Гендерна упередженість у Вікіпедії
Нейтральність цієї статті під сумнівом. |
Сексизм у Вікіпедії (англ. Gender bias on Wikipedia), також гендерний ухил (перекіс, дисбаланс, зсув), гендерний розрив, гендерна нерівність у Вікіпедії — перевага чоловіків серед людей, що редагують Вікіпедію (зокрема в англійському її розділі). Ймовірно, це, в свою чергу, призводить до того, що у Вікіпедії менше якісних та деталізованих статей про жінок та важливі для них теми[1], а наявні статті нерідко містять упередженість, сексуальну об'єктивацію жінок, мізогінний зміст, гендерні стереотипи чи міфи про зґвалтування[2].
Гендерні стереотипи є широко розповсюдженими помилковими переконаннями про характеристики і поведінку чоловіків, жінок та трансгендерних людей.[3]
Вчені та журналістки послідовно розказують про це (2011[4], 2013[5], 2019[6]). Деякі дослідники заперечують існування гендерної нерівності, називаючи її феміністською ідеологією[7] як протилежність до маскулізму.
У фактори, що відштовхують жінок від участі, включають: сексизм у Вікіпедії; нестачу впевненості та вільного часу; незручний інтерфейс; уявлення, що редагування нудне; менші можливості соціалізації, ніж на інших сайтах[8][9][10].
Відсутність скорочення зсуву у Вікіпедії не тільки викликає тривогу з огляду на існування подібних форумів в Інтернеті, але й представляє енциклопедію в негативному світлі, оскільки гендерний дисбаланс означає дисбаланс у висвітленні інформації та змісті контенту[11].
Фонд Вікімедіа, який керує Вікіпедією, визнає наявність ухилу і регулярно працює на підвищення відсотка редакторок Вікіпедії: функціонує спеціальна Gender gap task force та проєкт Протидія системній упередженості[en], проводяться вікі-події (щорічники WikiGap, Women in Red (Жінки в червоному [Архівовано 27 березня 2019 у Wayback Machine.])) для збільшення кількості статей на релевантні теми, тренінги, освітні курси та акції, регулярні опитування, освітлення теми в пресі.
У 2015 засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз заявив, що енциклопедії не вдалося досягти мети в 25 % жінок в редакторському складі[12]; за час боротьби Фонду з вікі-сексизмом кількість редакторок зросла з 9 % до 20 %[12][13].
«Переважна більшість редакторів Вікіпедії — це молоді чоловіки, які навчаються в університеті», демографічна група, яка описується як «група чоловіків-вундеркіндів, які є достатньо багатими, щоб дозволити собі ноутбук на 2 000 доларів і широкосмугове з'єднання»[14].
Основними показниками гендерного вікі-розриву, котрі можна виміряти, є нестача редакторок у порівнянні з кількістю редакторів, мала кількість постійних редакторок у порівнянні з кількістю постійних редакторів, брак жіночих біографій у порівнянні з кількістю чоловічих, брак статей на цікаві жінкам теми, упереджене висвітлення релевантних жінкам тем у Вікіпедії.
Хоча близько 47 % читацької аудиторії — жінки, серед людей, що редагують її, жінок лише близько 10 % (8,5 % — 16,1 % за даними опитувань та досліджень 2015[15], 2011[11][16], 2013[17], 2016). Вікіпедія не досягає успіху у перетворенні читачок на редакторок.
«Відсоток жінок-редакторок у Вікіпедії залишається гнітючо низьким» (математикиня Марі А. Вітуллі[en] в Notices of the American Mathematical Society, березень 2018[18]).
Хоча жінки роблять істотний внесок в простори назв «Користувач/ка» і «Обговорення Користувача(-ки)», що вказує на зацікавленість у співпраці, дослідження виявили, що редакторки частіше стикаються з проблемами, ніж редактори, і що жінки частіше редагують свої правки раніше, ніж чоловіки[11].
У 2010 році Університет ООН та UNU-MERIT спільно представили огляд результатів глобального опитування Вікіпедії[19]. Стаття «The New York Times» від 30 січня 2011 року продемонструвала, що участь жінок у Вікіпедії не досягає 13 %. Сью Ґарднер, тодішня виконавча директорка Фонду, відзначила, що зростаюча різноманітність полягає в тому, щоб зробити енциклопедію «настільки хорошою, наскільки це можливо».
Мала кількість постійних редакторок (у порівнянні з кількістю постійних редакторів)
[ред. | ред. код]Хоча жінки, які демонструють вищий рівень участі у Вікіпедії, ніж їхні колеги-чоловіки, більш схильні брати на себе керівну та адміністративну роль,
- серед осіб, які зробили більше ніж 500 редагувань, жінками були лише 6 %, чоловіків було удвічі більше (дослідження Фонду Вікімедіа, 2009)[20];
- серед осіб, що зробили більше 2 000 редагувань (мінімальна кількість для адміністрування Вікіпедії), жінок теж тільки близько 6 %[11].
Брак жіночих біографій (у порівнянні з кількістю чоловічих) та статей на цікаві жінкам теми
[ред. | ред. код]Тільки 13 % україномовних біографічних статей у Вікіпедії — про жінок.
У жовтні 2018 року, коли Донна Стрікленд здобула Нобелівську премію з фізики, численні рецензії згадували, що раніше вона не мала сторінки у Вікіпедії. Проєкт сторінки Стрікленд подавався, але був відхилений через те, що не демонстрував «значного висвітлення (а не тільки згадки) теми»[21][22][23].
- В англійській Вікіпедії та п'яти іншомовних виданнях співвідношення статей про жінок та статей про чоловіків було вищим, ніж у трьох інших базах даних. Проте аналіз з використанням математичної лінгвістики показав, що те, як жінки і чоловіки описуються в статтях, демонструє упередженість, а статті про жінок частіше містять слова, пов'язані з гендером і сім'єю. Дослідниці вважають це ознакою того, що редактори Вікіпедії бачать чоловіка «нульовою статтю» (що чоловіче є «нормою», а жіноче — відхиленням (ідея антропоцентризму))[24].
- Мовний сексизм проявляється в темах сім'ї, гендеру та темах, пов'язаних зі стосунками, що найчастіше висвітлюються в біографіях жінок: в позитивному сенсі ці теми частіше висвітлюються в чоловічих біографіях, а негативні терміни частіше зустрічаються в жіночих[25].
Запропоновано декілька причин гендерного розриву у Вікіпедії.
Дослідження 2010 року показало, що рівень участі жінок у Вікіпедії (13 %) близький до загального рівня жіночої участі інших "форумах громадської думки та лідерства (15 %)[26][27]. Це говорить про зацікавленість жінок у соціальному волонтерстві і готовність витрачати на нього час та ресурс. Їхня менша участь у подібних активностях може пояснюватись браком ресурсів, викликаним гендерною нерівністю, та ворожістю середовища, змодерованого гендерними стереотипами.
«В дуже обмежений вільний час, який мають жінки, вони, як правило, активніше беруть участь у громадській діяльності, аніж в редагуванні Вікіпедії» (Сью Ґарднер, екс-очільниця Фонду Вікімедіа)[28].
З більш широкої перспективи гендерних, феміністських та жіночих досліджень причини гендерного розриву у Вікіпедії є спільними з іншими гендерними розривами, відбивають гендерну нерівність загалом та кореняться в наслідках системного патріархатного утиску:
- Гендерний розрив в оплаті праці: Внаслідок гендерної сегрегації ринку праці (прикладом якої є «скляна стеля»), жінки сфокусовані на забезпеченні базових потреб і не можуть дозволити собі волонтерство на редагування Вікіпедії;
- Жіноча часова бідність: виконання жінками основного масиву неоплачуваної роботи (хатня робота, материнство, догляд за дітьми, хворими та літніми близькими, емоційне обслуговування), а також витрати на очікувані від них суспільством б'юті-практики та відновлення здоров'я після їх використання (нервова анорексія, наприклад, посідає перше місце за летальністю серед психічних захворювань), жінки можуть фізично не мати часу та/чи ресурсу на відпочинок та саморозвиток, не кажучи вже про хобі, результати яких близькі до анонімних і можуть бути зруйновані будь-ким.
- Мізогінія, гендерні стереотипи та сексизм, що, проявляючись в уже існуючих статтях і при спілкуванні у Вікіпедії, можуть відштовхувати жінок як на етапі переходу від читання до редагування, так і на подальших етапах. Див. Мізогінія у мас-медіа, Зображення гендеру у відеоіграх.
Крім системних, причини нерівності у Вікіпедії шукають і в самій Вікіпедії як платформі та спільноті.
Виконавча директорка Фонду Вікімедіа з 2007 до 2014 року Сью Ґарднер навела дев'ять причин, чому жінки не редагують Вікіпедію, за результатами відбору коментарів жінок у розділі Редактори Вікіпедії[29]:
- незручний для користування інтерфейс редагування;
- нестача вільного часу;
- відсутність впевненості в собі;
- відсутність конфліктності та бажання брати участь у тривалих «війнах редагувань»;
- враження, що їхні внески з високою ймовірністю будуть скасовані або вилучені;
- мізогінна атмосфера;
- культура Вікіпедії є сексуалізованою, і це відштовхує жінок;
- менше можливостей, ніж на інших сайтах, для соціальних відносин та відсутність привітного тону.
Те, що кількість учасниць Вікіпедії близька до інших «форумів громадської думки»[26],
Хоча перед першим зі своїх піврічних опитувань Вікіпедії у квітні 2011 року Фонд Вікімедіа припускав її як безпечне середовище: «На відміну від інших, наші дані показують, що дуже небагато редакторок відчувають себе переслідуваними, і дуже мало хто вважає, що Вікіпедія — це сексуалізоване середовище»[30], у жовтні 2011 року у «International Symposium on Open Collaboration» було знайдено докази того, що Вікіпедія може мати «культуру, яка є резистентною до участі жінок»[11].
Так, жінки, які брали участь в експерименті, редагуючи сайт, схожий на Вікіпедію, мали тенденцію вважати інших редакторів чоловіками — та розглядали їхні відповіді більш критично, ніж якщо інша людина, що редагує, була гендерно-нейтральною (дослідження 2017[31]). Це ілюструє очікування чоловічої критики та менсплейнінгу, звичних для жінок у реальному спілкуванні.
У лютому 2011 року «The New York Times» опублікувала серію статей «Де жінки у Вікіпедії?»[32]. Джастін Кассел підкреслив, що хоча жінки є настільки ж обізнаними, як і чоловіки, і здатними захистити свою точку зору, «в американському суспільстві все ще буває так, що дебати, суперечки та відстоювання своєї точки зору часто досі розглядаються як норма для чоловіків, а використання жінками таких мовних стилів може викликати негативну оцінку»[33] (див. Гендерні стереотипи, Гегемонна маскулінність).
Культура, яка не включає жінок у Вікіпедію[20], досліджена С. Лем в 2011, може бути пов'язана з:
- невідповідністю основних тем серед чоловіків та жінок,
- тенденцією до того, що жінки є більш активними в соціальних та громадських проєктах Вікіпедії,
- підвищеною ймовірністю того, що редагування нових редакторок буде скасовано,
- підвищеною імовірністю того, що статті з високою часткою редакторок викличуть більше суперечок.
Дослідження 2014 року показало, що існує також «розрив у навичках роботи в Інтернеті» щодо редагування Вікіпедії. Виявилось, що найбільш вірогідними учасниками Вікіпедії є висококваліфіковані чоловіки, а між низькокваліфікованими редакторами(-ками) немає гендерного розриву. Також «розрив у навичках роботи в Інтернеті» посилює гендерний розрив між редакторами й редакторками[34].
Дехто, як, наприклад, Хізер МакДональд, пояснювали гендерний дисбаланс у Вікіпедії тим, що жінкам вона нецікава: «Найпростіше пояснення різної кількості учасників і учасниць у Вікіпедії — це те, що в середньому чоловіки і жінки мають різні інтереси і віддають перевагу різним способам проведення вільного часу»[35] (Slate, 2011). Проте половину читацької аудиторії складають жінки; відсутність цікавих для жінок тем у Вікіпедії і є наслідком їх малої залученості. Аби розірвати замкнуте коло, проводяться систематичні заходи із поліпшення рівності у Вікіпедії.
За часів головування Сью Ґарднер (2007—2014) Фонд Вікімедіа офіційно визнав існування гендерної нерівності у Вікіпедії. У 2011 році Фонд встановив ціль до 2015 року збільшити кількість учасниць до 25 %[4].
Ґарднер працювала над тим, щоб розв'язати проблему, проте висловила розчарування темпами досягнення успіху: «Я не вирішила її. Ми не вирішили. Фонд Вікімедіа не вирішив її. Вирішення проблеми не надійде від Фонду Вікімедіа»[28] (серпень 2013). Цей висновок вказує на глибші за вади самої Вікіпедії, системні причини домінування в ній чоловіків.
Протягом 2010—2014 років жінки складали 61 % аудиторії курсів коледжу, організованих програмою Wiki Education Foundation, навчальна програма яких містила роботу з навичками редагування Вікіпедії, як одну з частин навчального плану[36].
У серпні 2014 року співзасновник Вікіпедії Джиммі Вейлз оголосив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі про плани Фонду Вікімедіа щодо скорочення гендерного розриву в кількості контенту у Вікіпедії вдвічі, анонсувавши відкритість Фонду для більшої кількості як роз'яснювальних робіт, так і програмних змін[37].
Проєкт Візуальний редактор, що фінансується Фондом Вікімедіа, частково спрямований на подолання гендерного розриву[38]. Людино-орієнтований інтерфейс має знизити поріг залучення нових редакторок, що не мають часу та/чи мотивації тривало навчатися роботі в режимі ручного кодування (який для Вікіпедії є класичним).
Проєкт Wikipedia Teahouse був започаткований з метою забезпечення зручного середовища для нових користувачів(-чок) та, зокрема, для підвищення участі жінок у Вікіпедії[39].
Інструмент Переклад вмісту дозволяє швидко адаптувати великі фрагменти статей з іншомовних розділів Вікіпедії без необхідності вручну додавати внутрішні та зовнішні посилання, категорії, зображення, шаблони та інші елементи, що вимагають вікі-навичок та часу.
У липні 2014 року Національний науковий фонд оголосив, що витратить 200 тисяч доларів на вивчення системної гендерної упередженості у Вікіпедії[40].
У 2017 році Фонд Вікімедіа надав фінансування у розмірі 500 000 доларів США для створення більш сприятливого середовища для розмаїття у Вікіпедії[41].
Виявивши системний гендерний розрив у Вікіпедії, Фонд Вікімедіа створив у 2013 році спеціальну робочу групу для його подолання: Gender gap task force (GGTF), вікіпроєкт Протидія системній упередженості / Робоча група з гендерного розриву[en]. В проєкті зібрані корисні джерела, списки необхідних статей, контакти корисних осіб, рекомендації та гайди, серед іншого — вікі-есе «Як писати про жінок». Доєднатись до проєкту можна всім бажаючим.
Щоб збільшити висвітлення тем жіноцтва та заохочення жінок до редагування Вікіпедії, проводяться спеціальні вікімарафони[42]. Ці заходи підтримуються Фондом Вікімедіа, який іноді надає наставників(-ць) та технології для полегшення роботи новим редакторкам під час створення статей. Нещодавні вікімарафони особливо фокусувались на таких темах, як австралійські неврологині та жінки в єврейській історії[43].
Марафони-місячники англійської Вікіпедії WikiGap зі створення жіночих біографій проводяться щорічно. В Українській Вікіпедії проєкт впроваджено з 2018 року: WikiGap 2018, WikiGap 2019, WikiGap 2020, WikiGap 2021, WikiGap 2022, WikiGap 2023.
На Wikimedia Diversity Conference 2017 року було висвітлено низку проблемних питань щодо розмаїття у Вікіпедії, зокрема, Валаа Абдель Манем виступила з промовою «WikiWomen Prize as a model for closing the gender gap» (WikiWomen Prize як модель подолання гендерного розриву). У промові йшлося про конкурс в арабській Вікіпедії, що тривав майже рік з грудня 2015 по листопад 2016-го. Його метою було скорочення гендерного розриву в контенті та заохочення редакторок до створення статей. Результатом стало написання 7087 статей та завантаження 480 фотографій. З опублікованих статей шість потрапили до списку вибраних, а дев'ять — до списку добрих[44]. Докладніше про результати за раундами за цим посиланням [Архівовано 23 квітня 2019 у Wayback Machine.].
Влітку 2015 року в англомовній Вікіпедії запущено проєкт Women in Red (Жінки в червоному), що фокусувався на створенні нових та покращенні існуючих статей про відомих жінок[45]. Колір у назві апелює до позначення відсутніх у Вікіпедії статей. Головним чином завдяки щомісячним вікімарафонам Women in Red заохочують редакторок та редакторів до участі у розширенні спектру тем, що висвітлюються у Вікіпедії[46][47]. Силами проєкту станом на червень 2018 р. до Вікіпедії було додано близько 17 000 нових жіночих біографій[48]. Women in Red та регулярні вікімарафони на його основі покликані збільшити кількість та підвищити якість статей про жінок у Вікіпедії.
Від проєкту утворився дочірній, Жінки в зеленому[en] (Women in Green), покликаний покращити якомога більше вже наявних вікістатей про жінок до рівня добрих та вибраних.
Україномовна версія проєкту, Пані в червоному [Архівовано 27 березня 2019 у Wayback Machine.], вперше пройшла з 15 листопада до 15 грудня 2017 року і існує у вигляді тематичних тижнів Пані в червоному.
До початку проєкту в українській Вікіпедії налічувалось 132 314 біографічних статей, і тільки 18 120 з них (13,69 %) були про жінок[49]. Редакторка Вікіпедії Людмила Сломінська наголосила:
«Часто доводиться чути, що жінки зробили дуже мало визначних досягнень і вкладу у розвиток людства у порівнянні із чоловіками. Тому важливо писати статті про успішних жінок, щоб зробити їхні досягнення видимими»[50].
Також один з ініціаторів проєкту, адміністратор Вікіпедії Сергій Добош сказав: «Для мене „Пані в червоному“ бачиться одним зі способів оприявнення різноманітного вкладу жінок у розвиток наук, культури та інших сфер життя, який виходить далеко за межі поширених стереотипів та „традиційних“ ролей. Це є одним зі способів долання упереджень. Чим менше упереджень і стереотипів, тим швидшим буде поступ у суспільстві»[49].
В проєкті взяли участь 52 людини[51]. Було створено 442 нові статті, а також покращено 42 статті. Завдяки проєкту суттєво збільшилась кількість статей про українських та закордонних науковиць, мисткинь та жінок у спорті[51].
WikiD: Women, Wikipedia, Design — це міжнародна освітня і адвокаційна програма, націлена збільшити кількість вікістатей про жінок в архітектурі та архітектурному середовищі. З 20 квітня до 16 червня 2016 року WikiD Ukraine проходила у Києві, Харкові та Львові. За результатами створено перелік архітекторок, статті про котрих відсутні в україномовній Вікіпедії, або є і можуть бути доповнені та розширені. Працівниками Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. Володимира Заболотного створено бібліографічну письмову довідку «Архітекторки України [Архівовано 14 серпня 2020 у Wayback Machine.]» з релевантними джерелами. В тренінгах брали участь такі експерт(к)и, як Олена Малахова (Гендерний інформаційно-аналітичний центр «КРОНА»), Євгенія Губкіна (архітекторка), Андрій Павлишин, Олена Синчак (мовознавиця), Юлія Попова (координаторка програми «Сприяння демократії» Представництва Фонду ім. Г. Бьолля в Україні), Дмитро Мироненко (ДНАББ ім. В. Г. Заболотного) та Вікімедіа Україна[52].
Окрім зазначених, функціонують також вікімарафони Місячник жіночої історії[en] (до Міжнародного дня жінок) та певна кількість інших проєктів.
У Вікіпедії є проєкт «Фемінізм» |
Численні вікіпроєкти (майданчики для координації та узручнення розробки статей з певної теми зацікавленими в ній людьми) також прагнуть сприяти внеску до освітлення ролі жінок в суспільстві, гендерних та жіночих студій. Більшість із них засновані та розвиваються в англомовному секторі Вікіпедії. Серед таких проєктів:
- «Вікіпроєкт:Жінки[en]» та його дочірні чи сестринські проєкти: «Жіноче здоров'я[en]», «Жіноча історія[en]», «Психологині[en]», «Жінки в інженерії[en]», «Мисткині[en]», «Письменниці[en]», «Жіночий спорт[en]», «Жінки на війні та в армії[en]», «Жінки Африки[en]», «Єврейки[en]» та інші.
- «Вікіпроєкт: Фемінізм», що займається агрегацією і покращенням статей про жінок і фемінізм з 2018 року.
- Проєкт біографій мисткинь «Мистецтво і фемінізм»;
- Вікіпроєкт «Гендерні дослідження[en]»[53].
- Вікімарафон Жінки у правозахисті.
- Вікімарафон Жінки у STEM.
Див. також: Фемінітиви, Гендерна нейтральність у мовах з граматичним родом, Феміністична мовна реформа
Вживання фемінітивів чи гендерно-нейтральних форм у Вікіпедії (як у статтях, так і в шаблонах та категоріях) підвищує видимість жінок у сферах праці та буття, котрі висвітлює Вікіпедія. Заохочення до практик неандроцентричної мови неодноразово звучало на вікімарафонах, зокрема, в 2017 співробітниця Вікімедіа Україна Віра Моторко запропонувала й покрокову інструкцію з додавання фемінітивів на позначення назв професій, посад, звань, політичних, релігійних, філософських поглядів тощо в особові картки.
Залученню жінок до вікіактивності сприяють обмін досвідом та тематичне спілкування у безпечних спільнотах. В українському Інтернеті це, зокрема:
- Facebook-спільнота «Жінки і Вікіпедія», очолювана Вірою Моторко;
- Facebook-спільнота вікіпроєкту «WikiD Ukraine: Жінки. Вікіпедія. Архітектура [Архівовано 22 березня 2022 у Wayback Machine.]»
- Сестринські Facebook-спільноти «Фемінізм УА [Архівовано 6 квітня 2019 у Wayback Machine.]», «Резистанта [Архівовано 31 серпня 2019 у Wayback Machine.]», також доступні для обговорення вікітем.
- До вікімарафонів (наприклад, тематичного «Мистецтво і фемінізм», WikiD Ukraine) долучилася львівська громадська ініціатива Феміністична майстерня[52].
Цей розділ потребує доповнення. (квітень 2019) |
- Гендерний розрив в оплаті праці
- Індекс гендерного розвитку
- Мізогінія у мас-медіа
- Неоплачувана робота
- Зображення гендеру у відеоіграх
- Гендерна лінгвістика
- Андроцентризм
- ↑ The Wikipedia wars: does it matter if our biggest source of knowledge is written by men?. www.newstatesman.com (англ.). Архів оригіналу за 25 березня 2019. Процитовано 23 вересня 2020.
- ↑ Harrison, Stephen (26 березня 2019). How the Sexism of the Past Reinforces Wikipedia’s Gender Gap. Slate Magazine (англ.). Архів оригіналу за 12 вересня 2020. Процитовано 23 вересня 2020.
- ↑ Manstead, A. S. R.; Hewstone, Miles; et al. The Blackwell Encyclopedia of Social Psychology. Oxford, UK; Cambridge, Mass., USA: Blackwell, 1999, 1995, pp. 256 — 57, ISBN 978-0-631-22774-8.
- ↑ а б Cohen, Noam (30 січня 2011). Wikipedia Ponders Its Gender-Skewed Contributions. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 3 лютого 2011. Процитовано 14 квітня 2019.
- ↑ Reagle, Joseph (2013). “Free as in sexist?” Free culture and the gender gap. First Monday (англ.). Т. 18, № 1. doi:10.5210/fm.v18i1.4291. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 14 квітня 2019.
{{cite news}}
: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання) - ↑ Joseph Reagle. Surprisingly Free (амер.). 8 лютого 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 14 квітня 2019.
- ↑ Eckert, Stine; Steiner, Linda (2013-10). (Re)triggering Backlash: Responses to News About Wikipedia’s Gender Gap. Journal of Communication Inquiry. Т. 37, № 4. с. 284—303. doi:10.1177/0196859913505618. ISSN 0196-8599. Процитовано 30 квітня 2019.
- ↑ Gender pay gap increases with age. Closing the Gender Gap. 17 грудня 2012. doi:10.1787/9789264179370-graph60-en. Процитовано 30 квітня 2019.
- ↑ Hill, Benjamin Mako; Shaw, Aaron (June 2013). «The Wikipedia gender gap revisited: characterizing survey response bias with propensity score estimation». PLoS ONE. Public Library of Science. 8 (6): e65782. doi:10.1371/journal.pone.0065782
- ↑ Goldstein, Evan (27 січня 2017). Three Reasons Why Earth Scientists Should Edit Wikipedia. Eos. doi:10.1029/2017eo066827. ISSN 2324-9250. Процитовано 30 квітня 2019.
- ↑ а б в г д WP:Clubhouse? An Exploration of Wikipedia’s Gender Imbalance (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 29 жовтня 2013. Процитовано 15 квітня.
- ↑ а б Torres, Nicole (2 червня 2016). Why Do So Few Women Edit Wikipedia?. Harvard Business Review. ISSN 0017-8012. Архів оригіналу за 17 червня 2020. Процитовано 26 червня 2020.
- ↑ Balch, Oliver (28 листопада 2019). Making the edit: why we need more women in Wikipedia. The Guardian (брит.). ISSN 0261-3077. Архів оригіналу за 19 вересня 2020. Процитовано 26 червня 2020.
- ↑ Montellaro, Zach (18 листопада 2015). How Does Political Wikipedia Stay Apolitical?. The Atlantic (англійською) . Архів оригіналу за 21 серпня 2017. Процитовано 15 травня 2019.
- ↑ Lih, Andrew (20 червня 2015). Can Wikipedia Survive?. The New York Times (англійською) . Архів оригіналу за 21 червня 2015. Процитовано 14 квітня 2019.
- ↑ File:Editor Survey Report - April 2011.pdf - Wikimedia Foundation Governance Wiki. foundation.wikimedia.org. Архів оригіналу за 1 травня 2019. Процитовано 14 квітня 2019.
- ↑ Shaw, Aaron; Hill, Benjamin Mako (26 червня 2013). The Wikipedia Gender Gap Revisited: Characterizing Survey Response Bias with Propensity Score Estimation. PLOS ONE (англ.). Т. 8, № 6. с. e65782. doi:10.1371/journal.pone.0065782. ISSN 1932-6203. PMC 3694126. PMID 23840366. Архів оригіналу за 6 травня 2022. Процитовано 14 квітня 2019.
{{cite news}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з PMC з іншим форматом (посилання) Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання) - ↑ Vitulli, Marie A. (1 березня 2018). Writing Women in Mathematics Into Wikipedia. Notices of the American Mathematical Society. Т. 65, № 03. с. 330—334. doi:10.1090/noti1650. ISSN 0002-9920. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Glott, Ruediger, etc, (14 червня 2010). Wikipedia Survey – Overview of Results (PDF). web.archive.org (англійська) . Архів оригіналу (PDF) за 14 квітня 2010. Процитовано 15 квітня.
- ↑ а б WP:Clubhouse? An Exploration of Wikipedia’s Gender Imbalance (PDF). web.archive.org. Архів оригіналу (PDF) за 18 квітня 2015. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ The Nobel prize winning scientist who wasn’t famous enough for Wikipedia. The Irish Times (англ.). Архів оригіналу за 3 жовтня 2018. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Davis, Nicola (2 жовтня 2018). Nobel physics prize winners include first female laureate for 55 years – as it happened. The Guardian (брит.). ISSN 0261-3077. Архів оригіналу за 26 лютого 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Cecco, Leyland (3 жовтня 2018). Female Nobel prize winner deemed not important enough for Wikipedia entry. The Guardian (брит.). ISSN 0261-3077. Архів оригіналу за 3 жовтня 2018. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Computational Linguistics Reveals How Wikipedia Articles Are Biased Against Women. MIT Technology Review (англійська) . Архів оригіналу за 27 вересня 2017. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Menczer, Filippo; Garcia, David; Graells-Garrido, Eduardo; Wagner, Claudia (2016/12). Women through the glass ceiling: gender asymmetries in Wikipedia. EPJ Data Science (англ.). Т. 5, № 1. с. 5. doi:10.1140/epjds/s13688-016-0066-4. ISSN 2193-1127. Архів оригіналу за 25 березня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ а б Cohen, Noam (30 січня 2011). Wikipedia Ponders Its Gender-Skewed Contributions. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 3 лютого 2011. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Napoleon, Michael Jackson and Srebrenica across cultures, 90% of Wikipedia better than Britannica, WikiSym preview. Wikipedia (англійською) . 3 травня 2015. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ а б Wikipedia fails to bridge gender gap. South China Morning Post (англ.). Invalid date. Архів оригіналу за 24 липня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Nine Reasons Women Don’t Edit Wikipedia (in their own words). Sue Gardner's Blog (англ.). 20 лютого 2011. Архів оригіналу за 29 квітня 2020. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ WIKIPEDIA EDITORS STUDY RESULTS FROM THE EDITOR SURVEY, APRIL 2011 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 26 грудня 2014. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Shane-Simpson, Gillespie-Lynch, Christina, Kristen. Examining potential mechanisms underlying the Wikipedia gender gap through a collaborative editing task. www.sciencedirect.com. doi:10.1016/j.chb.2016.09.043. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Where Are the Women in Wikipedia?. www.nytimes.com (англ.). Архів оригіналу за 15 липня 2014. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ A Culture of Editing Wars. www.nytimes.com (англ.). Архів оригіналу за 27 лютого 2017. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Hargittai, Eszter; Shaw, Aaron (4 листопада 2014). Mind the skills gap: the role of Internet know-how and gender in differentiated contributions to Wikipedia. Information, Communication & Society. Т. 18, № 4. с. 424—442. doi:10.1080/1369118x.2014.957711. ISSN 1369-118X. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Donald, Heather Mac (9 лютого 2011). Wikipedia Is Male-Dominated. That Doesn’t Mean It’s Sexist. Slate Magazine (англ.). Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Bruce Maiman: Wikipedia grows up on college campuses. The Sacramento Bee (амер.). ISSN 0890-5738. Архів оригіналу за 7 листопада 2018. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Wikipedia's gender imbalance. BBC News (англ.). Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Bosch, Torie (13 липня 2012). How Kate Middleton’s Wedding Gown Demonstrates Wikipedia’s Woman Problem. Slate Magazine (англ.). Архів оригіналу за 11 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Tea & Sympathy: Crafting Positive New User Experiences on Wikipedia. web.archive.org. 9 лютого 2015. Архів оригіналу за 9 лютого 2015. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Harrington, Elizabeth (30 липня 2014). Government-Funded Study: Why Is Wikipedia Sexist?. Washington Free Beacon (амер.). Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ 2016-2017 Fundraising Report - Wikimedia Foundation Governance Wiki. foundation.wikimedia.org (англ.). Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Closing Wikipedias Gender Gap — Reluctantly. The Cut (англ.). Архів оригіналу за 26 червня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ The Wikipedia wars: does it matter if our biggest source of knowledge is written by men?. www.newstatesman.com (англ.). Архів оригіналу за 25 березня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Wikimedia Diversity Conference 2017 — Вікімедіа Україна. ua.wikimedia.org (укр.). Архів оригіналу за 16 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Redden, Molly (19 березня 2016). Women in science on Wikipedia: will we ever fill the information gap?. The Guardian (брит.). ISSN 0261-3077. Архів оригіналу за 8 листопада 2017. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Improving gender balance on Wikipedia. www.rsc.org (брит.). Архів оригіналу за 25 березня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Wikipedia editing marathons add women's voices to online resource - HoustonChronicle.com. www.houstonchronicle.com (амер.). 9 листопада 2017. Архів оригіналу за 16 серпня 2018. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Khan, Sadiq (12 червня 2018). Why we need to close Wikipedia's gender page gap. The Telegraph (брит.). ISSN 0307-1235. Архів оригіналу за 25 березня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ а б «Пані у червоному» — місячник створення статей про жінок у Вікіпедії. Вікімедіа Україна (укр.). 6 листопада 2017. Архів оригіналу за 27 березня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ Результати місячника створення статей про жінок у Вікіпедії «Пані в червоному». Гендер в деталях. Архів оригіналу за 16 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ а б Результати місячника написання статей «Пані в червоному». Вікімедіа Україна (укр.). 11 січня 2018. Архів оригіналу за 16 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
- ↑ а б WikiD Ukraine: Жінки. Вікіпедія. Архітектура. — Urban Forms Center. urbanforms.org.ua. Архів оригіналу за 8 квітня 2019. Процитовано 30 квітня 2019.
- ↑ Kennedy, Kara (2016). Why Women Should Be Editing Wikipedia (англійською) .