Географія Азербайджану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
NASA Супутниковий знімок території Азербайджану, березень 2003 року
Топографічна карта Азербайджану.
Гора Базардюзю з висоти 4 466 м, найвища гора в Азербайджані.
Гірська річка в Масаллінском районі.

Азербайджан розташований в основному в субтропічному поясі і витягнутий з півн.-зах. на півд.-сх. в бік Каспійського моря.

Рельєф[ред.ред. код]

Азербайджан – гірська країна, де високі хребти і плоскогір'я поєднуються з рівнинами і низовинами. Біля 60% всієї території займають гори, а 40% – низовини (гол. чином Кура-Араксинська низовина).

У рельєфі виділяються 4 частини: гірська система Великий Кавказу (г. Базардюзю, 4 466 м); гірська система Малий Кавказу, що включає в себе Нахічеванську гірську область (г. Гямиш, 3 724 м; г. Капиджиг, 3 904 м); Ленкоранська гірська система (г. Кьомюркьой, 2 477 м); Кура-Араксинська низовина, розташована в центрі республіки, частина якої лежить нижче рівня океану (до 28 м).

Ріки і озера[ред.ред. код]

Азербайджан є країною малих гірських рік (понад 1000). Більшість рік Азербайджану належать басейну Кури. У Азербайджані є 250 озер, найбільші з них – озеро Хаджікабюль (16 км²) і озеро Беюкшор (10 км²).

Ґрунти і рослинність[ред.ред. код]

Ґрунти і рослинність різноманітні. В низовинах переважно сіроземи й лучні ґрунти, солончаки з напівпустельною та степовою рослинністю, вище, до 500 м, — каштанові; на схилах гір, до 2 000—2 200 м, — бурі гірськолісові з широколистяними лісами (бук, граб, дуб). Особливо розвинута лісова рослинність на південних схилах Головного Кавказького хребта. Вище 2 000—2 200 м — гірськолучні ґрунти й субальпійські та альпійські луки, яйлаги — літні пасовища. На Ленкоранській низовині жовтоземні субтропічні ґрунти, які використовують для вирощування чаю, цитрусових та ін. На схилах Талишу район вологих субтропіків. В широколистяних лісах зустрічаються релікти третинного часу (залізне дерево, дуб каштанолистий, дзелква, шовкова акація та ін.). В Азербайджані налічується понад 400 видів дерев і чагарників.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат Азербайджану в основному субтропічний. На півд.-сх., поблизу узбережжя Каспійського моря – район вологих субтропіків.

  • На Куро-Араксинській низовині — сухий субтропічний (січень +1 °C, липень +26 °C; опадів 200—400 мм на рік);
  • На Ленкоранській низовині — вологий субтропічний, з опадами 1 400—1 700 мм;
  • У передгірських і гірських районах — помірний, помірно холодний і холодний (пересічна температура січня від 0 °C до —10 °C; липня — від +20 °C до +10 °C і нижче, опадів — від 400 до 1 300 мм).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]