ЯНеБоюсьСказати

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

яНеБою́сьСказа́ти або #яНеБою́сяСказа́ти — всеукраїнська соціальна флешмобна акція щодо проблеми гендерно-зумовленого насильства в Україні. Флешмоб розпочала громадська активістка, феміністка, журналістка, директорка ГО «STUDENA» Анастасія Мельниченко у соціальній мережі Facebook[1].

Сутність[ред.ред. код]

Розміщення інформативної основи під хештегом #яНеБоюсьСказати пов'язано з відвертими розповідями з життя щодо домагання, зґвалтування, байдужого ставлення правоохоронних органів та засудження близьких оповідаючих.

Сексуальне насильство у світі за 2010—2012 роки на 100000 осіб
Я хочу, аби сьогодні говорили ми, жінки. Аби ми говорили про насильство, яке пережила більшість з нас. Я хочу, аби ми не оправдувалися “я йшла у спортивках серед дня, а мене все одно схопили”. Бо нам не треба оправдуватися. Ми не винні, винен ЗАВЖДИ насильник.

Я не боюсь говорити. І я не почуваюся винною.[1]

Мета[ред.ред. код]

Метою акції є привернення уваги суспільства до проблем насильства. Взяли участь сотні користувачів соціальної мережі Facebook, як жінки, так і чоловіки.

Я чоловік, мені 37, а коли було 11, мене намагався звабити привстаркуватий розпусник. Ліг зі мною спати. Я втік коли він почав мене мацати. Сексу не сталося. Розтління дітей це огидно, секс за примусом – негідно. Та до чого тут стать? Хіба лише жінки можуть постраждати? Жінка може бути як жертвою так і ґвалтівником. Або співучасником[2]

Реакція[ред.ред. код]

На дану акцію відгукнулось сотні людей[3]. Інтернет-видавництва: BBC Україна, ТСН, Global Voices[en] та ряд інших видань опублікували інформацію про дану подію. Під окремими дописами жінки та чоловіки розповіли про історії, які вони бачили серед перехожих чи знайомих. Відвертість більшості історій викликало жваву дискусію на просторах українського інтернет простору.

Схожість[ред.ред. код]

За своєю сутністю, дана акція схожа на організований Міжнародний флешмоб проти насильства над представниками жіночої статті, який тривав у минулому році з 25 листопада по 1 грудня. Тоді під хештегом ‪#‎RedMyLips‬ жінки фарбували губи червоної помадою, та розміщували свою фотографію у соціальні мережі. Дана ініціатива проходить у квітні в США — в місяць публічної дискусії щодо сексуального насильства.

У соціальній мережі Twitter вже проходила схожа акція, тоді у світовий тренд вийшов хештег #sendeanlat («Розкажи свою історію про насилля») через вбивство студентки Озгеджан Ослан, яка захищала себе від сексуального нападу[2].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]