Вужиний Цар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вужиний Цар
біл. Вужыны Цар
Білоруська легенда про дівчину, яка була змушена одружитися з Вужиним Царем й стати його королевою в уяві білоруського художника.
Міфологія Білоруська міфологія
Місцевість ліс
Заняття охорона всіх підземних скарбів
Походження Білорусь Білорусь
Діти Вужалки
Частина від білоруська міфологія і слов'янська міфологія

Вужиний Цар (також — Вужиний Король) (біл. Вужыны Цар) — персонаж білоруської міфології, лісовий дух — найстаріша змія та цар й покровитель усіх рептилій, а також хранитель підземних скарбів. Він завжди носить на голові свою золоту корону, яка підкреслює його статус. Він є батьком лісових духів — Вужалок.

Опис[ред. | ред. код]

Вужиний Цар це лісовий дух — найстаріша змія та цар змій й покровитель усіх рептилій. Завжди постає у вигляді змії величезного розміру з золотою короною на голові, й з палаючими очима золотого забарвлення. Корона Короля Змій повністю покрита золотом, а складається вона з самої корони та мільких ріжків. Вона й навіть її дрібні частини (ріжки) мають приголомшливі магічні властивості — будь-яка жива істота, якій вдасться заволодіти нею отримає можливість розуміти мову звірів, птахів і рослин, а також зможе читати чужі думки. Той хто заволодів нею наділиться неймовірною удачею і буде захищений від будь-яких отрут, крім того — корона здатна допомогти своєму власникові відкрити будь-який замок і знайти будь-який скарб. Добути фрагмент корони вельми просто: потрібно на шляху Вужиного Царя і його підданих постелити скатертину або білий рушник, на нього покласти хліб-сіль і низько, до землі, вклонитися королю. Після чого той, переповзаючи через рушник, в знак подяки може обдарувати одним з ріжків своєї золотої корони. Однак, той, хто надумає вкрасти корону, або отримати її хитрістю — відразу буде приречений: за ним будуть гнатися всі змії короля, а сам він буде проклятий, а якщо відмовиться кинути її — його очікує страшна загибель. Основним заняттям Вужиного Короля э захист всіляких підземних скарбів, хранителем яких він є. Також, він стежить за тим, що б ніхто не образив господаря, у якого жив або живе Вуж-домовик. Що б викликати Вужиного Короля на допомогу, потрібно запалити свічку, зроблену з жиру загиблого вужа — світло якої висвітлить всі найближчі околиці, після того як він побачить цей світ — він помститься за злодіяння, а після обдарує колишнього господаря вужа золотом.

На зиму Вужиний Цар веде всіх змій і рептилій в чарівний світ — Вирій, а на літо повертає їх додому.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Земна дорога в теплі краї: Білоруські народні прикмети та повір'я // В. Василевич // Мінськ, Білорусь // 2010 р.
  • Чарівний світ: з білоруських міфів, переказів і казок // Г. П. Пашков, В. П. Славук // Мінськ, Білорусь // 2008 р.
  • Міфологічні уявлення білорусів // В. С. Новак // Мінськ, Білорусь // 2010 р.
  • Беларуская міфалогія. Энцыклапедычны слоўнік // С. Санько, І. Клімковіч // Мінськ, Білорусь // 2004 р.

Посилання[ред. | ред. код]