Середньостогова культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артефакти середньостогівської культури. 4500 - 3500 р до н.е.

Середньостогівська культура — археологічна культура мідної доби (енеоліту), поширена у степу. Придніпров'ї, Приазов'ї, у сточищі Дінця та в Нижньому Подонні, названа від урочища Середній Стіг (у місті Запоріжжя на північному сході острову Хортиця), що його досліджувала Дніпробудівська експедиція у 1927-1933.

При розкопах у Середньому Стозі і пізніше в інших місцевостях (понад 100 поселень, могильників тощо) виявлено поховання з трупопокладенням у ґрунтових могилах або кам'яних скринях, із скорченими кістяками, посипаними чорною охрою, й зі знаряддями праці, посудом і прикрасами з міді, статуетки людей, тварин тощо.

Населення Середньостогівської культури жило у сусідстві з трипільськими та з етнічно чужими племенами інших культур. Його основним зайняттям було скотарство, головне конярство (вперше в Європі тут приручено коня до їзди) та рибальство.

Середньостогівська культура існувала із середини 5 до середини 4 тисячоліття до н. е., тобто 4500 - 3500 рр. до н. е.

Вважається, що племена середньостогівської культури брали участь у формуванні племен ямної культури.

Історія й результати досліджень описані в праці Д. Телегіна «Середньостогівська культура епохи міді» (1973).

Поховання[ред.ред. код]

Племена Середнеьостогівської культури померлих ховали у підземних могилах без курганних насипів у скрюченому положенні на боці, посипали померлих охрою. Біля померлих ставили посуд, знаряддя праці, зброю, статуетки людей та тварин. Під час II фази розвитку цієї культури (4000-3500 до н. э.) у похованнях зявл'яється посуд зі своєрідною шнуровою керамікою та кам'яні бойові сокири, що може бути свідченням експансії індоєвропейських племен.

Господарство[ред.ред. код]

Племена середньостогівської культури вели напівкочовий спосіб життя - займалися скотарством та землеробством (яке грало другорядну роль). Розводили овець, кіз, свиней, коней. Є гіпотеза, що саме ці племена вперше в історії світу приручили коней. Вирощували пшеницю, ячмінь, просо, горох.

Антропологія[ред.ред. код]

В антропологичному аспекті носії середньостогівської культури являли собою змішування двох расових типів: неолітичного населення півдня України з домішкою середземноморських європеоїдів і пізніх кроманьйонців північної гілки європеоїдів. У часи неоліту представниками цього кроманьйонського типу на землях України були носіїдніпро-донецької культури.

Витоки середньостогівської культури Д. Я. Телегін бачив у сурській (сурсько-дніпровській) культурі неоліту - він простежував паралелі у формі посуду, технології його виготовлення (гостородонність глеків, орнаментація, переважно у верхній треті прокресленим ямкомим або гребінчастим орнаментом, наявність потовчених мушель у глині та ін.) Як для сурської так і для середньостогівської культури характерний високий розвиток техніки обробки кістки, спільність техніки обробки рогу, однакові типи знарядь з цього матеріалу - мотики, рибальські гачки та ін. Але в Надпоріжжі - основному районі сурської культури - між періодом її існування та та появою перших пам'яток середньостогівської культури помітний суттєвий хронологічний розрив, який характеризується пануванням тут памяток середнього етапу дніпро-донецької культури.

Література[ред.ред. код]

  • Енциклопедія українознавства. У 10-х томах. / Головний редактор Володимир Кубійович. — Париж, Нью-Йорк: «Молоде життя»-«НТШ»; 1954—1989, 1993—2000.
  • J. P. Mallory, «Sredny Stog Culture», Encyclopedia of Indo-European Culture, Fitzroy Dearborn, 1997.
  • Телегін Д. Я. Середньостогівська культура епохи міді. — К.: Наукова думка, 1973. — 172 с.
  • Mallory, J. P., Adams, D. Q., «Sredny Stog Culture», Encyclopedia of Indo-European Culture[en]. — London and Chicago: Fitzroy-Dearborn, 1997.
  • Потехина И. Д. Игренский могильник среднестоговской культуры как источник антропологических и палеодемографических данных // Археологические исследования на Украине в 1978-79 гг. Тезисы докладов XVIII конференции ИА АН УССР. — Днепропетровск, 1980.
  • Потехина И. Д. О носителях культуры Средний Стог II по антропологическим данным // Советская археология. — 1983. — № 1. — С. 144—154.
  • Михайловское поселение // БРЭ. Т.20. М.,2012.