Географія Монголії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Монголський пейзаж
Мапа Монголії
Топографічна мапа Монголії
Світлина Монголії з космосу. Грудень.
Типовий монголський степовий пейзаж на вигині ріки

Географія Монголії

Розташування[ред.ред. код]

Монголія (колишня Зовнішня Монголія до 1924, і Народна Республіка Монголія до 1991)   — країна на сході Центральної Азії, межує на півночі з Російською Федерацією, на півдні з Китаєм. Площа 1565 тис. км².

Рельєф[ред.ред. код]

Монголія розташована в зоні степів, напівпустель і пустель помірного поясу Центр. Азії. Велика частина країни – плато висотою 1000-2000 м, над яким підносяться гори. Важлива особливість рельєфу М. – різкі (торцеві) стики, а місцями дугоподібне розташування гірських хребтів.

Найбільші хребти – Монгольський Алтай (г. Мунх-Хайрхан-Ула, 4362 м) і Гобійський Алтай, Хангай, що простягається на 1000 км. У центр. частині М. розташоване нагір'я Хентей. Гори відрізняються згладженими формами, їх підніжжя вкриті потужними делювіально-пролювіальними шлейфами.

На півдні і півд.-сході М. знаходиться частина пустелі Гобі, на півд.-сході підносяться масиви вулканічного плато Даріганга з четвертинними вулканами (понад 100) і покривними базальтами, іноді з озерами в кратерах вулканів.

Гідрологія[ред.ред. код]

У горах Монгольського Алтаю – льодовики. На більшій частині країни – багаторічна мерзлота, що має переважно острівне поширення.

Найбільша річка – Селенга (бл. 600 км, на тер. М.).

Клімат[ред.ред. код]

Клімат країни сухий, різко континентальний, помірний, з великими сезонними і добовими коливаннями т-ри повітря.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник, т. 3. / За ред. В. С. Білецького. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2004. — 752 с. ISBN 966-7804-78-X

Посилання[ред.ред. код]