Вулиця Герцена (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вулиця Герцена
Львів
Район Галицький
Назва на честь Олександра Герцена
Історичні відомості: колишні назви
Лозіньскєґо, Тюльпенштрассе, Лозинського
польського періоду (польською) Łozińskiego
радянського періоду (українською) Лозинського, Герцена
радянського періоду (російською) Лозинского, Герцена
Загальні відомості
Протяжність 173 м
Поштові індекси 79005[1]
Транспорт
Рух односторонній
Покриття бруківка
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
commons:Вулиця Герцена у Вікісховищі

Ву́лиця Герцена — вулиця в Галицькому районі Львова. З'єднує вулицю Франка з проспектом Шевченка та вулицею Князя Романа. Початок нумерації будинків ведеться від будинку на вулиці Князя Романа, 42. Вулиця вимощена бруківкою.

Вулиця утворилася під час «глобального» впорядкування Львова на початку «ери» місцевого самоврядування. У 1913 році вулиця була названа на честь польського історика, публіциста та письменника Владислава Лозинського. Тоді то була просто вузька стежка для піших прогулянок, яка з'єднувала вулиці Академічну, Баторего та Кохановськєго між собою.

У вересні 1941 року була перейменована на «Тюльпенштрассе», а в липні 1944 року їй було повернуто попередню назву. В грудні 1944 року вулиця отримала свою сучасну назву — вулиця Олександра Герцена[2],[3].

Будівлі[ред.ред. код]

Колишній польський академічний дім «Лозинець»
Номерна табличка з буд. № 10 по вулиці Владислава Лозінського

№ 4. за Польщі у цьому будинку знаходилося консульство Фінляндії та ательє дамських капелюшків пані Чапліцької[4].

№ 6. Будинок споруджено у 1911 році за проектом архітектора В.Дембіньського[5].

№ 7. колишній польський академічний дім «Лозинець» (пол. Dom Akademicki), який знаходиться на розі сучасних вулиць Герцена та Стецька, споруджено в 1906 році за проектом архітектора А. Захаревича у «закопанському стилі». У цьому будинку польське студенство розпочало свою мобілізацію для оборони Львова — звідси, 31 жовтня 1918 року, вийшов перший підрозділ оборонців Львова під командуванням підхорунжия Анджея Баттаглії, студента університету, який загинув при обороні Львова. Про ці події сповіщала пропам'ятна таблиця з текстом: «AKADEMICY — OBROŃCY LWOWA. 1918–1928». До наших часів не зберіглася[6]. Нині тут знаходиться гуртожиток № 1 Львівського національного університету імені Івана Франка[7].

№ 10. Будинок було розбомблено під час другої Світової війни. На його місці у 20082012 роках був побудований готельний комплекс «Нобіліс», який займає місце буд. № 7 по вул. Фредра та розташованого за ним, на паралельній вулиці, буд. № 10 по вул. Герцена[8]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Мельник Б. В. Покажчик сучасних назв вулиць і площ Львова // Довідник перейменувань вулиць і площ Львова. — Львів: Світ, 2001. — 128 с., укр., лат., пол. та нім. мови. — ISBN 966-603-115-9.
  • Громов С. Імена видатних людей у вулицях Львова.— НВФ «Українські технології», 2001. — 172 с.
  • Orłowicz M. Ilustrowany przewodnik po Lwowie // Wydanie drugie.— Lwów-Warszawa: Ksiąźnica Atlas, 1925. — 275 s.: 102 il. z planem miasta (пол.)


Лев, якого зображено на Гербі Львова Це незавершена стаття про Львів.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.