24-та окрема механізована бригада (ЗСУ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
24-та окрема механізована бригада
24-а механізована бригада.jpg
Нарукавний шеврон бригади
Засновано 26 липня 1918
Країна Україна Україна
Вид Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg СВ України
Тип Ukr mechanized.jpg Механізовані війська
Чисельність дивізія, бригада
У складі ОК «Захід»
Пункт базування в/ч А0998, Яворів
Гасло «Залізна воля, залізний дух і крок залізний»
Річниці 2008 — 90 років
Війни/битви Громадянська війна в Росії 19181920,

Радянсько-фінська війна
Друга світова війна

Російсько-українська війна (2014‒2015)

Командування
Визначні
командувачі
Начдив Гай (Гайк Бжішкян) Гая Дмитрович
Начдив В. Г. Павловський
Начдив Е. Ф. Вілумсон
Начдив М. В. Муретов
Комбриг П. Є. Вєщєв
Генерал-майор К. М. Галицький
Генерал-майор Т. К. Бацанов
Генерал-майор Ф. О. Прохоров
Полковник В.Ю Труновський
Полковник О. О. Павлюк

Commons-logo.svg 24-та окрема механізована бригада (ЗСУ) у Вікісховищі

24-та окре́ма механізо́вана Бердичівська Залі́зна брига́да імені Князя Данила Галицького — механізована бригада у складі 13-го армійського корпусу Збройних сил України2003). Веде свою історію від 24-ої окремої Залізної механізованої дивізії, яка існувала у складі Збройних сил СРСР з 1918 по 1991, та у Збройних силах України з 1992 по 2003 роки.

Дивізія була сформована 26 липня 1918 року за наказом Реввоєнради 1-ї армії Східного фронту. Український літопис iсторії з'єднання вiдкрито 18 лютого 1992 року[1].

24-та окрема механізована бригада (ЗСУ) (Україна)

Бойовий шлях[ред.ред. код]

Перше формування[ред.ред. код]

Першим командиром дивізії був Гая Дмитрович Гай (Бжишкян), який об'єднав бойові загони самарських та симбірських робітників у Сенгілєєвсько-Ставропольське угруповання. Саме на базі цього угруповання було сформовано Першу Симбірську стрілецьку дивізію Східного фронту.

У листопаді 1918-го, коли була введена єдина нумерація з'єднань, вона стала 24-ю Симбірською стрілецькою. На той час дивізії було присвоєно почесне найменування «Залізна» і вона першою серед з'єднань Червоної Армії була нагороджена найвищою на той час нагородою Республіки — Почесним Революційним Червоним Прапором.

Дивізія воювала в Заволжі, на Уралі, Оренбурзьких степах, Туркестані — таким її бойовий шлях на сході. Згодом 24-та Залізна Червонопрапорна була передислокована на Західний, а потім — на Південно-Західний фронт. У складі ударної групи 12-ї армії дивізія під командуванням начдива В. Павловського воювала проти польської армії, з боями дійшла майже до Львова…

Після закінчення Громадянської війни 24-та Залізна охороняла західні кордони України. Штаб дислокувався у Вінниці, полки — у Літині, Жмеринці та інших подільських містах. У 1933 році з нагоди 15-х роковин Червоної Армії дивізію було нагороджено орденом Червоного Прапора. Тричі Червонопрапорною вона стала після війни з Фінляндією у 19391940 роках, в ході якої дивізія відзначилася при прориві лінії Маннергейма на Карельському перешийку. Командир дивізії П. Вєщєв (посмертно), молодші командири І. Дребот, С. Сьомин, І. Комаров, розвідники Н. Берендєєв, І. Ульянов були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Пізніше брала участь в окупації з подальшою анексією Естонії.

На 22 червня 1941 року дислокувалася в Молодечно (Білорусія). З початком Німецько-радянської війни отримала наказ висуватися в район Ліди, де 25 червня 1941 року вступила в бій з однією із трьох колон 3-ї танкової групи генерал-полковника Гота, яка націлилася на Мінськ. Перші бої дивізії були доволі успішними, вона зупинила ворога і відкинула його танки за річку Клева. Рубіж утримувала до 29 червня 1941 року, але через те, що на сусідніх ділянках фронту німецькі війська прорвалися далеко на схід, дивізія опинилася в глибокому оточенні. З тяжкими боями, подолавши 500 км, 14 липня прорвала вороже кільце і в районі Мозиря вийшла з оточення з порівняно невеликими втратами.

В серпні-вересні 1941 року, дивізія у складі 67-го стрілецького корпусу брала участь у Київській оборонній операції, вела тяжкі бої в межиріччі Дніпра і Десни, відходила в напрямку Чернігова, оборонялася на річці Сейм на північ від Бахмача, потім була змушена відходити на Прилуки, Пирятин, Лубни.

У середині вересня дивізія вдруге потрапила в оточення, була розчленована на кілька ізольованих груп і знищена.

Наказом наркома оборони від 27 грудня 1941 року 1-е формування 24-ї стрілецької Самаро-Ульянівської Залізної дивізії було вилучено зі складу Червоної Армії як такої, що загинула у боях.

Друге формування[ред.ред. код]

На початку грудня 1941 року згідно з планом Генштабу в Архангельському військовому окрузі, у Вологодській області була сформована нова 412-а стрілецька дивізія, яка отримала 1 січня 1942 року найменування 24-ї стрілецької дивізії (2-го формування), а полкам — номери частин колишньої Залізної.

В діючій армії знаходилася з 8 березня 1942 по 10 лютого 1943, з 20 березня 1943 по 8 листопада 1943, з 30 листопада 1943 по 11 травня 1945 року.

Брала участь у розгромі ворога під Москвою; Сталінградській битві, (обороняла місто й ліквідовувала угруповання фельдмаршала Паулюса, при цьому: знищила 3300 й полонила 5575 ворожих солдатів та офіцерів, захопила 53 танки, 5 літаків, майже 5000 вантажівок та багато іншої бойової техніки); Донбаській наступальній операції, звільненні Лівобережної України, в Житомирсько-Бердичівській, Проскурівсько-Чернівецькій, Львівсько-Сандомирській, Східно-Карпатській, Західно-Карпатській, Моравсько-Остравській і Празькій наступальних операціях.

Бойовий шлях закінчила 9 червня 1945 звільненням міста Летовіце за 100 кілометрів від Праги.

У Параді Перемоги брав участь зведений взвод дивізії на чолі з капітаном Клюєвим під Прапором частини.

Історія із втратою Прапора частини[ред.ред. код]

З першого оточення дивізія вийшла без бойового Прапора. Політрук Олександр Барбашов, який виносив дивізійну святиню з оточення — загинув поблизу села Анютіно Черіковского району Могильовської області. Місцевий житель Дмитро Тяпін при похованні тіла офіцера виявив прапор і при визволені села в 1943 році передав його військовим. Після його реставрації, дивізії другого формування було вручено Прапор дивізії першого формування і передані по спадкоємності всі нагороди і почесні найменування.

Після війни[ред.ред. код]

10 липня 1945 дивізія була розформована, її номер передали 294-ій стрілецькій дивізії, яка стала 24-ою стрілецькою дивізією (3-го формування).

У післявоєнний період місцем дислокації дивізії був Прикарпатський військовий округ (у районі Львова). Штаб дивізії і основна частина розташовувалися в місті Яворів.

Після розпаду Радянського Союзу дивізія увійшла до складу Збройних сил України. 18 лютого 1992 року військовослужбовці дивізії склали присягу на вірність Українському народові. 19 травня 2001 указом Президента України № 268/2001, дивізії було присвоєне почесне найменування «Імені князя Данила Галицького».[2]

Рішенням уряду України у 2003 році переформована в 24-у окрему механізовану бригаду.

Повне найменування до переформування: 24-а мотострілецька Самаро-Ульяновська, Бердичівська, ордена Жовтневої Революції, тричі Червонопрапорна, орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізна дивізія.

За весь час існування дивізії орденами та медалями було нагороджено 23 тисячі 730 осіб. З її лав вийшли 6 генералів армії, 2 командарми другого рангу, 11 генерал-полковників, 20 генерал-лейтенантів, 69 генерал-майорів. 17 воїнів дивізії удостоєно звання Героя Радянського Союзу[3].

2003—2014[ред.ред. код]

У рамках оптимізації ЗСУ, рішенням Уряду України 1 вересня 2003 з'єднання було переформатовано в 24-у Залізну ім. князя Данила Галицького окрему механізовану бригаду (24-а ОМБр) (24-а окрема механізована Самаро-Ульянівська, Бердичівська, ордена Жовтневої Революції, Тричі Червонопрапорна, орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізна бригада iмені князя Данила Галицького) 13-го армійського корпусу (Оперативне командування «Захід») Сухопутний військ Збройних Сил України. У 2004 році 24-а ОМБр була визнана кращою бригадою в оперативному командуванні «Захід», а в 2005 році Міністр оборони України Анатолій Гриценко назвав бригаду кращим підрозділом Сухопутних військ Збройних Сил України[4][5].

Бригада брала участь у миротворчих місіях, в командно-штабних навчаннях «Артерія 2007», «Взаємодія 2010», а також у міжнародних навчаннях «Щит миру» в рамках спільної програми України і НАТО — «Партнерство заради миру»[6].

Місце дислокації — м. Яворів, Львівська область, в/ч А0998.

З 2014[ред.ред. код]

Під час гібридної війни на сході України в 2014 році на базі 24-ї ОМБр були утворені кілька «важких» батальйонних тактичних груп, які були задіяні в районі Слов'янська, Красного Лиману і Краматорська. В ході боїв особовий склад бригади зазнав втрат. 19 червня 2014 в боях під смт. Ямпіль та с. Закітне, Донецька область, загинули сім військовослужбовців бригади[7].

20 серпня брала участь у бою біля Георгіївки. Була практично повністю знищена 1-а рота 76-ої псковської дивізії повітряно-десантних військ, з усієї роти чисельністю 80 осіб вижили близько десяти бійців, інші загинули.

13 жовтня 2014-го військові 24-ї бригади біля села Трьохізбенка Слов'яносербського району наразилися на встановлені диверсійно-розвідувальними групами терористів розтяжки з гранатами; двоє військових загинули, один поранений[8].

На початку січня 2015 року силами командування 92-ї бригади звільнено з полону бійця 24-ї окремої механізованої бригади Валерія (родом з Волині). Вояк потрапив у полон іще 15 жовтня[9].

Розстріл біля Зеленопілля[ред.ред. код]

Докладніше у статті Атака біля Зеленопілля
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Розстріл 24-ї ОМБр
та 79-ї ОАБр
під Зеленопіллям
Searchtool.svg Фото 1
Searchtool.svg Фото 2

Вночі 11 липня 2014, змішана батальйонна тактична група складена з пiдроздiлiв 24-ї ОМБр та 79-ї ОАБр, в ході висунення на кордон з Ростовською областю (РФ) для посилення Південного армійського угруповання, яке перебувало в цьому районі, потрапила під обстріл з реактивної установки БМ-21 «Град» російських терористів біля Зеленопілля в 17 км на південний схід від міста Ровеньки, Свердловський район, Луганська область. Зі слів офіцера, присутнього на місці бою, втрати склали 50 загиблих і 100 поранених військовослужбовців[10]. Ці дані розповсюдило українське новинне агентство «УНІАН»[11]. За даними терориста Ігоря Гіркіна, відомого своїми вкиданнями недостовірної інформації, і відомостями «родичів» загиблих, які в подальшому виявились нічим не підтвердженими, в результаті обстрілу під Зеленопіллям було знищено більше 200 українських військових.[12][13] Після обстрілу батальйонна тактична група 24-ї ОМБр продовжила вести бій в оточенні[14][15][16]

Повні назви дивізії[ред.ред. код]

 • __.__.1918 — 24-та Симбірська стрілецька дивізія;
 • __.__.1922 — 24-та Самаро-Симбірська Залізна стрілецька дивізія;
 • __.__.1924 — 24-та Самаро-Ульяновська Залізна стрілецька дивізія;
 • 22.06.1941 — 24-та стрілецька Самаро-Ульяновська тричі Червонопрапорна Залізна дивізія;
 • 01.01.1942 — 24-та стрілецька дивізія (2-е формування);
 • 06.01.1944 — 24-та стрілецька дивізія Бердичівська;
 • 20.02.1944 — 24-та стрілецька Самаро-Ульяновська Бердичівська тричі Червонопрапорна Залізна дивізія;
 • __.05.1945 — 24-та стрілецька Самаро-Ульяновська Бердичівська тричі Червонопрапорна орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізна дивізія;
 • 18.02.1992 — 24 механiзована Самаро-Ульянівська Бердичівська Залізна ордена Жовтневої Революції тричі Червонопрапорна орденів Суворова і Богдана Хмельницького дивізія Сухопотних вiйск Збройних сил України[17];
 • 01.09.2003 — 24 окрема механізована Самаро-Ульянівська Бердичівська Залізна ордена Жовтневої Революції, тричі ордена Червоного Прапора, орденів Суворова і Богдана Хмельницького бригада імені князя Данила Галицького Сухопотних вiйск Збройних сил України[18][19];
 • 18.11.2015 — 24 окрема механізована Бердичівська Залізна бригада імені князя Данила Галицького[20].

Підпорядкування і місце бойових дій[ред.ред. код]

1-е формування

2-е формування

Склад дивізії[ред.ред. код]

Перше формування[ред.ред. код]

 • 7-й стрілецький полк Прикарпатський;
 • 168-й стрілецький полк Прикарпатський;
 • 274-й стрілецький полк;
 • 160-й артилерійський полк Прикарпатський;
 • 246-й гаубичний артилерійський полк;
 • 370-й окремий зенітний дивізіон;
 • 313-й мінометний дивізіон;
 • 8-а розвідувальна рота;
 • 52-й окремий винищувально-протитанковий дивізіон;
 • 73-й окремий саперний батальйон;
 • 56-й окремий батальйон зв'язку;
 • 66-й медико-санітарний батальйон;
 • 72-а окрема рота хімічний захисту;
 • 59-й автотранспортний батальйон;
 • 82-а польова хлібопекарня;
 • 20-а рота регулювання;
 • 179-я дивізіонна авторемонтна майстерня;
 • 1652-а польова поштова станція.

Друге формування[ред.ред. код]

 • 7-й стрілецький полк;
 • 168-й стрілецький полк;
 • 274-й стрілецький прикарпатський ордена Суворова полк;
 • 160-й артилерійський полк;
 • 370-й окремий зенітний дивізіон;
 • 97-й мінометний дивізіон (до 22.10.1942);
 • 8-а розвідувальна рота;
 • 52-й окремий винищувально-протитанковий дивізіон;
 • 73-й (131-й) окремий саперний батальйон;
 • 56-й (45-й) окремий батальйон зв'язку (1466-а окрема рота зв'язку);
 • 66-й (61-й) медико-санітарний батальйон;
 • 498-а окрема рота хімічний захисту;
 • 802-я (35-а) автотранспортна рота;
 • 415-а польова хлібопекарня;
 • 20-а рота регулювання;
 • 876-й дивізійний ветеринарний лазарет;
 • 1652-а польова поштова станція;
 • 1060-а польова каса Держбанку.

Формування в ЗС України (2000 рік)[ред.ред. код]

 • 181-й танковий полк.jpg 181-й танковий полк;
 • 7-й механізований полк.jpg 7-й механізований полк;
 • 274-й механізований полк.jpg 274-й механізований полк;
 • 310-й механізований полк.jpg 310-й механізований полк;
 • 56-й батальйон зв'язку.jpg 56-й батальйон зв'язку;
 • 29-й розвідувальний батальйон.jpg 29-й окремий розвідувальний батальйон;
 • 30-й батальйон РХБ захисту.jpg 30-й батальйон хімічного захисту;
 • 306-й інженерно-саперний батальйон.jpg 306-й окремий інженерно саперний батальйон;
 • 849-й артилерійський полк.jpg 849-й артилерійський полк;
 • 396-й батальйон тилового забезпечення.jpg 396-й окремий ремонто-відновлювальний батальйон.
 • окремий протитанковий дівізіон.
 • зенітно ракетний полк

Командири[ред.ред. код]

Нагороди[ред.ред. код]

 • 28.09.1918 — нагороджена Почесним Революційним Червоним Прапором;
 • 13.12.1920 — отримала почесне найменування «Самарська»;
 • 25.10.1921 — отримала почесне найменування «Залізна»;
 • __.__.1922 — Перейменовано на 24-у Самаро-Симбірськую Залізну стрілецьку дивізію;
 • __.__.1924 — Перейменовано на 24-у Самаро-Ульянівської Залізну стрілецьку дивізію;
 • __.__.1928 — Нагороджена Почесним Революційним Червоним Прапором;
 • 01.02.1933 — нагороджена Орденом Червоного Прапора Order of Red Banner ribbon bar.png
 • 11.04.1940 — нагороджена Орденом Червоного Прапора Order of Red Banner ribbon bar.png
 • 06.01.1944 — присвоєно почесне найменування «Бердичівська»;
 • 20.02.1944 — дивізії передані по спадкоємності всі нагороди і почесні найменування дивізії 1-го формування;
 • 08.04.1944 — нагороджена Орденом Суворова 2 ступеня Order suvorov2 rib.png
 • 18.04.1944 — нагороджена Орденом Богдана Хмельницького 2 ступеня Order bogdan khmelnitsky2 rib.png
 • __.__.____ — нагороджена Орденом Жовтневої Революції Order october revolution rib.png
 • 19.05.2001 — присвоєне почесне найменування «Імені князя Данила Галицького».

Знамениті військовики дивізії[ред.ред. код]

Неофіційний гімн[ред.ред. код]

Після того, як вокаліст гурту The ВЙО Мирослав Кувалдін разом з волонтерами побував на Луганщині і поспілкувалися з бійцями 24-ї механізованої бригади під час гібридної війни на сході України, він вирішив написати неофіційний гімн частини.[23][24]

Залізний дух

Мамо, у мене все добре
Снідаю сонцем, п'ю росу
Пліч-о-пліч з своїми братами
Я прапор країни і хрест свій несу

Тримайся мамо
Така в нас доля
Єдиний рух
В часи ці грізні
Рятує нас
Залізна воля
Залізний дух
І крок залізний

Кохана, у мене всьо чотко
З думками про тебе ночами не сплю
Наробимо ще діточок ми
Ти знаєш як міцно тебе я люблю

Чекай кохана
Така в нас доля
Єдиний рух
В часи ці грізні
Рятує нас
Залізна воля
Залізний дух
І крок залізний

Країно, працюй спокійно
Сини твої вірні тебе захистять
Коли Україну звільнем
Тоді вже почнемо пить і гулять

Цвіти країно
Така в нас доля
Єдиний рух
В часи ці грізні
Рятує нас
Залізна воля
Залізний дух
І крок залізний

Критика радянської атрибутики[ред.ред. код]

В українському суспiльствi сформувалася думка про неможливiсть реформування армiї без подолання символів радянщини, яка, мiж iншим, проявляється у нумерації та назвах частин Сухопутний військ Збройних Сил України. Як приклад, приводиться повна назва 24-ї механізованої бригади. На круглому столi «Новий імідж українського війська» Українського інституту національної пам'яті 13 жовтня 2014 року, військові експерти, історики, журналісти та громадські діячі запропонували приступити до «очищення української армії від атавізмів радянського минулого» та почати формувати національне обличчя українського війська спираючись на українськi воєннi традиції[25][26]. Голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович підкреслив:

Невід'ємним елементом модернізації української армії має бути позбавлення її залишків радянського минулого, що досі присутні в назвах та нумерації військових частин, їх геральдиці та символіці. Не можна ефективно протистояти донецьким терористам та російській армії, опираючись на ту саму, що й вони, радянську спадщину. Тому що ця традиція не просто не українська, але й, як свідчить історія та останні події на Донбасі – антиукраїнська[27].

Одним з перших запропонував не «тягнути в нове українське військо стару нумерацію, назви і символіку з Радянської Армії» автор «Акту проголошення незалежності України» Левко Лук'яненко[28].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Кращому з'єднанню Сухопутних військ Збройних Сил України — 24-й окремій механізованій бригаді — виповнюється 88 років, Прес-служба МОУ, 1 вересня 2006
 2. Про присвоєння почесного найменування "Імені князя Данила Галицького| від 19.04.2001 № 268/2001
 3. 01.09.2006 24-й окремій механізованій бригаді — виповнюється 88 років
 4. У лучшего подразделения украинской армии — день рождения, 2 сентября 2015.
 5. «Железной» дивизии (24-й омбр) — 88 лет
 6. Янукович наблюдает за учениями, которые начались на Яворовском полигоне, 1 октября 2014.
 7. Стали известны имена погибших военных под Ямполем: Погибшие бойцы АТО служили в 24-й отдельной механизированной бригаде (рос.), 20 червня, 2014.
 8. [http://espreso.tv/news/2014/10/14/na_luhanschyni_za_ostannyu_dobu_zahynuly_dvoye_ukrayinskykh_viyskovykh____oda На Луганщині за останню добу загинули двоє українських військових, — ОДА
 9. З полону бойовиків звільнили ще одного бійця АТО
 10. Южная группировка киевских войск попала в окружение на границе с Россией, Ruposters.ru, 11 июля 2014.
 11. Под Зеленопольем продолжается бой, военным нужна срочная помощь, УНИАН, 11 июля 2014.
 12. Большие потери оккупационных войск: около 200 убитых и раненых украинских военных под Зеленопольем подтверждены. amic.ru.
 13. Более 200 украинских военных уничтожено в ходе удара по 79-й аэромобильной бригаде. moskprf.ru.
 14. Под Зеленопольем продолжает вести бой 24-я мотострелковая бригада, Inforesist.org, 11 июля 2014.
 15. Офицер из разгромленной 79-й десантной бригады «На пацанах горели бронежилеты!», 11 июля 2014.
 16. Бой под Зеленопольем: пацаны звонят родным, прощаются и надеются на подкрепление, 11 июля 2014.
 17. Сьогодні 24-та окрема механізована бригада 13-го армійського корпусу Сухопутний військ ЗСУ відзначає 88-му річницю з дня створення
 18. «ПЕРЕЛІК військових частин, установ Збройних Сил України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, вузлів урядового зв'язку Служби безпеки України, органів Державної прикордонної служби України та підрозділів Державної спеціальної служби транспорту, вищих військових навчальних закладів та організацій, які зберігатимуть надалі раніше присвоєні почесні найменування і державні нагороди та найменування яких уточнюються»
 19. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ «Про впорядкування присвоєння почесних найменувань військовим частинам, установам, вузлам зв'язку, органам та підрозділам». Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента України від 19 квітня 2001 року N 268/2001, від 23 червня 2006 року N 569/2006, від 29 грудня 2006 року N 1162/2006, від 22 липня 2010 року N 780/2010, від 7 жовтня 2014 року N 761/2014
 20. «ПЕРЕЛІК військових частин, установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, вузлів урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів Державної прикордонної служби України та підрозділів Державної спеціальної служби транспорту, вищих військових навчальних закладів та організацій, які зберігатимуть надалі раніше присвоєні почесні найменування та найменування яких уточнюються»
 21. Яворівський гарнізон очолив полковник Олександр Павлюк
 22. Українська «Залізна бригада» до бойових дій готова, 11 июля 2014.
 23. «Реггі почекає до кращих часів». «The Вйо» презентує слухачам «Молодого» пісню «Залізний дух»
 24. The Вйо: Залізний дух — неофіційний гімн 24-ї окремої Залізної механізованої бригади
 25. Ордена Леніна імені Петлюри?, Урядовий кур'єр, 29 жовтня 2014
 26. Круглий стіл: «Новий імідж українського війська», Укрiнформ
 27. Новий імідж українського війська
 28. Добровольчий батальйон «Чернігів» проти 76-ї Чернігівської штурмової дивізії.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]