Йормунганд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йормунганд
Jormungandr.jpg
Стать самець
Батько Локі
Мати Гулльвейг або Ангрбода
Брати/сестри Гель і Фенрір
Частина від скандинавська міфологія

CMNS: Йормунганд у Вікісховищі
Битва Тора із морським змієм, Henry Fuseli, 1788.

Морський змій Йормунганд (давньоскан. Jörmungandr, дослівно «велетенська палиця») — персонаж германської міфології, один із трьох хтонічних чудовиськ, дітей Локі та гігантесси Ангербоди. В Торсдрапа, Faðir lögseims, (в перекладі батько нитки моря), тобто батько Йормунганда, використовується як кеннінг (посилання) на Локі. Йормунґанда часом називають Мідгардським змієм (давньоскан. Miðgarðsormr).

Одін заборонив Локі сходитись із Ангербодою (дослівно: «та, що віщує лихо»), оскільки було пророковано, що діти від їхнього союзу принесуть загибель богам. Коли Локі порушив заборону, Аси викрали трьох їхніх дітей, вовка Фенріра, Хель та Йормунґанда. Боги знали, що змій небезпечний для людей, тому вони вкинули його до вод моря що оточє Мідгард. Йормунґанд виріс настільки велетенським, що, охопивши всю землю, схопив свій хвіст.

Заклятим ворогом змія є Тор, бог-громовик. Збереглося три перекази про їх зустрічі. У першому розповідається як Тор, прибувши у супроводі Локі та Тьяльві до велетнів в Утгард, виконуює завдання короля-гіганта Утгардалокі (що назвався призустрічі з Тором Скрюмиром). Одним із завдань було підняти величезного кота. Тор зміг це зробити тільки наполовину. В кінці саги виявляється, що кіт — це насправді змій, а видався він котом тому, що Скрюмир навів ману на богів.

Наступна їхня сутичка відбувається, коли Тор відправляється порибалити разом із гігантом Химіром. Запливши далі, ніж звичайно, Тор ловить на гачок змія, витягує того на поверхню та починає бити Мьйольніром. Нажаханий Химір обрізає линву, і змій зникає у морі.

Остання їхня зустріч відбудеться під час Рагнарьоку, громовик уб'є Йормунґанда, але перед тим крапля його отрути потрапить на Тора, внаслідок чого бог помре також. Слід зауважити, що боротьба бога-громовика зі змієм є класичним сюжетом у індоєвропейській міфології.

Альтернативні імена:

  • Йормунганд (Jörmungandr)
  • Йормаґунд (Jormagund)
  • Йормуґанд (Jormugand)
  • Йорманґунд (Jormangund)
  • Йормунґандр (Jormungandr)

В масовій культурі[ред. | ред. код]

Йормунганд згадується в комп'ютерній грі Tomb Raider: Underworld. Там легенда про Мідгардського змія трактується так:

Йормунганд - всього лише термін, який вказує на середньоокеанські хребти, де сходяться платформи всіх континентів. Тому змій оперізує Землю по дну морському. Найпівнічніша точка Середньоатлантичного хребта - найстаріша і при цьому найслабша геологічна точка на Землі. Стародавні створили пристрій, що б'є в ахілесову п'яту планети - воно викликає потужні виверження вулканів по всьому світу, які "пробуджуються і наповнюють повітря отрутою". Згідно з легендою, під час Рагнарьока велетні знищать світ у вогні, однак, насправді, причиною тому стануть виверження вулканів...


Також Йормунганд згадується в комп'ютерній грі StarCraft. Його ім'ям названо одну зі зграй Зергів.

Присутній в комп'ютерній грі God of War (2018) і згадується як «Світовий Змій», а також називається добрим велетнем. У сюжеті гри з'являється з води, коли Кратос і Атрей перетинають озеро.

Також Йормунганд є одним з об'єктів SCP.

Йормунганд (aнгл. Jormungand) - назва однойменної манги і аніме, а також назва нікого проекту, навколо якого крутиться сюжет.

Йормунганд - у всесвіті Warhammer 40000 - один з флотів-вуликів Тіранід.

Midgardsormr - один з монстрів в серії Final Fantasy. У сьомій грі серії в англійській локалізації його назвали Midgard Zolom.

Йормунганд (Російська локалізація) згадується в грі For Honor. Йому поклоняються культисти (Йормунганд) які готуються до Рагнарьока.

У змагальному шутері Counter-Strike: Global Offensive в колекції "Північ" (англ. The Norse Collection), присвяченій скандинавської міфології, присутні скіни для наступних видів зброї: AUG | Полум'яний Йормунганд, P90 | Астральний Йормунганд і Desert Eagle | Смарагдовий Йормунганд.

Див. також[ред. | ред. код]

Йормунґанд (аніме)

Посилання[ред. | ред. код]