Хатіква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hatikvah
Хатіква
Хатіква
Cigarette silk depicting Zionist flag (3560854953).jpg
Країна Ізраїль Ізраїль
Слова Нафталі Герц Імбер
Мелодія Шмуель Коен
Затверджений 1897 (перший сіоністський конгрес), 1948 (неофіційно), 2004 (офіційно)
Музичний приклад

Commons-logo.svg Hatikvah у Вікісховищі

Хатіква, також Гатіква (іврит: התקווה, «Надія») пісня, яка з 2004 року є національним гімном Ізраїлю.

Слова[ред. | ред. код]

Текст національного гімну Ізраїлю з українським перекладом і транслітерацією.

כל עוד בלבב פנימה
נפש יהודי הומיה,
ולפאתי מזרח קדימה
עין לציון צופיה -

עוד לא אבדה תקותנו,
התקווה בת שנות אלפים,
להיות עם חופשי בארצנו
ארץ ציון וירושלים.

Коль од балевав пеніма —
Нефеш єгуді гомія
Ульфа'ате мізрах кадіма
Аїн ле'Ційон цофія
Од льо авда тікватену
Хатіква бат шнот альпаїм:
Лігйот ам хофші бе'арцену —
Ерец Ційон в'Ірушалаїм.

Поки глибоко в серці
Душа єврейська б'ється —
І до краю Сходу вперед
Око на Сіон глядить —

Ще не втрачена надія наша
Надія — дитя двох тисяч літ:
Бути вільним народом в землі нашій
Землі Сіону і Єрусалиму.

Слова «не втрачена надія наша» є алюзією на Єз 37:11: «І сказав Він мені: Сину людський, ці кості вони весь Ізраїлів дім. Ось вони кажуть: Повисихали наші кості, і загинула наша надія, нам кінець!».

Музика[ред. | ред. код]

Музичні ноти тимчасово вимкнено.

Історія появи[ред. | ред. код]

Слова[ред. | ред. код]

В основі гімну Ізраїлю лежить пісня «Тікватейну» («Наша надія»), вірші до якої написав виходець з Галичини Нафталі Герц Імбер. Перший варіант віршів був зроблений в 1877 році (за іншими даними, в 1876 або 1878) в Яссах (Румунія). За однією з версій, ці рядки були присвячені створенню поселення Петах-Тіква («Врата надії») в Палестині. В 1886 році вірш було видано в Єрусалимі в збірнику «Ранкова зірка» (івр. ברקאי‎). Повний текст містив 10 строф.

Мелод[ред. | ред. код]

Мелодія «Хатіква» відома в Італії з XVI століття під назвою «Ла Мантована» (La Mantovana), або «Ballo di Mantova». Автор мелодії — Джузеппіно дель Б'ядо (в орігіналі з текстом Fuggi, fuggi, fuggi dal questo cielo). Розповсюджена по всій Європі в добу Ренесансу (XVI століття). В Іспанії вона була відома як «Virgen de la Cueva», в Румунії як «Carul cu boi» і в Україні під назвою «Катерина Кучерява». Нею ж скористався Б. Сметана в циклі симфонічних поем «Моя Батьківщина» (поема «Die Moldau / Влтава»).

Шмуель Коен (18701940) — виходець з Бессарабії, що мешкав в Рішон-ле-Ціоні — поклав вірші Імбера на народну мелодію в 1888 році.

За даними дослідника ізраїльської пісні Еліяху Хакоена, Шмуель Коен згадував, що він заспівав текст на мелодію молдавської пісні, названої ним на їдиші як «Ойс-ци»[1][2]. Насправді, близьку до «Хатіква» мелодію традиційної молдовської пісні «Carul cu boi» можна почути тут.

З іншого боку, Пітер Граденвіць (Peter Gradenwitz) у книзі «The Music of Israel» (1949) стверджує, що Коен поклав «Хатікву» на мотив літургійної композиції знаменитого кишинівського кантора Нісн Белцера (справ. пр.Співак, 18241906)[3], що все ж не виключає молдовського походження мелодії.

Офіційний статус[ред. | ред. код]

Пісня набула величезну популярність і поступово стала гімном сіоністського руху, виконувалася на з'їздах і конгресах. Один з ранніх варіантів гімну в ашкеназькій вимові можна почути у виконанні одного з піонерів американської естрадної музики Ела Джолсона, який разом з іншими єврейськими піснями виконав «Хатіква».

Через «чуже» походження музики робилися спроби скласти другий гімн, але популярність «Хатіква» незмінно переважувала.

Після утворення держави Ізраїль «Хатіква» фактично стала гімном Ізраїлю. Однак офіційний статус гімну був закріплений рішенням Кнесету лише 10 листопада 2004 року.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]