Географія Білорусі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Географія Білорусі

Bo-map.png

Загальний опис[ред.ред. код]

Детальна карта Білорусі

Білорусь — держава у східній Європі, що утворилася внаслідок розпаду СРСР у 1991 році. Раніше існувала Білоруська Радянська Соціалістична Республіка (БРСР) — з 1919 по 1991, а перед нею — Білоруська Народна Республіка, яка протрималася лише короткий проміжок часу: після падіння Російської Імперії до остаточного встановлення радянської влади на території Білорусі в 1919 році.

Межує на заході з Польщею (605 км), на північному заході — з Литвою (502 км) і Латвією (141 км), на сході і північному сході — з Росією (959 км), на півдні — з Україною (891 км).

Площа території: загальна — 207 600 км². Довжина з півночі на південь — 560 км (350 миль), зі сходу на захід — 650 км (460 миль).

Найвища точка — гора Дзержинська у Мінській області (345 метрів над рівнем моря).

Найнижча точка — Німанська долина в Гродненській області (80-90 метрів над рівнем моря).

Рельєф[ред.ред. код]

Світлина з космосу. Грудень 2002

Велика частина території країни — рівнинна, із численними слідами льодовикової діяльності. На північному-заході — система моренних пасм (Свенцянська, Браславьска й Освейська), які є частинами Балтійського моренного пасма. Між моренними пасмами — заболочені низовини (Німанська, Полоцька та інші). Із заходу на схід простягається Білоруське пасмо (гора Дзержинська висота до 345 м — найвища точка Білорусі). На півдні — низинне Білоруське Полісся.

Річки та озера[ред.ред. код]

Болото біля Мінська

Річки Білорусі

В Білорусі налічується близько 20 800 річок. Основні річки: Дніпро (із притоками Березина, Прип'ять, Сож), Західна Двіна, Німан (із притокою Няріс), Західний Буг.

Річкову мережу доповнюють штучні канали: Огінський, Серпневий, Березинська водна система, Дніпровсько-Бузький (судноплавний). У 1971 році побудована Вілейсько-Мінська водна система. В державі розвинута меліоративна система осушення земель.

Озера Білорусі

В країні близько 10 780 озер: (Нароч (79,6 км²), Освейське (52,8 км²), Червоне (43,7 км²), Лукомльське (37,7 км²), Дрісвяти (44,8 км²) та ін.). Більше 1/3 території займають болота, головним чином розповсюджені у Поліссі. Є водосховища (Вілейське (73,6 км²), Заславльське (31,1 км²), Чижовське, Комсомольське та інші).

Фауна і флора[ред.ред. код]

Ліси займають 37% території країни. По своєму складу більшість з них мішані ліси. Майже 2/3 лісопокритої площі становлять хвойні породи (сосна, ялина); на півдні поширені дуб, граб, клен, ясен. На території Білорусі — частина Біловезької Пущі, Березинський та Прип'ятський заповідники.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]