Географія Сербії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта Сербии
Serbia022.png

Сербія розташована на Балканах (Південно-Східна Європа), середньодунайської низовини (Середня Європа). Сербія межує с Румунією, Болгарією, Македонією, Албанією, Чорногорією, Боснією і Герцеговиною, Хорватією, Угорщиною.

Загальне[ред.ред. код]

80 відсотків території Сербії знаходяться на Балканскому півуострові, 20 відсотків займає Паннонская низовина. Протяжність кордонів дорівнює 2027 км (з Румунією - 476 км, з Болгарією - 318 км, з Македонією - 221 км, з Чорногорією - 203 км, з Албанією - 115 км, з Боснією і Герцеговиною - 302 км, з Хорватією - 241 км , з Угорщиною - 151 км). Загальна протяжність кордонів становить 2397 кілометрів, з яких 680 кілометрів пролягають по річках [1]

На півночі Сербії переважають рівнини. 15 гір Сербії мають висоту більше 2000 метрів над рівнем моря. У Сербії виділяють 4 гірські системи. Динарское нагірье займає велику територію на заході, тягнучись з північного заходу на південний схід. Стара-Планіна і Східно-Сербські гори знаходяться на сході, відділені від Дінарського нагір'я річкою Моравою . На півдні знаходяться стародавні гори - частина рило-Родопського системи. Вища точка Сербії - гора Джеравіца (2656 м)

Крайні точки[ред.ред. код]

  • Північна: 46 ° 11 'пн.ш. (Біля Хайдукова)
  • Південна: 41 ° 52 'N (біля Драгаш в Косово)
  • Східна: 23 ° 01'в. Д. (Косовиця, біля Дімітровграда)
  • Західна: 18 ° 51'в. Д. (Біля безданно у Воєводині)

Природні умови[ред.ред. код]

Рельеф[ред.ред. код]

Рельєф Сербії різноманітний. У Воєводині - родючі рівнини. На південному сході - стародавні гори. У центральній Сербії переважають пагорби і низькі гори.

Гори займають більшу частину Середньої Сербії та Косова. У Сербії виділяють 4 гірські системи. Динарское нагір'я займає велику територію на заході, тягнучись з північного заходу на південний схід. Стара-Планіна і Східно-Сербські гори знаходяться на сході, відділені від Дінарського нагір'я річкою Моравою . На півдні знаходяться стародавні гори - частина рило-Родопського системи. Вища точка Сербії - гора Джеравица (2656 м)

Води[ред.ред. код]

Велика кількість щодо незабруднених поверхневих вод і безлічі джерел підземних природних мінеральних вод дає можливість для експорту та економічного розвитку. Однак широке використання і виробництво бутильованої води почалося лише недавно. Сербія має великим геотермальним потенціалом.

92% території Сербії відносяться до басейну Дунаю і відповідно Чорного моря , 5% - до басейну Адріатичного моря , 3% - до басейну Егейського моря. Довжина Дунаю на території Сербії становить 588 км, по ньому проходить кордон з Румунією та Хорватією. Основні притоки Дунаю в Сербії - Тиса (тече з півночі), Сава (із заходу), Дрина (з півдня, природна межа з Боснією і Герцеговиною), Морава (з півдня, повністю в Сербії)..

Ріка Довжина в Сербії Вся довжина
Дунай 588 км 2783 км
Західна Морава 308 км 308 км
Південна Морава 295 км 295 км
Ибар 272 км 272 км
Дрина 220 км 346 км
Сава 206 км 945 км
Тімок 202 км 202 км
Большая Морава 185 км 185 км
Тиса 168 км 966 км
Нішава 151 км 218 км
Таміш 118 км 359 км
Бегей 75 км 244 км

Природні озера в Сербії невеликі, зустрічаються рідко. Більшість з них розташована у Воєводині. Зате в Сербії багато водосховищ. Найбільші з них - Джердап на Дунаї, Перучац на Дрині.

Грунти[ред.ред. код]

Сербія має різноманітним грунтовим покривом. У Воєводині знаходяться великі ділянки родючих чорноземних грунтів. У силу недостатньої зволоженості цього регіону присутні і засолені грунти. У гірських районах розвинуті бурі лісові, гірсько-лісові бурі і гірничо-лісові перегнійно-карбонатні грунти. Інтразональні алювіальні грунти , поширені в долинах багатьох річок, відомі своєю родючістю [2]

Флора[ред.ред. код]

Основні типи природної рослинності Сербії - це паннонським степу в межах Середньодунайської рівнини, хвойні , широколисті і змішані ліси в горах. У Воєводині лісу рідкісні і зустрічаються тільки на горбистих грядах. Культурна рослинність Середньодунайської рівнини представлена ​​значними за площею посівами кукурудзи, пшениці, цукрового буряку, соняшнику, льону, а також фруктовими садами і плантаціями хмелю, а в річкових долинах - посівами рису . Основні посіви пшениці і кукурудзи зосереджені у Воєводині.

У горах Сербії нижній пояс зайнятий дібровами, а верхній - буковими лісами . Зустрічаються також змішані буково-дубові та буково-ялицеві ліси, а також чисті ялинники з ендемічної ялиною сербської та піхтарнікі . До листопадним породам цій області відносяться також ільм , ясен , клен , каштан , горіх , липа , тополя та верба . Сербія є великим виробником слив та інших плодів, ягід і винограду .

Клімат[ред.ред. код]

Сербія знаходиться на Балканському півострові , оточеному теплими морями - Адріатичним , Егейським і Чорним . Іншим важливим чинником, що визначає сербський клімат, є рельєф . У Сербії переважає континентальний клімат на півночі, помірно-континентальний - на півдні і гірський клімат - в горах. Зими в Сербії короткі, холодні і сніжні, літо - тепле. Самий холодний місяць - січень, найбільш теплий - липень. Середня температура - 10,9 ° C. Середньорічна кількість опадів - 896 мм. Дощі найчастіше випадають в червні і травні.

Вітра[ред.ред. код]

Найбільш сильними вітрами є:

  • Кошава (холодний і сухий вітер на півночі країни).
  • Северац (холодний і сухий північний вітер).
  • Моравац (холодний і сухий північний вітер, що дме в долині річки Морави).
  • Південний вітер (теплий і сухий південний вітер, що дме в долині річки Морави).
  • Південно-західний вітер (теплий і вологий, дме з боку Адріатики переважно на Заході Сербії)..

Национальные парки[ред.ред. код]

Захист навколишнього середовища в Сербії має давні традиції. Ще в XIV столітті цар Душан заборонив надмірну вирубку лісів. У Сербії розташовано п'ять національних парків , найстаріший з яких парк Фрушка-Гора , заснований у 1960 , а найбільший - Джердап . Всі вони входять до Європейської федерації національних парків - EUROPARC. Національний парк Джердап простягнувся на 100 км від Голубац до Кладово, займає площу близько 630 кв. км. У цьому місці Дунай протікає через грандіозне Джердапское ущелині. Два озера, Джердап і Срібне озеро, найбільш примітні на сербській частині Дунаю. Фрушка-Гора розташована між ріками Сава і Дунай і являє собою лісистий пагорб на рівнині в провінції Воєводіна. Загальна площа перевершує 220 кв. км. Фрушка-Гора також є привабливим туристичним об'єктом завдяки численним старим сербським монастирям. Цей регіон має давні традиції виноробства і відомий також як популярне місце для мисливців.