Гней Доміцій Агенобарб (консул 96 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гней Доміцій Агенобарб (лат. Gnaeus Domitius Ahenobarbus, *139 - † 89 роки до н.е.) - політичний діяч Римської республіки, великий понтифік з 103 до 89 року до н.е.

Опис[ред.ред. код]

Походив з родини нобілів Доміціїв Агенобарбів. Син Гнея Доміція Агенобарба, консула 122 року до н.е.

Державну кар'єру почав рано. У 118 році був обраний дуумвіром для виведення римських колоній у Нарбонській Галлії. У 116-115 роках до н.е. виконував обов'язки державного монетарія.

У 104 році колегія понтифіків відмовилася обрати його понтифіком замість його батька. Тоді ж консул Марк Скавр заблокував спробу Гнея Агенобарба стати членом колегії авгурів.

У 104 році до н.е. став народним трибуном. на цій посаді притягнув до суду Марка сілана, консула 109 року до н.е, за невдалу війну з кімврами й завдання шкоди його клієнтові Егрітомару, втім не домігся звинувачувального вироку. Проте розробив законопроект щодо обрання членів у жрецькі колегії та їхніх голів на народних зборах, домігся його прийняття. Згідно з цим законом обрано спочатку понтифіком, а згодом й великим понтифіком (lex Domitia de Sacerdotiis). В цей же час невдало судився з Марком Скавром, консулом 115 року до н.е.

У 100 році брав участь у придушення руху Аппулея Сатурніна. Водночас був другом Цецилія Метелла Нумідійського й підтримував його у вигнанні.

Гней Агенобарб у 99 році до н.е. став претором, а у 96 році до н.е. - консулом (разом з гаєм Кассієм Лонгіном). У 92 році до н.е. обраний цензором (разом Луцієм Ліцинієм Крассом). На цій посаді видав едікт про заборону виступів латинськіх риторів. Втім незабаром цензори посварилися Красс звинувачував Агенобарба у безсердечності, а Агенобарб Красса - у любові до розкошів. Внаслідок цього цензори склали свої повноваження.

У 91 році до н.е. завадив нападу племені марсів на чолі із Поппедієм Сілоном, запропонувавши останньому домогатися громадянських прав не військовими діями, а перемовинами.

Родина[ред.ред. код]

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Smith, William (1867), "Gnaeus Domitius Ahenobarbus (4)", in Smith, William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1, Boston: Little, Brown and Company, pp. 84–85