легень, нульовою гіпотезою є твердження, що ніякого взаємозв'язку не існує [3].

Для людей практично завжди характерний суб'єктивізм — існування певного упередженого ставлення до будь-яких явищ, навіть цілком абстрактних. Тому більшість досліджень проводиться з певною метою і очікується підтвердження інтуїтивних чи моральних здогадок вчених (альтернативної гіпотези) про наявність статистично значущої кореляції поміж факторами. Нульова ж гіпотеза слугує протилежною точкою зору, яку дослідник намагається спростувати — довести, що одна характеристика таки має вплив на іншу. Проте емпірика часто доводить і вірність саме нульової гіпотези. У такому випадку дослідження показує інший результат, аніж очікувався.

Приклади

[ред. | ред. код]
  • Чи хлопці вищі ніж дівчата у віці восьми років? Нульова гіпотеза це «їхня усереднена висота однакова.»
  • Чи використовують підлітки застосунок для знаходження ресторанів частіше ніж дорослі? Нульова гіпотеза це «вони використовують застосунки в тій самій кількості в середньому.»
  • Чи з'їдання яблука щодня зменшує кількість відвідувань лікаря? Нульова гіпотеза це «яблука не зменшують кількість відвідувань лікарів."
  • Чи маленькі держави щільніше заселені ніж великі? Нульова гіпотеза це «маленькі держави мають таку саму густоту населення, як і великі держави.»
  • Чи залежить густота населення від величини держави? Нульова гіпотеза тут це «держави різних розмірів мають однакову густоту населення в середньому.»

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Helmenstine, Anne Marie. What Is the Null Hypothesis? Definition and Examples. ThoughtCo (англ.). Процитовано 28 лютого 2024.
  2. Хом'як М.М. Перевірка геологічних гіпотез. Геостатистика (курс лекцій) ((укр.)) . Сайт Геологічного факультету Львівського університету. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 23 травня 2011.
  3. Нулевая гипотеза ((рос.)) . в розділі Енциклопедія на сайті Elementy.ru. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 23 травня 2011.