Пасмо про Норна-Ґєста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Смерть Норна-Ґєста
Ґуннар Відар Форсселл
Норни
Йоганнес Ґертс (1889)

Пасмо про Норна-Ґєста (Nornagests þáttr) або Оповідь про Норна-Ґєста — легендарне пасмо про північного героя Норнаґєста (варіанти написання варіюються через скорочену версію імені Ґєст).

Сюжет[ред. | ред. код]

Норна-Ґєст був сином данця Торда Тінґбіта, який мешкав у маєткові Ґренінґ в Данії. Коли Ґєст народився, до помешкання його батьків прибули три норни, аби передбачити долю дитини. Двоє з них пообіцяли йому щасливе майбутнє. Однак Скульд, наймолодша з норн, ображена поганим ставлення до себе, проголосила погані пророцтва для дитини. Так, вона напророкувала, що життя Ґєста триватиме не довше, аніж палатиме свічка, яка стояла над його люлькою. Найстарша норна (Урд) одразу ж загасила ту свічу й наказала його матері оберігати її.

Коли Норна-Ґєст виріс, то він вже оберігав ту свічу й прожив таким чином більше 300 років. Він брав участь у битвах Сіґурда з роду Вьольсунґів, проводив час з сином Раґнара Лодброка Бьйорном Залізнобоким та його братами, бився зі Старкадом, шведським конунґом Сіґурдом Перснем, конунґом Еріком в Уппсалі1, конунґом Гаральдом Прекрасноволосим та конунґом Гльодвєром2 в Німеччині.

Згідно з легендою, коли конунґ Олав Трюґґвасон намагався навернути Північ до Християнства, він прикликав до свого двору Норна-Ґєста. На третій рік правління конунґа Олава, перед ним постав Норна-Ґєст й попросився стати його охоронцем. Він був надзвичайно високий і сильний та був непідвладний часові. Норна-Ґєст тоді був охрещений за бажанням конунґа й запалив свічу, яку мав оберігати за наказом норни Скульд. Відповідно до пророцтва, в момент, коли свіча догоріла, Норна-Ґєст помер.

Джерела[ред. | ред. код]

Історія Норна-Ґєста розказана у Пасмові про Норна-Ґєста, яку написано понад 1300 років тому. Цю ж історію потім було інкорпоровано як епізод до Саґи про Олава Трюґґвасона в середньовічному ісландському манускрипті Книга з Плаского острову, яка також містила кілька поем зі Старшої Едди.[1]


Інші відсилання[ред. | ред. код]

Історія про Норна-Ґєста та його свічу має аналог у грецькій міфології: історію про Мелеаґра, якому було напророковано прожити рівно стільки, скільки певна колода лишатиметься неспаленою. Ця історія міститься в Овідієвих Метаморфозах.

Письменник-фантаст Пол Андерсон увів історію про Норна-Ґєста до Лодки мільйону років, книги оповідань про безсмертя.

Нотатки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Norse Mythology: Legends of Gods and Heroes (Peter A. Munch. New York: The American-Scandinavian Foundation. 1926). Архів оригіналу за 14 липень 2011. Процитовано 4 червень 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]