Шарль Едуар Ґійом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шарль Едуар Ґійом
Charles Édouard Guillaume
Guillaume 1920.jpg
Народився 15 лютого 1861(1861-02-15)
Флер, Швейцарія
Помер 13 червня 1938(1938-06-13) (77 років)
Севр, Франція
Громадянство Швейцарія Швейцарія
Alma mater Федеральна вища технічна школа Цюриха
Галузь наукових інтересів фізика
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з фізики (1920)
Nobel prize medal.svg

Шарль Едуар Ґійом (фр. Charles Édouard Guillaume; * 15 лютого 1861(18610215), Флер, Швейцарія — 13 червня 1938, Севр, Франція) — швейцарсько-французький фізик.

Лауреат Нобелівської премії 1920 року за відкриття сплавів з аномальною поведінкою коефіцієнта теплового розширення: інвару та елінвару.

Життєпис[ред.ред. код]

Шарль Ґійом народився 15 лютого 1861 року в місті Флер, у сім'ї годинникаря. У 17 років Ґійом вступив до «Федерального технологічного інституту» в Цюриху, де вивчав природничі науки, а також німецьку та французьку літературу[1]. 1882 року він захистив дисертацію про електролітичні конденсатори і отримав докторський ступінь.

Після служби в армії офіцером артилерії Ґійом працював асистентом у «Міжнародному бюро мір і ваг» у Севрі. 1902 року він став заступником директора, а потім і директором цього Бюро і залишався тривалий час на цій посаді.

Перша практична діяльність Ґійома в Бюро була пов'язана з визначенням точності ртутного термометра. Ґійом розробив систему корекцій для точного вимірювання температури в залежності від коливань обсягу балончика з ртуттю під час нагрівання.

Результати своїх обчислень Ґійом виклав у «Трактаті з термометрії» 1889 року.

Роботи Ґійома стосуються, головним чином, метрології. Він надав нового значення об'єму 1 л, вивчав сплави нікелю та сталі, створив інвар, елінвар та інші сплави, що використовуються для виготовлення високоточних інструментів та в системі вимірювальних стандартів (1899) .

Ґійому був необхідний сплав, який можна було б використовувати в місцевих метрологічних лабораторіях як доступну і надійну заміну дуже дорогого платино-іридієвого, з якого спочатку було виготовлено еталон метра. Кожна з країн, яка брала участь у Конференції з мір та ваг 1889 року, мала зразок еталону. Мірні стрижні використовувалися при польових умовах і за різних температур, а калібрувалися в місцевих метрологічних лабораторіях за стандартами метра, що зберігалися там при умовах фіксованої температури. Низька якість місцевих еталонів, розбіжність у показниках температур еталону в приміщенні і на відкритому повітрі давали систематичні похибки у вимірах.

Досліджуючи сплави, Ґійом зауважив, що сталі з високим вмістом нікелю мають аномально низький коефіцієнт теплового розширення. Це спостереження привело до створення сталі, яка містить 36% нікелю, 0,4 — марганцю, 0,1 — вуглецю і 63% заліза з коефіцієнтом розширення, нижчого ніж 0,1 від коефіцієнта розширення заліза. Цей сплав було названо інваром.

Ґійом помер 13 червня 1938 у місті Севр[2].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]