Географія Болгарії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Провінції Болгарії.
Фізична карта Болгарії
Болгарія у грудні. Світлина з супутника.
Річка Арда у Родопах.

Болгарія (болг. България), Республіка Болгарія — держава у Півд.- Сх. Європі. Розташована в східній частині Балканського півострова. Межує на півночі з Румунією — вздовж Дунаю, на півдні — з Грецією і Туреччиною, на заході — з Сербією і Македонією. На сході омивається Чорним морем (протяжність берегової лінії — 378 км). Пл. 110,9 тис. км². Населення — 8,257 млн чол.(2001). Столиця — Софія.

Географічне положення[ред.ред. код]

Максимальна відстань із заходу на схід 520 кілометрів, з півдня на північ — 330 кілометрів. Болгарія має спільний кордон на півночі з Румунією, на заході із Сербією та Македонією, на півдні з Грецією та Туреччиною. Чверть території займають ліси — одні з найгустіших у центральній Європі.

Рельєф[ред.ред. код]

Велика частина країни — гірські хребти Стара-Планина, Средна-гора, Ріла з горою Мусала (вища точка Балканського півострова, 2925 м), Пірін, Родопи. На півночі Болгарії – Ніжньодунайська рівнина, в центрі – Казанликська улоговина, південніше – обширна Верхньофракійська низовина.

Річки[ред.ред. код]

Великі річки: Дунай, Маріца. Ліси займають близько 1/3 території, переважно листяні. Болгарія славиться олійними трояндами, які квітнуть по всій Казанликській долині, відомій як Трояндова долина. Високо в горах зустрічаються дуже рідкісні і красиві квіти – едельвейси. Всьому світу знайомі сорти болгарського тютюну.

Національні парки[ред.ред. код]

Національні парки Болгарії: Віташа, Золоті піски, Ропотамо, Стенето та інші. Болгарська прибережна смуга протягнулася на 648 км. Місцями її ширина досягає 100 м.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат помірний, на півдні перехідний до середземноморського. На рівнинах середні температури січня від -2 до 2 °С, липня до 25 °С. Опадів випадає в рік від 450 мм на рівнинах, до 1300 мм – в горах. Завдяки легкому морському бризу влітку немає виснажливої спеки.

Панорама хребта Пірін.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]