Червоногородський повіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Червоногородський повіт — адміністративно-територіальна одиниця Польського королівства та Речі Посполитої з 1434 (з 1726 року як гродський) по 1793 рік, яка існувала на Західному Поділлі. Адміністративний центр — містечко Червоногород (нині не існує), яке знаходилося біля сучасного с. Нирків Заліщицького району Тернопільської області. Утворений згідно з рішенням Гродненського вального сейму 1726 року.

З історії[ред.ред. код]

Територія Червоногородського повіту знаходилася на заході Подільської землі, в межах сучасної Тернопільської області. Межі повіту збігалися на заході з руслом річки Стрипи, на півночі межа проходила на відрізку від Бучача до Тарноруди, на сході межа повіту проходила берегами р. Збруч, переходячи з одного берега на другий у залежності від розташування сіл і міст уздовж річки. На сході повіт межував з Кам'янецьким повітом Подільського воєводства. Природною південною межею була р. Дністер.

Разом з Кам'янецьким та Летичівським повітами входив до складу Подільського воєводства, утвореного у 1434 році, з центром у Кам'янці-Подільському.

Територія повіту в 1530 році майже повністю збігалась з територією Чортківського повіту Королівства Галичини та Володимирії.[1]

Протягом 1672—1699 років територія Червоногородського повіту, як і все Поділля, було в складі Османської імперії, яка утворила тут елайєт Поділля.

Червоногородський повіт припинив своє існування внаслідок поділу Речі Посполитої та ліквідації її адміністративного устрою на теренах України. Фактично вся територія Червоногородського повіту відійшла до монархії Габсбургів (з 1867 року Австро-Угорщини), окрім лівобережних по Збручу частин Тарноруди, Гусятина, що відійшли до Російської імперії.

Колишній адмінстративний центр повіту — Червоногород, в статусі села Заліщицького району припинив своє існування в середині XX ст., залишившись об'єктом для туризму та фотомистецтва.

Населені пункти Червоногородського повіту[ред.ред. код]

Найбільшими містами повіту були: Червоногород, Гусятин, Скала, Тарноруда та ін.
Села: Жнибороди

Примітки[ред.ред. код]

  1. Czerwonogród (z Księżyną i Czerczem), wś, pow. zaleszczycki // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. — Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1880. — T. I : Aa — Dereneczna. (пол.) — S. 845. (пол.)

Джерела[ред.ред. код]