Квінт Цецилій Метелл Нумідійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квінт Цецилій Метелл Нумідійський (*159 — †91 р. до н.е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з роду нобілів Цециліїв. Син Луція Цецилія Метелла Кальва, консула 142 року до н.е. Замолоду вчився в Афінах у відомого філософа та ритора Карнеада. У 115 році до н.е. стає членом колегії авгурів. У 112 році до н.е. обирається претором. Після управління провінцією (назва не відома) як пропретор Метелл звинувачувався у вимаганні, втім його репутація була настільки бездоганна, що судді виправдали Квінта, навіть не ознайомившись з рахунковими книгами.

У 109 році до н.е. стає консулом (разом з Марком Юнієм Сіланом). Йому доручили вести війну проти Югурти, царя Нумідії. Метелл відновив дисципліну в армії, а після цього завдав тяжкої поразки нумідійцям у битві на річці Мутул. У 108107 роках Метеллу доручається керування Нумідією як проконсулу. Він займався захопленням міст, проте не зміг протидіяти партизанській тактиці царя Югурти. Незадоволений плебс та сенатори затягненням нумідійської кампанії спрямували на заміну Метеллу Гая Марія. Повернувшись до Рима Квінт Цецилій отримав тріумф та агномен «Нумідійський».

У 102 році обирається цензором (разом з Гаєм Цецилієм Метеллом Капрарієм). Не допустив включення до сенату Луція Еквіція, який назвав себе сином Тіберія Гракха, намагався виключити із складу сената Луція Апулея Сатурніна та Гая Главцію, проте не отримав згоди колеги. У 100 році відмовився принести клятви щодо виконання аграрного закону Сатурніна й тому вимушений був піти у вигнання на о.Родос. Тільки у 99 році до н.е. вдалося повернутися завдяки діям народного трибуна Квінта Калідія. У 91 році до н.е. Метелл був отруєний Квінтом Варієм, народним трибуном.

Родина[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]